Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Beteg a fám. Permetezzek, vagy ne?

Beteg a fám. Permetezzek, vagy ne? 8 éve 1 hónapja #16478

  • Roland
  • Roland profilkép
  • TÁVOL
  • Fresh Boarder
  • Hozzászólások: 14
  • Köszönetek száma: 4
Sziasztok!
Először is ez az első hozzászólásom itt, örülök, hogy van ez a fórum, sokat olvastam már. Egyből egy kérdéssel fordulnék a fórumhoz.

Egy rövid terület ismertetés:
Egy elhagyott területen szeretnénk permakultúrás elvek szerint kertészkedni. A környezet elhagyott cserjés senkiföldje, gondolom ez pont ideális. A telken alapvetően gyümölcsfák vannak, rokon fajták és sokszor közel egymáshoz. Közöttük fává nőtt vadhajtások, csipke, akác és hasonlók voltak. Attól meg lett tisztítva a terület. Helyette kis aljnövényzet van, beszórva fűszer- és virágmagokkal, pár cserje, bodza, szeder, köszméte. A terület déli fekvésű domboldal, sok szétmálló kővel. A legnagyobb gond a nyári szárazság szokott lenni. Távoli telek is, sajnos a kijárás, gyakori öntözés sem megoldható.

A kérdésem az lenne, hogy a meglévő betegnek tűnő fákat, le kell-e permetezni? Én el szeretném hagyni, a lemosó permetezést is, de sajnos nem értek eléggé hozzá. Lehet, hogy az eleve beteges fák miatt, túl nagy kárt tennék vele. Nem szeretnék permetezni. Igazából, ha nem megy nélküle, akkor inkább abba is hagynám a kertészkedést. De ahogy a topik elején is írta valaki, lehet hogy az elején egyszer, lehet értelme a permetezésnek.

Nem tudom mit kellene csinálnom, berakok képeket a beteg fákról, remélem tudtok mondani valami jó tanácsot. (És egy jó könyvet a gyümölcsfák betegségeiről, hogy legközelebb jobban képben legyek.)

Off:
A topikhoz képest off kérdés, hogy ilyen (száraz, köves) területre milyen szélfogó növényt ajánlanátok?

A fák sorban: alma, eper, cseresznye, barack
dscn3550.jpg


dscn3545.jpg


dscn3514.jpg


rsz_dscn3547.jpg
Utolsó szerkesztés: 8 éve 1 hónapja Beküldte: Roland.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Beteg a fám. Permetezzek, vagy ne? 8 éve 1 hónapja #16479

  • tomajiandrea
  • tomajiandrea profilkép
  • TÁVOL
  • Senior Boarder
  • Hozzászólások: 53
  • Köszönetek száma: 7
A füge bírja a száraz, köves talajt, a meredek részeket is. Több méterszer több méteres bokorrá nő, júliustól a fagyokig terem, ekkor tehát bármikor mentek, találtok rajta csemegét.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Beteg a fám. Permetezzek, vagy ne? 8 éve 1 hónapja #16481

  • Roland
  • Roland profilkép
  • TÁVOL
  • Fresh Boarder
  • Hozzászólások: 14
  • Köszönetek száma: 4
Köszönöm, van is pár füge csemeténk, kiültetem majd őket :)

A permetezéssel kapcsolatban még várnám a tanácsokat.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Beteg a fám. Permetezzek, vagy ne? 8 éve 1 hónapja #16482

  • magzsuzsi
  • magzsuzsi profilkép
  • TÁVOL
  • Gold Boarder
  • Hozzászólások: 179
  • Köszönetek száma: 145
Szia Roland, üdv közöttünk! Nyilván nem véletlenül ezen a fórumon tetted fel a kérdésedet, valószínűleg te is érzed, hogy ez a permetezősdi nem a legjobb dolog a világon. Én sem vagyok a híve, de ettől teljesen függetlenül azt gondolom, hogy az általad leírt helyzet tipikusan az, amikor használni szinte biztosan nem fog, viszont csomót ártassz vele.

Nem vagyok valami nagy növénybetegség-szakértő, és én is még csak tanulom a témát, de az első képen a taplógomba (amiből a legtöbb már amúgy is csak az erősen legyengült, vagy elpusztult fát támadja meg, szóval inkább következmény, mint ok) úgyis a fa belsejében lakik, édesmindegy neki, hogy lepermetezed-e kívülről, vagy sem. A következő képen szerintem az nem betegség, csak egy régi sem, ami beforrt, attól még lehet sokáig egészséges a fa. A harmadik képen szerintem az a cseresznyefa már halott, azért potyog a kérge, úgyhogy annak is mindegy. A sárgabaracknál kissé bizonytalan vagyok, sok ilyen csúnya kérgű sárgabarackot láttam már, ami köszönte, jól volt, de ha valamit nagyon akarsz csinálni, szerintem egy sebkezelés többet ér: kitisztítod az elhalt, beteg részeket, és bekened valamivel, ami elzárja a sebet a külvilágtól, és kicsit fertőtleníti. Én pl. mostanában ezt használom, a benne levő alkohol, méhviasz és fenyőgyanta is fertőtlenít, gazdaboltokban kapni:
www.agrocentrum.hu/index.php/noveny-vedo...zelo-0-25-lit-detail

Ártani pedig pont a teljesen cél nélküli, jó általános lemosópermetezések tök sokat tudnak. Minden permetezés tovább gyengíti/szegényíti a mikrobiális életet a kertedben, úgyhogy az egyre sérülékenyebb lesz a kórokozókkal szemben. Sajnos az ökológia így működik, ez van. :-( Vannak egészséges gyümölcsfák is a telkeden? Csak mert ha igen, akkor azt jelenti, hogy nem a terület alkalmatlan ilyesmire, csak az illető fák nem elég ellenállóak valami nyavalyával szemben, vagy csak szimplán elöregedtek. Írod,hogy jó lenne egy könyv a növénybetegségekről. Így hirtelen ilyet nem tudok, de én leginkább azért ismerkedek jelenleg a növénynyavalyákkal, hogy tudjam, melyik gyümölcsnél melyik betegségre kell rezisztens fajtát, találnom. :-)

Amúgy a déli köves lejtő gyümölcs szempontból nem rossz, kovácsolj előnyt a hátrányból: mandula, barackok, füge, akár gránátalma biztos szeretni fogja. A locsolgatás ilyen helyzetben tényleg nem túl realisztikus, viszont az nagyon fontos lenne, hogy az esővizet ne engedd elfolyni a területről, áss kis lejtésre merőleges, szintben futó övárkokat, mulcsozz, ezek nagyon sokat tudnak számítani.

Ilyen helyen szélfogónak ideális lehet a homoktövis, nálunk két év alatt embermagasra nőtt, N-t is köt, és terem is. Illetve szintén jól bírják a száraz körülményeket az Elaeagnus-fajok is, és ezek is elég hasznosak, olvass utána kicsit.

Sok szerencsét a kertedhez, és hidd el, nem fog semmi tragédia történni, ha elhagyod azt a fránya permetezést. ;-)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: ecovitka, Tboy, Roland

Beteg a fám. Permetezzek, vagy ne? 8 éve 4 hete #16489

  • Roland
  • Roland profilkép
  • TÁVOL
  • Fresh Boarder
  • Hozzászólások: 14
  • Köszönetek száma: 4
Köszönöm szépen a részletes választ! :)

Természetesen nem azért szeretnék kertészkedni, hogy permetszeres gyümölcsöt egyek, csak elég nehéz így, hogy ennyire nem ismerem a gyümölcsfák betegségeit. Ez egy jó pár éve elhanyagolt telek, amit tavalytól próbálunk rendbe hozni, azóta tanulom a dolgokat. Ez azt jelenti, hogy elég kevés tapasztalatom vagy gyümölcsfákkal. Nem tudom mit kezdjek, ha valami betegség vagy kártevő terjed el hirtelen. (vegyszeres gazdálkodásban sincs tapasztalatom egyébként)

A cseresznye fa nem száradt ki egyébként (még). Tavaly még az egész rendben volt, de még idén is rügyezik a negyede kb. Nem tudom, mitől történhetett ez vele. Tavaly nagy hernyó támadás volt, lehet az esetleg? A száraz kéreg alatt pedig rengeteg állat van/volt, de gondolom az nem biztos, hogy ok, lehet csak következmény.

Vannak más, egészségesebb fák is a területen, tavalyig az említett cseresznye fa is szép volt. Vannak fiatal barack oltványok is, amik nem nőttek még olyan nagyra, nem is nagyon teremnek. Ezeket még nem én választottam. Én cserjéket (fanyarka, bodza, szeder, köszméte) tervezek azok kevésbé tűnnek betegesnek. Remélem beválnak. Egy gránátalmát nem tudom be merjek-e próbálni. Van egy fém vízgyűjtő kint, ami a télen az aljáig befagyott..

Megrendeltem azt a sebkezelőt amit említettél, jónak tűnik. Köszönöm :)

Már tavaly elkezdtünk vízgyűjtőket kialakítani a fák köré, mulcs is van, és ültettem minden gyümölcsfa alá fokhagymát és körömvirágot. Persze van még mit csinálni.

Rengeteg zuzmó van egyébként a fákon, gondolom az idős koruk miatt. Ezzel kapcsolatban meglepő módon azt találtam egyébként, hogy inkább hasznosak. (belinkelem hátha valakinek hasznos)
www.zpok.zoldpok.hu/img_upload/cb39111eb...86fa8e3c87/zuzmo.pdf
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Tboy

Beteg a fám. Permetezzek, vagy ne? 8 éve 3 hete #16499

  • magzsuzsi
  • magzsuzsi profilkép
  • TÁVOL
  • Gold Boarder
  • Hozzászólások: 179
  • Köszönetek száma: 145
Nekem azért van bizodalmam a vegyszer nélküli gyümölcstermesztésben, mert egy olyan kertben nőttem fel, ami 29 éve nem látott permetszert, mégis folyton ontja a gyümölcsöt. Szóval ha nem akarsz permetezni, szerintem érdemes megfordítani a dolgot: ha valami nem bírja, akkor vesszen, fogsz helyette találni jobbat. Mondom, nálam azért ez az alap, mert azt tapasztaltam itthon, a szüleim kertjében, hogy lehet, és nem ördöngősség. Akkor meg miért ne? Ráadásul ha nem értessz a betegségekhez és a permetezéshez, akkor egyáltalán nem biztos, hogy a permetezéssel elérsz bármi pozitívat is (és még ha értessz is, a legveszélyesebb betegségek ellen sokszor a permetezés se segít, pl. ilyen az összes vírusnyavalya). Rezisztens fajtákat érdemes keresni, és inkább arra fordítani az energiát, hogy azok jól érezzék magukat (megfelelő tájolás, tápanyagutánpótlás, jó talajállapot, jó társnövények). És nagyon jó ötlet a sok bokor, azok tényleg nagyon hálásak.

A cseresznyére kíváncsi leszek, ha valaminek így leesik a kérge, akkor ott már nincs élő háncs sem, nem sok jövőt jósolok neki, szerintem érdemes újat ültetned. A cseresznye ilyen döglékeny, bár még nem ástam bele magam, hogy miért, de sajnos gyakran purcannak ki egyik évről a másikra hirtelen.

A zuzmók meg tényleg nem bántanak senkit, csak aljzatnak használják a fakérget.

Úgy látom, jó úton jársz, szép fokozatosan bele fogsz tanulni a dolgokba, úgyhogy csak hajrá! :-)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Roland
Oldal elkészítésének ideje: 0.157 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum