Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Igás állatok

Igás állatok 12 éve 4 hete #1539

  • emre
  • emre profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 752
  • Köszönetek száma: 168
Komoly tanulmányok is készültek azzal kapcsolatban, hogy mennyivel hálásabbak (mondjuk literben) az állatok, ha méltósággal és tisztelettel közeledik hozzájuk a gazda.

"A Newcastle-i Egyetem munkatársai 516 tejtermelő megkérdezése nyomán kimutatták, hogy a tehén több tejet ad, ha a gazdája a nevén szólítja, mint ha csupán a csorda részeként kezelnék." (wiki)

Ez mindenképp előnyére válhat egy kis/közepes gazdaságnak.
imi
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Igás állatok 12 éve 3 hete #1551

  • Szubotaj
  • Szubotaj profilkép
Köszönöm, Admin, hogy megcsináltad ezt a topikot.
Akkor segítséget kérnék, hogy mik a prioritások szerintetek.
A helyzet állása jelenleg az, hogy van egy-két bolond, akit ez érdekel. Gyűjtők, ősbiós, aki használja, a krisnás igáscuccok gyűjtésének, használatának a motorja, Govinanda Das, Matthew Hayes, aki a Babat majorban a la Kassine-nel csinálja a biokertet, meg ilyen tudatlan érdeklődök, mint én. Egyelőre informális társaság összehozásán ügyködünk. Következő lépés egy formális társaság lenne, cél létező ökoszervezetek ( biokutatás, pl) megtalálása, de Vidékfejlesztési Minisztérium is cél. Nem mintha sokat remélnék a hivatalos vonaltól, de ha bejönne, az jó lenne.
Első körben kíváncsi lennék az elképzeléseitekre. Mikkel kéne foglalkozni.
Persze, ilyen gépek beszerzése, összeszedni azt az örökséget, ami még megvan. Elhagyott tanyákról, parasztudvarokból.
Új fejlesztések beszerzése, prommata.org, pl, felvenni francia, olasz, lengyel szervezetekkel a kapcsolatot.
"Nyílt forráskódú" gépek megtervezése, amit otthon össze lehet gányolni, guberált alkatrészekből, szögvas, miegymás, flex meg hegesztő segítégével.
Szóval megköszönném, ha ötleteitekkel, elképzeléseitekkel segítenétek.
Remélem pörögni fog a fórum, és pár nap alatt össze tudok rakni egy egy oldalas programtervet, amivel be lehet küldeni egy barátomat a hivatalba.
Előre is köszönöm!
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Igás állatok 12 éve 3 hete #1555

  • Muzsikus
  • Muzsikus profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 424
  • Köszönetek száma: 134
Ja már kijárt a külön topic. Szerintem érdekes lenne felmérni, hogy a használók szerint melyik állatfajnak mik a lehetőségei, mekkora birtok méretnél életképes a dolog(hogyan működik ma itthon,ahol működik). Nekem alapvetően semmi bajom az antik cuccokkal, de szerintem el kellene mozdulni az újdonságok felé, tehát nem ekéket és boronákat, hanem pl kaszákat, bálázókat, direkt vető gépeket, kultivátorokat, gyepszellőztetőket, stb keresni, illetve gyártóktól árakat kérni. Felmérni, hogy hol van meg ma a tudás az igás állatok kinevelésére (lónál nincs probléma, de pl ökrökkel, bivallyal vagy akár szamárral is kevesen dolgoznak, tevéről nem is beszélve)
Jó lenne néhány elkötelezett lakatos is aki látott már hasonló mezőgazdasági gépeket, ismeri a kialakításukat, a csatlakozási módokat, plusz pl fogaskerekes áttételeket, meghajtásokat, lehet egy gépész is jó lenne. ilyesmire gondoltál?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Igás állatok 12 éve 3 hete #1556

  • Székely
  • Székely profilkép
Sziasztok!
Elcsodálkozva olvasom az igás állatokkal kapcsolatos észrevételeiteket. Lengyelországból meg Franciaországból akartok szakértőket hozni. Mi itt Székelyföldön a mai napik használjuk az igás állatokat.
A gépek tervezésénél ne feledjétek, hogy egy ló csak egy ló! 1 ló ereje durván 3 LE (gépi lóerő)(HP) ami 3*736W. Ez nagyon kevés! Igás állatot tanítani ugyanazt jelenti mint állatot idomítani, vagyis sok-sok foglalkozást vele, vagyis, együtt élni az állattal.
A XIX században már nagyon jó gépeket készítettek az igás állatok után. Most hoznak be hozzánk néhányat. Nincs majdnem semmi különbség azok a gépekhez viszonyítva amelyeket a traktor után kötnek, csak kisebbek és a meghajtás a kerékről megy. És persze kell két kemény ló elejébe és mégis csak a sarjúzást vágja pl a kaszagép.
Csak igavonó állattal gazdálkodni, úgy, hogy csak abból, megélj, nem könnyű. :P
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Igás állatok 12 éve 3 hete #1557

  • Muzsikus
  • Muzsikus profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 424
  • Köszönetek száma: 134
Köszi, hogy írtál! A dolog lényege, hogy összeszedjük azokat, akiknek megvan a kellő ismerete állati vagy technikai oldalról, mivel itthon ezek a dolgok valahogy eltűntek, vagy nem alakultak ki. Teljesen igazad van a teljesítmény és az idomítás kapcsán is, de pontosan ezeket a modern gépeket szeretnénk használni, és meghonosítani, amit ti is éppen beszereztek. Szívesen vennénk esetleg információt róluk, képeket, rajzokat, beszerzési lehetőséget, árakat, stb. Az igavonást mint opciót szeretnénk bemutatni, mert szerintem pl az alföldi homokos talajokon vagy löszön el lehet boldogulni velük, és nem mellékesen dolgozni lehet velük, ha nem lesz üzemanyag :)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Igás állatok 12 éve 3 hete #1560

  • Szubotaj
  • Szubotaj profilkép
Szerrussz!
Nem akarunk szakértőket hozni sehonnan. Se. Én gépeket akarok, meg gép tervrajzokat. Meg fényképeket megoldásokról. Mondjuk lovat azt szeretnék behozni, valami kicsi erdélyi vagy oláh macskát. Ami ismeri a mezőgazdasági munkát, és nem sárga XDD Sárga lovakat nem kedvelem. Ha tudsz ilyet, szólj, nem csak engem érdekelne. Meg olcsó szállítót. 2 ilyen macska, olyan 140-150 magas, el tud húzni egy alternálókaszát? Vagy mennyit tudnak kaszával dolgozni? 2 órát? 2x3 órát? Mekkora területet lehet levágni velük egy nap? Mesélj ezekről a dolgokról. Mert itt hatalmas sodrott meg mura lovakkal használják a kardános gépeket.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldal elkészítésének ideje: 0.121 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum