Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Általános etikai kérdések

Általános etikai kérdések 11 éve 2 hónapja #4513

  • emre
  • emre profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 752
  • Köszönetek száma: 168
DunamentiSáros beküldte:
tisztamo beküldte:
Viszont kidobni a szemétbe a héjat nem épp környezetbarát megoldás, tehát ha lassan bomlik is le, ennyit megtehetsz, ha már a citromos tea finom volt.
Ennyi erővel akkor önmagában megvenni sem éppen környezetbarát a több száz/ezer kilométerről idehurcibált vegyszeres gyümölcsöt. A környezetbarát döntés itt kezdődik.



Előzmények itt:
imi
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Általános etikai kérdések 11 éve 2 hónapja #4514

  • tisztamo
  • tisztamo profilkép
  • TÁVOL
  • Platinum Boarder
  • Hozzászólások: 455
  • Köszönetek száma: 260
Egyetértek!

Csak annyit állítok emellett, hogy ha mégis vettem déligyümölcsöt, mert az bizony jó, akkor csökkenthetem a 'kárt' azzal, hogy komposztálom, és nem a szemétbe dobom a héját.

És igen, azt is, hogy ezt tartom etikusnak, nem pedig azt, hogy exportálom a szennyezésem a lerakóba, még több kárt csinálva.

Emre, vicces címet, találtál ki! :)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Általános etikai kérdések 11 éve 2 hónapja #4515

  • emre
  • emre profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 752
  • Köszönetek száma: 168
reméltem is, hogy megnevettetlek ;)
imi
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Általános etikai kérdések 11 éve 2 hónapja #4516

  • tisztamo
  • tisztamo profilkép
  • TÁVOL
  • Platinum Boarder
  • Hozzászólások: 455
  • Köszönetek száma: 260
DunamentiSáros beküldte:
Ezek után bennem az a kérdés vetődik fel, hogy egyáltalán nincs rossz hatással a komposztunk/kertünk mikrobáira az a gombaölőszer és növényvédőszer amit a héjjakkal juttatunk bele?
Közöm nincs a kémiához ilyen fokon sajnos, és lehet, hogy nem is értelmezem jól amit írsz, de konkrétan tudod, hogy az összes fajta vegyszer amivel kezelik a gyümölcsöket azoknak a bomlása során mi, mivé alakul át? Ha ezek ártalmatlanok a komposztunkra/kertünkre nézve akkor miért kell tartani egyébként tőlük? Értem, hogy közvetlenül permetezve a növényeinkre veszélyesebbek, de nekem így sem tűnnek szívesen látott vendégnek.

Jó kérdések, a válaszom az, hogy de igen, káros lehet a komposztodra, és talán a kertedre is (bár ez utóbbiban én nem hiszek), de a komposztálás fő feladata a hulladék ártalmatlanítása. Nem te vagy a komposztért, hanem... hanem a komposzt egy szolgáltatást nyújt, aminek a célja a általad okozott környzetetterhelés csökkentése.

Ige, szerintem nem mindegy, hogy több gramm mérget permetezel közvetlenül a növényre, vagy ennek tízezredrészét egy évig komposztálod, majd a földre teríted.

És a legfontosabb, amit az emberek nem hajlandóak tudomásul venni: a természet tele van mérgekkel.

Csak hogy világos legyen, pár példa:

- Mérges gomba nő a kertedben. Vajon annak a mérgével mi lesz, nem árt a növényeknek, nem fog bekerülni az ételedbe?

- Antibiotikumok: a penicilint egy penészgomba termeli, ami a természetben is előfordul, így fedezték fel anno, hogy a penész megtámadta a laborban baktériumtenyészetet és megakadályozta a baktériumok növekedését. Ha egy tiszta laborban előfordul, feltehető, hogy a kertedben is. A gombák és a baktériumok állandó harcban vannak, és mérgeket használnak egymás legyőzésére.

- Vajon mi alapján tételezhetjük fel, hogy természetes gombaölőt tenni a komposztba az rendben van? Fokhagymát például? https://www.google.com/search?q=természetes+gombaölő&aq=f&oq=természetes+gombaölő
Utolsó szerkesztés: 11 éve 2 hónapja Beküldte: tisztamo.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: gergo

Válasz: Általános etikai kérdések 11 éve 2 hónapja #4519

  • DunamentiSáros
  • DunamentiSáros profilkép
Jó válaszok! :)

Én mindig is annak a pártján voltam, hogy ami természetes, vagyis természetes formában fordul elő, emberi közrejátszás nélkül létezik, annak van létjogosultsága a komposztban, a kertben, a bolygón, az életemben.
Laikusságomból fakadóan a puszta logikára tudok csak hagyatkozni, ezért nem is tudok vitába szállni arról, hogy ezen anyagok hogyan bomlanak le és mivé bomlanak le és ebből mennyi jut vissza a növényekbe és általuk belém. Azt viszont merem feltételezni, hogy a gyümölcsökön lévő növényvédőszerek és gombaölőszerek nagyrészt mesterségesek, szintetikusak, ami engem alapból riaszt. Lehet, hogy túlzásba viszem és már-már paranoiásnak tűnök, de ha megtehetem, hogy feleslegesen nem juttatok ilyen anyagokat a kertembe akkor megteszem.
A tudatos és környezetbarát döntés, mint előzőleg említettem, az a vásárlásnál kezdődik. Próbálom a mérgeket teljes mértékben kizárni az életemből, nem használunk tusfürdőt, öblítőt, ha lehet ecettel takarítunk, mosunk. Mindennek megvan a környezetbarát alternatívája, és ha megtehetjük, akkor mindenben ezt választjuk. Éppen ezért nem tartom tudatos lépésnek a déli gyümölcsök fogyasztását, amiknek az ideszállításához és frissen tartásához feltételezem, hogy nagy mennyiségű kőolajat és vegyszert használtak fel.
Szerintem ilyen kis lépésekkel eszközölhető a változás a világban és ha ehhez az kell, hogy lemondjak a citromos teáról, akkor örömmel iszom magában.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Általános etikai kérdések 11 éve 2 hónapja #4527

  • edusa
  • edusa profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 422
  • Köszönetek száma: 180
Tudom, hogy a kérdés itt alapvetően nem az, hogy mit csináljunk a permetes narancshéjjal.
Viszont egy jó tipp: megszárítva kitűnő begyújtós. Elég egy marékkal belőle, és könnyebben lehet megrakni a tüzet...
Utolsó szerkesztés: 11 éve 2 hónapja Beküldte: gergo. Indoklás: Olvashatatlan betűszín változtatása
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Kardosszilvi
Oldal elkészítésének ideje: 0.127 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum