Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Cipőápoló krém házilag

Cipőápoló krém házilag 7 éve 1 hónapja #17289

  • magzsuzsi
  • magzsuzsi profilkép
  • TÁVOL
  • Gold Boarder
  • Hozzászólások: 179
  • Köszönetek száma: 145
Szeretnék csinálni valamilyen házi kenőcsöt bőrcipő ápolására, mert gondolom szokás szerint jobb, olcsóbb és ökobb, mint a bolti kulimájszok. Annyit tudok, hogy a túrabakancsokat símán be lehet kenni bármilyen állati zsiradékkal, faggyúval, stb., ettől igazán vízállóak lesznek, csak elég csúnyák. Én most valami finomabb szert szeretnék, amitől csilivili lesz a szép bőrcipő is. Arra gondoltam, hogy szimplán összeolvasztok méhviaszt valami nem avasodó, nem büdös olajjal vagy zsiradékkal, csak nem tudom eldönteni milyen arányban és mivel.

Van esetleg valakinek bevált receptje?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Cipőápoló krém házilag 7 éve 1 hónapja #17294

  • bedoattila
  • bedoattila profilkép
  • TÁVOL
  • Expert Boarder
  • Hozzászólások: 149
  • Köszönetek száma: 47
A klasszikus vax méhviasz és gyapjúzsír keveréke. Utcai bőrcipők esetében valamilyen növényi olajat is adagoltak hozzá, hogy puhábban tartsa a bőrt. Az arányok annak függvényében változnak, hogy milyen minőségűek az alapanyagok. A kiindulási pont: méhviasz és gyapjúzsír 50–50%. A növényi olajas verziónál nem ismerem az arányokat.
Az alapanyagokat melegítve, folyékonyan dolgozzák össze. Ha nagyon szennyezett a viasz (=barna, sötétbarna esetleg szürke), akkor előbb a viaszt gézen átszűrték néhányszor.
Alapszabály, hogy új alapanyag esetén kis mennyiséggel ki kell kísérletezni az arányokat, mert akár 20–30% eltérés is előfordulhat. A támpontok: ha törik a vax, vagy nem kenhető, akkor túl sok benne a viasz. Ha ragacsos, akkor túl sok benne a gyapjúzsír.

Amúgy egyáltalán nem biztos, hogy ökobb lesz a kencéd. Manapság elég kis esély van arra, hogy vegyszermentes méhviaszhoz jussál. A gyapjúzsírt meg eleve nem a hagyományos forróvizes mosással nyerik ki, hanem oldószerekkel, amiket utána elpárologtatnak.
Másrészt nem olcsó mulatság: A méhviasz ára tavaly december óta nagyjából 2200 huf/kg. A gyógyszerkönyvi minőségű gyapjúzsír: 100 g 1100 huf+csomagolás.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: magzsuzsi
Oldal elkészítésének ideje: 0.126 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum