Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Agyagos talajjal mit kezdjek, ha szántani nem szeretném?

Válasz: Agyagos talajjal mit kezdjek, ha szántani nem szeretném? 11 éve 9 hónapja #2926

  • tisztamo
  • tisztamo profilkép
  • TÁVOL
  • Platinum Boarder
  • Hozzászólások: 455
  • Köszönetek száma: 260
Ezek szerint csak nemrég mentek el róla a lovak, szerintem feltehető, hogy fullra van tápanyaggal a talaj, csak durván összetaposták, azért nem megy bele az ásó.

Én is felszántanám most és vetnék bele zöldséget még idén. Trágyát nem tennék bele, hanem úgyis jön az aratás, szereznék sok szalmát, azzal takarnám.

A szántás egy nagyon erős eszköz, a probléma szerintem nem azzal van, ha indokolt esetben használod, hanem ha ok nélkül, rendszeresen "szántogatsz", mikor elkerülhető lenne. De 5 év alatt a lovak több szerves anyagot vittek be oda, mint amit egy szántással tönkre tudsz tenni, szerintem. Az eróziót pedig lelassítod a takarással.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: edusa

Válasz: Agyagos talajjal mit kezdjek, ha szántani nem szeretném? 11 éve 9 hónapja #2927

  • Muzsikus
  • Muzsikus profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 424
  • Köszönetek száma: 134
A szántásnál arra nagyon figyeljetek, hogy a talaj milyen állapotban van, mert agyagnál ez sokat segíthet/ronthat a helyzeten. Helyi szaki szerintem csak ért hozzá valamit. Én ráadásul azonnal jól elmunkálnám, hogy mielőbb mehessen bele bármi.
Aztán takarás :)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: edusa

Válasz: Agyagos talajjal mit kezdjek, ha szántani nem szeretném? 11 éve 9 hónapja #2944

  • edusa
  • edusa profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 422
  • Köszönetek száma: 180
Jól tippeltél, a lovak (2 db) idén tavasz közepén költöztek el onnan. :)

Attila, a retek mind zöldtrágya kapcsán az a kérdésem:
- a zöldtakarmány választásánál mennyire kell figyelembe venni a növénytársítási szempontokat? Pl hogy a retek után a köv. évben simán mehet-e pl az uborka, amivel elvileg nem jó szomszédok...
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Agyagos talajjal mit kezdjek, ha szántani nem szeretném? 11 éve 9 hónapja #2947

  • Muzsikus
  • Muzsikus profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 424
  • Köszönetek száma: 134
Az elővetemény és a szomszédság külön téma. A retket miért szeretnétek a területre?
Amúgy a kérdésed annyiban jogos, hogy én sem vagyok benne biztos, hogy a retek jó elővetemény lenne egy leendő zöldségeskertbe. ezek szerint idén nem terveztek a területtel semmit? Ha a terület pihent, és kapott trágyát, akkor valószínűleg a talajszerkezettel kell csak foglalkoznotok. Ha ezt gyorsan megoldjátok, akkor még az idén van értelme vetni karalábét, céklát, tököt, sőt palántázni még gyakorlatilag mindent lehet,HA tudsz öntözni. Egy év daikon retekkel szerintem sok változást nem fogtok elérni a jelen helyzethez képest, bár még sosem vetettem talajjavító szándékkal retket :)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Agyagos talajjal mit kezdjek, ha szántani nem szeretném? 11 éve 9 hónapja #2948

  • edusa
  • edusa profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 422
  • Köszönetek száma: 180
Mint már írtam, a permakultúrás kertművelést én csak most tanulom...
Attila írt egyszer a retek talajszerk-javító hatásáról, annak kapcsán kezdtem el gondolkodni. Eddig ilyen tapasztalataim csak a mustárral vannak, ami nagyon bevált. Azt hiszem egyébként, hogy maradok a mustárnál, mert a retek sok olyan kérdést felvet bennem, ami bizonytalanná tesz.

Július elejétől fogunk a "hozzáférni" a területhez, utána tudunk valamit kezdeni vele. Akkor "felhajtok" egy helyi "szakit", aki bevállalja majd a szántást, utána eldolgozzuk majd a földet, és aug-ban megy bele a mustár. (meg talán spenót...) Meg még ki tudja...? :) Majd kitaláljuk...

Annyira biztató volt olvasni, amikor azt írod: "még az idén van értelme vetni karalábét, céklát, tököt, sőt palántázni még gyakorlatilag mindent lehet"
Én egyenlőre ezt olyan nagy falatnak látom, hogy egy ilyen pozitív hozzáállás is nagyot könnyít a lelkemen... :) Köszi!
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Agyagos talajjal mit kezdjek, ha szántani nem szeretném? 11 éve 9 hónapja #3013

  • Muzsikus
  • Muzsikus profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 424
  • Köszönetek száma: 134
Ne is add fel
én a helyedben gyorsan elvetnék cukkinit és patisszont, nagy cserépben, hogy amint a tiétek a terület,már ültethessétek. Egyszerűen annyit érdemes tenni, hogy erős palántákat kb fél nyégyzetméteres, lehetőleg betrágyázott foltba beülteted, ne várj a szántásra. Egyik sarkot jelöld ki a tököknek, és még az idén lesz rajta termés. Ha tudod őket öntözni akkor tuti lesz bőven, ha nem akkor sem vesztettél semmit, és ne tegyél le a többiről sem, ha egy kis darabot sikerül felcsákányozni!, pláne ha felétek is volt az éjjel eső, mehet bele a cékla, télen a legjobb a bébicékla savanyú! A maradékra meg mehet a mustár.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldal elkészítésének ideje: 0.115 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum