Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Nyúltartas

Nyúltartas 10 éve 11 hónapja #6044

  • martindian
  • martindian profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 1209
  • Köszönetek száma: 578
Az elmult ev tapasztalatai alapjan, batran merem ajanlani a nyul tartast azoknak,akik onellatasban gondolkoznak. Kivalo, izletes es sokoldaluaan elkeszitheto a husa...leptekekkel kevesebb a "munka igenye es takarmany szukseglete" tobb mas haztaji allatnal. Komolyabb elokepzest sem igenyel. A bekerulesi koltsege is minimalis szerintem.Kvesebb,mint 5000Ft bol egy ev alatt egy egesz komoly torzs allomanyt lehet kialakitani,ami a masodik evtol mar eleg szepen be tud segiteni a csalad husfogyasztasaba.
Hatha vannak tobben akik nyusziznak es vannak jo otletek egymasnak.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mzozo, glazbox

Nyúltartas 10 éve 11 hónapja #6045

  • mzozo
  • mzozo profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 327
  • Köszönetek száma: 185
Engem nagyon érdekel a téma, mert imádom a húsát!
Esetleg írnál bővebben a takarmány szükségletről és mennyiségről, tartási körülményekről, tapasztalataidról?

Van egy könyvem, még nem jutottam az elolvasásához: Sinkoics György - Házinyúl tartása és betegségei
Ha kell vkinek, akkor feltölthetem!
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: csacskaanyó

Nyúltartas 10 éve 11 hónapja #6046

  • csacskaanyó
  • csacskaanyó profilkép
  • TÁVOL
  • Gold Boarder
  • Hozzászólások: 215
  • Köszönetek száma: 89
Egy éve rágom a dolgot, hogy nyulat szeretnék, de az eddigi állatállomány fejlesztésével is elvoltam idáig havazva. Nálam az a baj,hogy előbb veszem keltetem az állatkát mint hogy a megfelelő helyet kialakítanám számára. Ezért parancsoltam magamnak megálljt nyúl témában. Most hogy lassan tényleg kitavaszodik megint felvetődött a gondolat hogy az idén már nem hagyom ki. 3 anyát és egy bakot szeretnék, de tudni kell hogy ez az állatfaj annyira szapora, fél év sem kell és szinte a 4 szülőből 100 kisebb nagyobb nyuszi lesz a háznál ezért folyamatosan kell a ketreceket barkácsolni. Nekem a 90-es években volt már egyszer egy kisebb tenyészetem , akkor 5 anya és egy bak szaporulata 150-180 nyulacska volt. Illetve mindig volt egy ekkora létszámú állományom. Ezzel kell számolnia annak aki ebbe belevág.
Nagyon sok mindent elfelejtettem már a tartásukról, de biztos vagyok benne hogy ha újra kezdem sok dolog majd vissza fog térni az emlékezetembe. Amit tudok, hogy a szúnyog nagy ellensége, erre nagyon oda kell figyelni. Egyébként meg ha szépen rendes körülmények közt van tartva azt nagyon meghálálja. Akkor még nyúltáppal etettem őket most nem szeretném, ezért is böngésztem már az index fórumon a nyuszitartók hozzászólásait. Érdemes beleolvasgatni. Remélem többen leszünk akit ez a téma érdekel, mert itt biztosan rendszeres vendég leszek:-)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Nyúltartas 10 éve 11 hónapja #6050

  • Regina
  • Regina profilkép
Engem is nagyon érdekel a téma, már sikerült ketreceket szereznem. Lassan majd nyulak is lesznek. Ha valakinek van a tartással kapcsolatba hasznos tanácsa, én is szívesen venném.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Nyúltartas 10 éve 11 hónapja #6051

  • martindian
  • martindian profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 1209
  • Köszönetek száma: 578
Vazlatosan irom, hogy a lenyeg benne legyen
-Jeleneleg 8 anyanyul es 1 bak az alap allomany.
-Ha nincs beparoztatva es van zold,akkor csak zold kaszalekot kapnak egy nap "fonnyasztas utan" azaz nem aznap amikor kaszalva lett,hanem masnap (ha aznap kapta akkor sem volt baja egynek sem, de a nagyok igy tanitjak :)
-Ha hasas akkor 10dkg szemes arpa,zab,kukorica (egy nagy vodorbe bekeverve 4:4:1 aranyban 4 zab, 4 arpa, 1kukorica
-amikor szoptat akkor tobbet kapnak,latszik majd mennyi fogy el
-reggel szemes este szena
-A bak 1.nap ha parzik, 2.szunet, 3. nap parzik, 4 szunet, tehat egy nap kimarad nala...most probaltuk minden nap paroztatni es minden masodik anya nem esett teherbe, hiaba ugrotta be a bak
-A nyulakat szoktak oltani mixomatozis ellen, en nem oltom oket es eddig nem volt gond
-tapot soha nem kapnak
-lassabban nonek,mint a szomszed tapos nyulai es kisebbek is maradnak
-a levagasra szant kicsik csak zoldet kapnak ( fu vegyesen ami a reten van,akac agak,levelek, fenyoagak, cukorrepa neha)
-Az anyanyulak elott mindig van viz
-elles utan egy napig nem bojgatjuk a kicsiket, de surun ra kell nezni es ha egy kicsi nincs a feszekben akkor azonnal visszatenni..elotte kezmosas es anyanyul simogatas a szag miatt..
-Ha a kicsiket meg akarod nezni a 2. napon, hogy nincs e elpusztult koztuk,akkor elotte az anya hasat simogasd meg, a kezed atveszi a "cici szagot" es kicsik elkezdenek mozozgni amint odanyulsz a feszekhez
-Itt az anyak csak a szules elotti napon kezdtek szort tepni es feszket beleleni es 30-32 napra szultek

Igyekeztem lenyeges es ertheto adatokat leirni,remelem segit :)
-
Utolsó szerkesztés: 10 éve 11 hónapja Beküldte: martindian.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: gergo, csacskaanyó, Kardosszilvi, JoaoWR, mzozo,

Válasz: Nyúltartas 10 éve 11 hónapja #6055

  • csacskaanyó
  • csacskaanyó profilkép
  • TÁVOL
  • Gold Boarder
  • Hozzászólások: 215
  • Köszönetek száma: 89
Nagyapám amikor nyulazott nála mindig kaptak szemes terményt az állatok. Soha nem oltatta őket, de előfordult nála is betegség. Majd megkérdezem anyukámat mert nem vagyok benne biztos, de ha jól emlékszem petróleummal kente be a fülüket ilyenkor. Könnyű észrevenni a betegséget mert csúnya hólyagok jönnek ki az állatok fején ilyenkor.
Mindig azt mondta hogy a fialástól számítva 21 napra már pároztatja az anyát és 28 napra választotta el a kicsiket. Amelyik anyának elhullottak a kicsinyei, vagy csak 1-2 kis nyuszi lett nála azt a fialás után már a 3-ik napon bepároztatta. Télen pihentette az anyákat és csak akkor pároztatott ha már nem állt fent a veszély hogy megfagyhatnak a kicsikék. De ha valakinek szuper jó óla van és nincs fagyveszély akkor folyamatosan lehet pároztatni, de így az anyákat sűrűbben kell majd lecserélni.
martinindian!
Biztos hogy szabad nekik akáclevelet adni??? Azt tudom hogy imádják de azt olvastam valahol hogy az akác nem jó az állatoknak. Ha valaki tud erről akkor írja meg légyszi, mert nálam tavaly a kecskék rengeteg akácot megettek, de amióta olvastam hogy nem szabad azóta félek etetni velük.
Még annyit, hogy a szúnyog a diófa illatát nem szereti . Anyukámnak egy nagy diófa alatt volt a nyúlháza és sosem volt gond a szúnyogokkal.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mzozo
Oldal elkészítésének ideje: 0.147 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum