Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Komposzt

Komposzt 6 éve 11 hónapja #17351

  • SzucsCsaba
  • SzucsCsaba profilkép
  • TÁVOL
  • Senior Boarder
  • Hozzászólások: 58
  • Köszönetek száma: 11
Szia!
Szerintem mindkét állapotú trágyát beleteheted a komposztodba, hiszen a még érésben levő a komposzt érésével tovább alakul, a már érett trágyáról is azt hallottam valahol, hogy jobb komposztálva kijuttatni, mintsem közvetlenül. Sokkal jobb lesz a beltartalmai értéke, élőbb anyag lesz belőle.
A fűkaszálékot 1-2 napi szárítás, fonnyasztás után is beleteheted, ekkor kisebb az esélye, hogy a komposztban berohad, de ez alapos keveréssel és megfelelő forgatással is kivédhető, talán az előbbi megoldás az egyszerűbb.
Szerintem a forgatást is okszerűen kell végezni, nem mechanikusan, menetrendszerűen. Pl. ha érzel valami kellemetlen, rothadó szagot belülről, akkor én a helyedben átforgatnám. Vagy ha túl száraznak ítélném a komposzt valamelyik részét, szintén egy átnedvesítéssel karöltve.
Az első hetekben, hónapokban talán gyakrabban szokták, azután ritkábban. Úgy tudom, a belső maghőmérséklet jó, ha egy darabig bolygatlanul fennáll, tehát nem biztos, hogy egy nagyon gyakori átforgatás jót tesz a belső magnak. Ha egyébként sok a trágya benne, gyorsan fel tud emelkedni a hőmérséklet a belsejében.
A konyhai hulladék szerintem szintén jó, mert annak C-N aránya elég közel van az optimálishoz, vagy talán a N irányába billenve, attól is függ, pontosan mi van a konyhai hulladékban.
Én is hamarosan összeállítok egy komposzthalmot (a legeslegelsőt!). Amit én biztosan fogok bele rakni, azok a következő összetevők: szárazabb részek (C-ben gazdag anyagok), nedvesebb, zöldebb részek (N-ben gazdag anyagok, zöld kerti hulladék), föld, trágya(pellet) és valami komposztjavító, komposztaktiváló cucc (ásványi trágya/anyag és pl. erjesztett csalánléből visszamaradt csalánlevél). Gyógynövény vagy fűszernövény maradványok is nagyon jók elvileg a komposztba és gazdagítják azt.
Ezek mind elméleti ismeretek, gyakorlati tapasztalatom még alig, de ha valamit rosszul mondtam, majd a többiek kijavítanak.
Üdvözlettel.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: szabo.davidd

Komposzt 6 éve 11 hónapja #17352

Szia!

Nekem is ez lesz a legelső, azért kérdezek ennyit, mert szeretném, ha jól sikerülne :)

Ezt a csalános dolgot én is olvastam már, hogy jó nitrogénkiegészítő lehet, bár én úgy tudtam, hogy magát a levet kell felhasználni.

Tudsz esetleg arról valamit, hogy a már érett trágyát milyen mértékben szabad hozzáadni? Gondolom nem ugyan úgy, mint a frisset, hiszen ez nem melegszik már annyira (ha helyesen tudom).
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt 6 éve 11 hónapja #17353

  • SzucsCsaba
  • SzucsCsaba profilkép
  • TÁVOL
  • Senior Boarder
  • Hozzászólások: 58
  • Köszönetek száma: 11
Szerintem sikerülni fog, ha figyelsz az alapvető dolgokra, akkor nagy bajt nem csinálhatsz (jó C-N arány, laza szerkezetesség, megfelelő oxigénellátottság, megfelelő nedvesség).
Nem kell túlizgulni a dolgot, meg kell csinálni jelen tudásod szerint, aztán majd a 2., 3., 4. komposzt még jobb lesz és az a legjob, ha az ember képes tanulni az előző hibákból és tapasztalatokból.
Ecovitka talán említett valami arányt a trágyára vonatkozóan, de ez függhet a trágya fajtájától és állagától is. Némelyik lehet, hogy hajlamosabb a túlmelegedésre, gyors égésre. Sajnos erre én most nem tudok pontos választ adni neked.
Hajrá, sok sikert!
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: szabo.davidd

Komposzt 6 éve 11 hónapja #17354

  • Bozse
  • Bozse profilkép
  • TÁVOL
  • Platinum Boarder
  • Hozzászólások: 320
  • Köszönetek száma: 99
szabo.davidd beküldte:
Sziasztok!

"Tavaly év végén vásároltunk Héreg mellett egy területet, ide szeretnénk majd a későbbiekben kiköltözni. Idén tavasszal elkezdtük rendbetenni a helyszínt, sajnos elég sok a szemét. Emellett szeretnék valami értékeset is tenni, így arra gondoltam, hogy a rengeteg fűnyesedéket (4600 nm a terület) illetve a fák lemetszett ágait, itthagyott, kivágott fák részeit szeretném komposztálni. Van darálóm, ami a vastag, fás szárú ágakhoz és a vékony, puhább szerkezetű anyagokhoz egyaránt megfelelő. "

Kedves szabo.davidd ,
Javasolnám a ecovitka által írt blogot
www.permaforum.hu/permaforum/index.php/b...ry/komposzt-forgatas
www.permaforum.hu/permaforum/index.php/blog/tags/tag/komposzt
Ebben a tárgyban hasznos útmutató lehet.
Bozse
Utolsó szerkesztés: 6 éve 11 hónapja Beküldte: Bozse. Indoklás: pontosítás
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: ecovitka

Komposzt 6 éve 10 hónapja #17385

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
Ha nem tudod minden nap ellenőrizni a komposzt hőmérsékletét, akkor inkább csinálj egy lassúbb, kevésbé menedzsment intenzív komposztot. Friss trágyából ne tegyél bele több, mint 10 %-ot. Minél változatosabb, annál, jobb. Persze ezt sem kell túllihegni. Láttam már olyan komposztot, ami vagy 40 különféle, gondosan előkészített összetevőből volt, grammra pontosan kimérve, folyamatosan monitorozva, forgatva, aztán a vége egy viszonylag silány komposzt lett.
Csaba gondolata jó, hogy próbálkozz, aztán menni fog.
Jó ha van egy hőmérőd, hogy be tudj avatkozni, ha kell. A halom ne menjen 70 fok fölé semmiképpen.
Most mennem kell, de ha van még valami tisztázatlan dolog, miután elolvastad a blogot és a korábbi komposztos bejegyzéseket, szólj.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt 6 éve 6 hónapja #17533

  • SzucsCsaba
  • SzucsCsaba profilkép
  • TÁVOL
  • Senior Boarder
  • Hozzászólások: 58
  • Köszönetek száma: 11
Sziasztok!

Szeretném megkérdezni, hogy őszre-télire érdemes-e félig érett vagy érett komposztot kiszórni a talajra (ágyásokra)?
Vagy inkább várjak vele tavaszig a tápanyagkimosódás elkerülése céljából?
Ha már nem érdemes kiszórni a komposztot, akkor mivel tehetek még jót tél előtt az ágyásaim talajával?

Köszönettel.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldal elkészítésének ideje: 0.154 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum