Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Komposzt

Komposzt 8 éve 5 hónapja #16203

  • Bozse
  • Bozse profilkép
  • TÁVOL
  • Platinum Boarder
  • Hozzászólások: 320
  • Köszönetek száma: 99
Gabesz,
A kísérlet közben készített pontos mérések és jegyzőkönyvbe rögzítésük nagyon sokat segít saját magadnak és másoknak is, ha megosztod velü(n)k. Nagyra értékelem az ilyen munkát. Figyelemmel kísérem a komposzt "gyártó" kísérleted. Köszönöm, hogy írsz róla.
Bozse
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt 8 éve 5 hónapja #16204

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
Gabesz beküldte:
A kérdésem az lenne, hogy csak akkor forgassam, ha a hőmérséklet tartósan 60 fok fölé megy, vagy akkor is ha azt látom hogy az átlagos hőmérséklet 30-40 fok között van.
Mintha úgy emlékeznék, hogy az optimális hőmérséklet 50-60 fok között van valahol igaz?

Szia Gabesz,
55 fok felett kell lennie 3 napig, hogy a káros szervezetek és a gyommagvak elpusztuljanak. Az a cél, hogy a komposzt minden része felmelegedjen ennyire leglább egyszer. Viszont 70 fok fölé lehetőleg ne menjen, mert akkor a hasznos szervezetek is elpusztulnak. Tehát, ha 60 fokos, akkor 2 napon belül, ha 65 fokos, akkor 1 napon belül, ha 70 fok felett van, akkor azonnal forgasd meg a komposztot.

Mit értesz az alatt, hogy az átlagos hőmérséklet 30-40 fok?

Én is kíváncs lennék az adataidra. Csatolom a monitoring táblázatot, ami nekem bevált, ezen jól nyomon lehet követni, hogy mi történik.

Csatolt fájl:

Fájlnév: Compostmonitoring-hu.pdf
Fájlméret: 29 KB
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt 8 éve 5 hónapja #16205

  • gergo
  • gergo profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1306
  • Köszönetek száma: 442
Gabesz beküldte:
Gergő mondtad, hogy ne takarjam be az oldalát mert akkor befülled. A felét betakartam ilyen erős fóliával. Azért tettem, mert ezt láttam a szeles oldalnak.
Folyamatosan méregettem a hőmérsékletet, és az az oldal, ahol nem volt takarás a 30 fok közelében tanyázott a hőmérséklet, a másik oldalon, ahol volt takarás ott körülbelül 45 fok volt az átlag.

Most betakartam a másik oldalát persze azért meglocsoltam mert mint kiderült a másik oldal is szeles oldal. Össze-vissza fúj a szél a kertben. Valószínűleg azért mert az épületek között megtörik a szél, aztán hiába nagy okosan kitaláltam az uralkodó szélirányt Szélúrfi nem tiszteli az uralkodó irányokat:):):)
Szóval meglocsoltam, majd betakartam az oldalát.
Ez tegnap délután volt, majd ma este kiváncsi vagyok rá, hogy hogy alakul a hőmérséklet.

Köszi Gabesz!

Helyesbítenék. Igen, ahogy te is írtad, az oldalszél nagyon le tudja hűteni és ki is tudja szárítani a komposztot. Sőt a szélárnyékos oldal (pont ami az uralkodő szél túloldalán van) még akár jobban is lehülhet, vagy kiszáradhat. Ezekre tényleg érdemes odafigyelni.

Én is kíváncsi vagyok a takarásod eredményére. Főként a szagára, másodsorban a hőmérsékletére.

Én szeles időben a teljes betakarás helyett eddig mindig a részlegeset választottam. Mondjuk nálunk olyan helyen van a komposzt, ami egyik oldalról eléggé védve van növényzettel és épületekkel ahhoz, hogy arról ne jöjjön igazán nagy, hosszan tartó szél.

Örülök, hogy dokumentálod a kísérleted. Köszönöm én is.
Gergő
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt 8 éve 5 hónapja #16225

  • Gabesz
  • Gabesz profilkép
  • TÁVOL
  • Junior Boarder
  • Hozzászólások: 32
  • Köszönetek száma: 18
Elnézést, hogy ilyen soká rakom be a beígért táblázatot, de mostanában elég sok a dolog, aztán kevesebb idő jut az igazi értékekre :):)



Két napot még nem raktam bele, de vasárnap átforgattam az egész kupacot, a tegnapi nap még hozott túl nagy eredményeket. Tegnap este 25 fokos volt az egész komposzt.

A kérdés viszont az, ha egyszer átforgatom, akkor célszerű-e adni hozzá új Nitrogénforrást, vagy csak simán forgassam át, hogy mindenhol kellően átmelegedjen, és elérje az üzemi hőfokot a megfelelő nedvességtartalom mellett.

Forgatás közben az illata az szerintem fantasztikus volt, kellemes erjedt avar szaga volt, olyan mintha meleg eső csapna fel ha egy erdőben járkálnál. Kábé így tudom leírni. Nem volt sehol sem szúrós szaga, csak a legelslegalján egy nagyon picit, ott talán a súly miatt befülledt, de az kábé egy két villanyom volt.

Gondolom ha nem éri el az adott hőfokot amit Vitka te is írtál, akkor nem nagyon kell bolygatni, csak ellenőrizni, hogy elég nedves-e a cucc. Kicsit csalódott voltam mert a platán levelek még nem kezdtek el összetörni, de lehet, hogy ennek még több idő kell.

Ha ma eléri a 30 fokot akkor megnyugszom és akkor újra indul a móka kacagás:)
Mikor mennek bele a giliszták, kábé mennyi az a hőfok amit ők kedvelnek? Arra gondoltam, ha tartósan az lenne már a hőfok akár kicsit megtuningolnám azzal, hogy veszek, vagy 100 gilisztát aztán berakom őket had dolgozzanak, szaporodjanak, kolonizálják az új otthonukat :D:D

U.I.: az a hülye attachment nem ment át hozzá, kár!
Utolsó szerkesztés: 8 éve 5 hónapja Beküldte: Gabesz.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt 8 éve 5 hónapja #16240

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
Gabesz beküldte:

U.I.: az a hülye attachment nem ment át hozzá, kár!

Lehet, h túl nagy a fájl? milyen kiterjesztés?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt 8 éve 5 hónapja #16242

  • Gabesz
  • Gabesz profilkép
  • TÁVOL
  • Junior Boarder
  • Hozzászólások: 32
  • Köszönetek száma: 18
hát csak 16KB a táblázat, azt nem gondolnám olyan egetverő nagy fájlnak :)

Csatolt fájl:

Fájlnév: napiadatokhfokstb.xlsx
Fájlméret: 17 KB



Nahát most meg átment, hát ilyet :D:D:D

Na mindegy, akkor itt lenne a táblázat amikkel feltöltöttem. Sajnos nem teljes, mert pár információ hiányzik. Még beleraktam volna így utólag, hogy mikor esett, esetleg még külső páratartalmat kellett volna mérni, egyenlőre nincs még higrométerem :)
Utolsó szerkesztés: 8 éve 5 hónapja Beküldte: Gabesz.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: ecovitka, Bozse
Oldal elkészítésének ideje: 0.191 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum