Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Önfenntartó talajgazdálkodás

Önfenntartó talajgazdálkodás 8 éve 2 hete #16529

  • SzucsCsaba
  • SzucsCsaba profilkép
  • TÁVOL
  • Senior Boarder
  • Hozzászólások: 58
  • Köszönetek száma: 11
Tudsz mondani ehhez a művelési módhoz megfelelő zöldtrágyanövényeket a spenóton kívül? Azt hiszem, a könyv ezt a növényt említi.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Önfenntartó talajgazdálkodás 8 éve 2 hete #16530

  • SzucsCsaba
  • SzucsCsaba profilkép
  • TÁVOL
  • Senior Boarder
  • Hozzászólások: 58
  • Köszönetek száma: 11
Remek videó!
Milyen szépen összedolgozzák a fűrészport és a komposztot. Locsoláskor mindig aktívak közvetlenül a talajfelszín alatt is. És vajon milyen serény mikroszkópikus talajélet lehet a gilisztákon túl is...
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Önfenntartó talajgazdálkodás 8 éve 1 hete #16531

  • Méhész1
  • Méhész1 profilkép
  • TÁVOL
  • Expert Boarder
  • Hozzászólások: 98
  • Köszönetek száma: 100
Ha tovább olvasod a könyvet szerepel benne a mustár mint zöldtrágya és mulcsanyag. De tudok még egy jó pár növényt felsorolni sőt egy komplett keveréket is.
Mustár, facélia, lóbab, takarmányborsó, bükköny, olajretek, bíborhere, alexandriai here, fehérhere, stb.
Márciustól április elejéig vethető keverék 60% zab, 15 % nyári bükköny, 10 % szöszös bükköny, 15% takarmányborsó 160 kg /ha mennyiségbe.

Nagyjából képet adtál a kertedről és van egy javaslatom játszunk egy játékot még pedig úgy, hogy felépítünk neked egy vírtuálisan egy kertet. Figyelemmel a körülményekre adottságokra minél kevesebb külső forrás, anyag, energia felhasználásával. Ha valaki valamit elhelyez a kertbe alaposan leírja mit, hogyan csinálna és ha ezzel kapcsolatosan kérdés merül fel arra alátámasztásaként forrást, irodalmat ,saját tapasztalattal szerint kell megvédeni a tevékenységét. Így mindenki tanulhat belőle fejlesztheti saját vagy mások tudását.

Legyen a kert neve CSABA ÉDENKERTJE!
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: éva

Önfenntartó talajgazdálkodás 8 éve 1 hete #16532

  • Méhész1
  • Méhész1 profilkép
  • TÁVOL
  • Expert Boarder
  • Hozzászólások: 98
  • Köszönetek száma: 100
Ha elfogadod én vegyes kultúrás kertet javasolnák a telkedre. Mivel én a méhészetből is merítem a ihletet minden év előző év augusztusában kezdődik. Értem én ezen azt, hogy a betakarításkor felszabadult helyeket folyamatosan beveted akkor most tavasszal már derékig érő takaró anyagod van. De ezt majd később, vannak kérdések amit tisztázni kell, hány fő ellátását tervezed van-e téli tárolási lehetőséged? Ja ezt nem velem hanem magadnak fontos én csak a sémát javaslom nem a mennyiséget. Elképzelem magamba milyen egy Felsőőrsi kert gondolom a diófa nem a kert közepén van remélhetőleg az északi oldalon valahol a kertkapu közelébe, hogy ne árnyékolja be a kertet. A többi fa elhelyezkedése nem lényeges mert csak javítja a kert klímáját.
1 lépésem
Mivel írtad, hogy bogyósokat is telepítenél én kihasználnám azt, hogy bírják az árnyékolást mivel a természetbe mindig az erdőbe nőttek. Ezért a fák árnyék hatásának kitett helyekre tenném őket és málnából pedig kétszer termőt választanák. Másik lejtős terület miatt én víz csapdákat készítenék és ezeket a bogyósokat oda tenném mert jó termésre számíthatnál.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Önfenntartó talajgazdálkodás 8 éve 1 hete #16536

  • SzucsCsaba
  • SzucsCsaba profilkép
  • TÁVOL
  • Senior Boarder
  • Hozzászólások: 58
  • Köszönetek száma: 11
Természetesen én is vegyeskultúrás kertre gondoltam, a téli vetés nagyon szimpatikus, idén ősszel-télen már el tudom kezdeni első ízben.
Saját családom ellátását szeretném biztosítani, nem gondolkozok nagy mennyiségekben, téli tárolási lehetőségem sajnos jelenleg még nincs, de van pár ötletem erre: a telken lévő faházikó, ami fűtetlen, esetleg a szerszámos bódé földjébe ásott verem stb.
Jól képzelted el! A diófa épp a kapu melletti északi oldalt van, a lejtés dél felé van, kb. a telek közepén áll egy öreg cseresznye és körülötte helyezkednek el a többi fiatalabb gyümölcsfák.
Melyek a kifejezetten árnyéktűrő, árnyékkedvelő bogyósok?
A vízcsapdák nagyon jó ötlet, hogy kell ezeket elképzelni, hogy tudok ilyeneket csinálni? Jó lenne megfogni a talajvizet, különben gondolom sebesen levonul a lejtő irányában.

Szóval röviden és még egyszer a telekkel kapcsolatos elképzeléseimet:
  • egy többfunkciós gyümölcsöskert, de nem intenzív és monokultúrás formában!
  • bogyósokkal (málna, szeder, ribizli, eper stb.), fügével
  • vegyeskultúrás konyhakerttel (salátafélékkel, hagymafélékkel, gyökérzöldségekkel, borsóval, batátával), sokféle növény legyen, 1 fajtából nem kell sok, a vegyeskultúra minden formában jöhet
  • esetleg gyógy- és fűszerágyással
  • később majd 1-2 sor csemegeszőlővel (igazából a kert egy szőlőshegy déli oldalán fekszik)
  • a telken megtermelt szervesanyagot teljes mértékben vissza akarom forgatni (komposzt, élő mulcs, komposzt WC stb.) és lehetőség szerint minél kisebb legyen a külső input
  • szeretnék odafigyelni a biodiverzitásra is (élőhelyek, életterek kialakítása, méhlegelők, lepkecsalogatók, madárodúk, farakások, rovarsávok, fatányérok, facsurgók beültetése stb.)
  • a teljes kert a biológiai és alapvetően preventív növényvédelem figyelembevételével legyen kialakítva, gondozva (a fenti eszközökkel megteremteni egy gazdag, élő ökoszisztémát, fizikai védelem takarófóliákkal, hálókkal, növénykondícionálás a környezeti igények figyelembevételével, trágyázással, növényi levek permetezésével stb., vetésforgó, vetésváltás, helyes talajművelés, megfelelő vetési idő és minél összetettebb vegyeskultúra időben és térben növénytársításokkal)
Utolsó szerkesztés: 8 éve 1 hete Beküldte: SzucsCsaba.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: lodog

Önfenntartó talajgazdálkodás 8 éve 1 hete #16538

  • Méhész1
  • Méhész1 profilkép
  • TÁVOL
  • Expert Boarder
  • Hozzászólások: 98
  • Köszönetek száma: 100
Vízcsapda mivel lejtős a területed a sorokat lejtés vonalra merőlegesen kell kialakítani. Én a sorok végét egy kicsit hegy felé görbíteném mint a mosolygós száj a smájliba így a víz a végeken sem tud kifutni és elfolyni. Kicsit úgy kell a talaj felszínt alakítani mint ha teraszos művelésű lenne a terület csak itt a teraszok nem szélesek ha követe az öngyógyító kertben leírtak alapján alakítod ki a sorokat fő és melléksorok. Bogyósok málna, ribizli ( fehér, piros, fekete) szeder levelek kitűnő teának. Könnyen behatárolható a gyümölcsfák által beárnyékolt terület mivel a nap folyamatosan mozog így nem lesznek a bogyósok folyamatosan árnyékban bogyósokhoz vízcsapdát úgy alakítanám ki, hogy teknőket alakítanák ki és alája telepíteném őket víz a teknők be megállna és tárolódna akár a hó lé is. Bogyósoknál fontos, hogy sosem kapjon friss trágyát vagy nitrogén műtrágyát jót tesz a vastag mulcs vagy szalma talaj takarás. És fák ültetnék sarjadék és metélőhagymát valamint árnyék tűrő fűszernövényeket. Ami szintén jó mulcs és trágyalé alapanyag.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: SzucsCsaba
Oldal elkészítésének ideje: 0.134 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum