Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Disznótartás

Válasz: Disznótartás 12 éve 2 hónapja #1159

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
Ááá, kössz Zsanett. Hm, akkor lehet, hogy a mangalica projekt nálunk is várat magára. Szeretnénk a tanyára mielöbb kiköltözni, de szerintem naivitás lenne azt képzlni, hogy a jövő telet ott tudjuk tölteni. Úgyhogy lehet, hogy idén nekünk is marad a sima hízó, amit ősszel le tudunk vágni. Jajajj, belegondolni is szédítő, hogy mennyi tanulnivaló van még elöttünk...
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Disznótartás 12 éve 1 hónapja #1183

  • Muzsikus
  • Muzsikus profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 424
  • Köszönetek száma: 134
Mangalica egy jó téma. Én semmi nehézséget nem látok a disznótartásban, bár pásztoroltató mangalicatartásban konkrét testközeli tapasztalatom nincs. Ami nálunk működik, a ház körül, az a minimalac. Egyértelmű, hogy hobbiállat, és nem fogjuk levágni, ellenben igen jól illusztrálja a disznótartás minden aspektusát. A Salatin féle modell szuper, de én azt veszem észre, hogy nem kell kukoricát szórni az alomba. Egyrészt, én adok csöves kukoricát a birkakecskeszamár kombónak, így maradhat az alomban is, de a disznók, ahogy én látom csupán passzióból is feltúrják az almot. Szerintem a legfontosabb az állatokkal való kapcsolat, hogy kezesek legyenek. Tőlem sosem akartak megszökni, ellenben hallottam olyat hogy a kicsapott kondának szögesdrót kerítés kellett (villanypásztort letarolták) és vadász tudta csak kilőni a levágandó egyedeket, mert életveszély volt bemenni a területre. Szóval a Blöff című film magyar verzióját is leforgathatnánk :)
Arra azonban fel kell készülni, hogy ha legelő forgóba teszitek be a disznót, akkor magyar viszonyok között talajmunkálás (minimum fogas), és valószínűleg felülvetés is szükséges lehet. Mivel nekem nincsen konkrétan csak disznónak ideális legelőm, így egy állandó kifutóban fogom őket tartani. Jó legelőre kár, illetve nem szabad ráengedni őket.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Disznótartás 12 éve 1 hónapja #1227

  • zamoca
  • zamoca profilkép
Szabadabb :) tartásos sertés tartásban gondolkozok én is. Az az ötletem támadt, hogy a legelőjére csicsókát vetek/ültetek, viszont csak szakaszosan engedem bele.


Ami eszembe jutott, hogy van e "ehető" minimalac?
Pl van a csüngőhasú disznó, az kicsire nő meg (azt hiszem), de mennyire "hatékonyan" állítja elő a húst?

Valami olyan disznó lenne az ideális, ami szalonnát is, izmot is termel rendesen/arányosan, de nem nő meg 200 kg-ra
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Disznótartás 12 éve 1 hónapja #1234

  • kentaur8
  • kentaur8 profilkép
Ha csak a kertedben biodisznózol kb 10 perc alatt kiturja a csicsókát a malacod.Utána mit eszik?:sick: :silly: :blink: :oops:
Sztem pár hektárral azért készülj a sertéstartáshoz!:side:
A disznó nem igazán hasznosítja a gyepet, viszont szántás helyett jó(disznótraktor Baji Béla nyomán):woohoo:
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Disznótartás 12 éve 1 hónapja #1235

  • kentaur8
  • kentaur8 profilkép
Az a baj a malaccal, hogy az ember megszereti őket, aztán sajnálja levágni.(Akiherélésről nem is beszélve):angry: :huh:
Csatolmányok:
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Disznótartás 12 éve 1 hónapja #1236

  • Muzsikus
  • Muzsikus profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 424
  • Köszönetek száma: 134
Jaja, csicsóka jó növény, de még hektáros méretekben is hamar kitúrja, kipusztítja bármilyen malac. Több gazdaság is van, ahol csüngőhasúakat tartanak, ilyen helyre érdemes elmenned. A mieink még a csüngőhasúnál is kisebbek, bár van aki vágj aőket. Cukipofák, okosak és igen szociálisak, pl simán elvannak a kutyákkal, és állítólag szobatisztává szoktathatóak. Az egyik malacunk a gazdájánál szépen leül a küszöbnél, és csak akkor megy be az előszobába, ha hívják, egész nap a kutyával bandázik, szóval egy házikedvenc, nem húsforrás. Hízlalás tekintetében meg ugye nem mellékes hogy egy sportmalac nem hízik olyan gyorsan, mintha egy korlátozott kifutóban tartod koncentrált takarmányon (pl krumpli, kukorica). Az én terveim szerint egy kb 200 m2-es vízmosásban lesz 5-6 állat. Fentről dobom be nekik a takarmányt,amit megtermelünk (tök, lucerna, csöves kukorica). Sajnos természetes vízforrás ott nincs, de kiásunk nekik majd egy 10m2es gödröt,amiben majd az eső meg tud állni, és dagonyázhatnak. Ez mondjuk mangalica, de a minimalacokon nem láttam hogy nagyon dagonyázhatnékjuk lenne.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldal elkészítésének ideje: 0.161 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum