Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Geddekas készítés

Geddekas készítés 10 éve 1 hónapja #11247

  • emre
  • emre profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 752
  • Köszönetek száma: 168
#11244
pontosan! Ráadásul az ő mézét viszem neked ;)

A részleteket megbeszéljük szombaton.
imi
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: martindian

Geddekas készítés 10 éve 1 hónapja #11263

  • Dogoo
  • Dogoo profilkép
martindian

A szeg hegyének az elütését nekem is apám tanította kiskoromban. Főleg vékony fa léceknél hasznos, vagy ha a léc szélébe , végébe kell bele ütni a szeget.
Én mindig így csinálom.
A pontos tudományos magyarázatot nem ismerem.
Sejtésem szerint a hegyes szeg a fa szálszerkezetét szétfeszítve jut előre az anyagban, ezáltal feszültség keletkezik és a fa reped. Míg a tompa szög a lapos vége miatt roncsolja, elszakítja a fa rostjait így szinte utat törve jut előre.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Geddekas készítés 10 éve 1 hónapja #11265

  • martindian
  • martindian profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 1209
  • Köszönetek száma: 578
szombaton viszek szeget es lecet...es lerantjuk a leplet a legendarol :) vagy bolcsessegrol :)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Geddekas készítés 10 éve 1 hónapja #11282

  • lile
  • lile profilkép
  • TÁVOL
  • Junior Boarder
  • Hozzászólások: 32
  • Köszönetek száma: 53
Két éve vettem Csuja Lászlótól 4 gyűrűt, amiből hármat rögtön fel is használtam az első betelepítéshez. A negyediket azóta is mintának használom. Először cseréplécekből készítettem gyűrűt, majd áttértem a palalécre (5x5 cm-es), mert abból elég három sor egy 15 cm magas gyűrűhöz. A legvékonyabb 80-as reiser-csavarokkal csavaroztam össze, először két sort, majd a harmadikat (vigyázva, hogy a léplécek vájatának helyét kihagyjam!). Ha szükséges, utólag kívülről kisebb csavarokkal még megerősítettem.
Eddig sablon nélkül dolgoztam úgy, hogy a méretre vágott palaléc darabokat a mintagyűrűre raktam és ott csavaroztam össze, de sablonnal egyszerűbb lenne...
A léplécek vájatát fúróba erősíthető 20 mm átmérőjű famaróval készítettem el és fémfűrésszel vágtam le a széleket.
Egy gyűrű elkészítése és belécezése nálam kényelmesen kb. 3 óra munka volt.
Telepítéskor két gyűrűt és egy fenékgyűrűt használtam, ami elég is volt az első évben. Nálam átlagban másfél gyűrűt építettek ki a rajok, de volt amelyik család csak egy kiépített gyűrűn telelt (abban is elfér 8-10 kg méz).
A gyűrűknél figyelni kell arra, hogy nem szimetrikusak, két oldala hosszabb, mint a másik négy. A belső méretezés valóban fontos. A vájatok mm pontossággal kell, hogy a helyükre kerüljenek! Két léptengely távolsága általában 35 mm, de a szélső két-két lécnél ez a távolság növekszik (40 mm-ig: hizlalt lépek).
Rönkből is meg lehetne csinálni! Az ember kivájja a legalább 50 cm átmérőjű és méter magas rönköt és fölszeleteli 15 cm-es szeletekre, amik ugyanúgy kezelhetők, mint egy lécekből készült gyűrű. Ha nem szeletelem szét, akkor is betelepíthető, szép dísze a kertnek, csak akkor mézet nehezten fogok nyerni (de az sem baj).
Szóval mindenkit csak bíztatni tudok, kezdjetek bele, mert érdemes!!!
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: ecovitka, emre, lodog, attilar, martindian, Tboy, bedoattila, szalmakalap

Geddekas készítés 7 éve 10 hónapja #16694

  • Méhész1
  • Méhész1 profilkép
  • TÁVOL
  • Expert Boarder
  • Hozzászólások: 98
  • Köszönetek száma: 100
Tudom régen leült a téma, a kíváncsiság hajt és megszeretném kérdezni a készítéssel vagy használattal kinek milyen tapasztalata van?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Geddekas készítés 7 éve 10 hónapja #16707

  • Méhész1
  • Méhész1 profilkép
  • TÁVOL
  • Expert Boarder
  • Hozzászólások: 98
  • Köszönetek száma: 100
Talán mindenki a méz szürettel van elfoglalva, de a kudarcok is érdekelnek a tapasztalatok miatt. Kérlek osszátok meg.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldal elkészítésének ideje: 0.132 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum