Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Lábon áll a kukorica, trágyám van, mit kezdjek a földemmel ha takarmányt szeretnék?

Lábon áll a kukorica, trágyám van, mit kezdjek a földemmel ha takarmányt szeretnék? 11 éve 2 hónapja #4538

  • DunamentiSáros
  • DunamentiSáros profilkép
Sziasztok!

Szeretnék kérni egy kis segítséget Tőletek!
Lenne egy 2500-3000 nm2-es szántóföld darabom amin még lábon áll a tavalyi kukorica maradványa, leginkább vadcirok és pár kukoricaszár. A föld eléggé elhanyagolt, viszont rendelkezésemre áll nagy mennyiségű érett marhatrágya, amivel meg tudnám szórni. Mivel elég rutintalan vagyok, így lövésem sincs, hogy hogyan tudnám a legjobban hasznosítani ezt a területet úgy, hogy idén már láthassak belőle valamit. Mivel van néhány jószágom így mind a szemes, mind a szálas takarmány elférne a portán, viszont a szemesre lenne nagyobb szükség. A problémám az, hogy nem szeretnék kapálni, se permetezni, viszont ekkora területet talajtakarni sem biztos, hogy bírnék, ha esetleg mondjuk kukorica kerülne vissza bele. Szerintetek mit tudnék vele kezdeni?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Lábon áll a kukorica, trágyám van, mit kezdjek a földemmel ha takarmányt szeretnék? 11 éve 2 hónapja #4540

  • AttilaK
  • AttilaK profilkép
  • TÁVOL
  • Platinum Boarder
  • Hozzászólások: 682
  • Köszönetek száma: 318
Én szárzúzóznám a kukoricát, lefújnám komposztteával, kiszórnám a trágyát és némi plusz karbamidot/AN-t és az egészt sekélyen betárcsáznám, de mindezt már csak akkor, ha elkezd melegedni az idő.
Ha korábban teszed, a nitrogénveszteség nagyon magas lesz, ugyanez igaz arra is, ha nem azonnal dolgozod be a trágyát.
Ha sok a szármaradvány, meg lehet próbálni lehordani a szárat, leszecskázni és rétegesen komposztálni a trágyával. Szintén nem kihagyható az oltás komposztteával, hogy gyorsan lebomoljon.
Utána a komposzt már kiszórható a talaj tetejére is, sekélyen begereblyézve.
Ezt a technikát használva gond nélkül tudsz tavasszal is vetni bele.
Nem az a beteg, aki nem alkalmazkodik egy abnormális világhoz.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Lábon áll a kukorica, trágyám van, mit kezdjek a földemmel ha takarmányt szeretnék? 11 éve 2 hónapja #4542

  • DunamentiSáros
  • DunamentiSáros profilkép
Köszönöm AttilaK, hogy leírtad mindezt!
Komposzt teát, érett komposzt hiányában nem tudok jelenleg produkálni. Enélkül hogyan tudnám előkészíteni a földet? Komposzt tea nélkül neki se álljak?
A földön jelenleg lévő növényeket szeretném megmenteni, mert nem akkora mennyiség, hogy azt kézzel ne tudnám leszedni, a kukorica szárat megeszik a kecskék vagy a disznók, a többi meg jó lesz talajtakarásra.
Ha esetleg sikerült életet lehelnem a földbe és mondjuk kukoricát vetnék bele (mert azt le tudom szedni kézzel és a fajta ami rendelkezésemre áll elég jó rezisztens), ekkora területet hatékonyan le lehet takarni? Szalmabálákat tudnék venni esetleg, de ahogy számoltam 2.5 hektár szalmája kellene, hogy betakarjam ezt a 3000 nm2-t, az pedig megint csak nagyon költséges.
Utolsó szerkesztés: 11 éve 2 hónapja Beküldte: DunamentiSáros.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Lábon áll a kukorica, trágyám van, mit kezdjek a földemmel ha takarmányt szeretnék? 11 éve 2 hónapja #4545

  • AttilaK
  • AttilaK profilkép
  • TÁVOL
  • Platinum Boarder
  • Hozzászólások: 682
  • Köszönetek száma: 318
Ha nincs érett komposztod, s nem is tudsz szerezni, akkor csak keverj jó illatú, sötét erdei földet a komposztodba vagy próbáld meg azt melasszal "felfőzni" és azt locsold ki.
A földnek mindig jó, ha van utánpótlása mikroorganizmusokból.
Ha viszont feleteted a szárat, akkor lesz trágyád, jó az is, csak tavaszig nem lesz túl érett. Aktívan, forgatással fel lehet gyorsítani a komposztálódását.

Talajtakarásra a régi megoldást, a három nővért nem tudod használni? Kukorica, bab, tök együtt - a tök nagy levelei beárnyékolják a talajt.
De hasznos lehet az is, ha alul- vagy felülveted fehér, vörösherével, vagy valami olyan nitrogénfixáló, alacsony vízigényű növénnyel, ami megnő a talajodban.
Szalmamulcsból sok kellene valóban, de ha telepítesz valami olyat a terület egy részére, ami jól nő és többször lehet kaszálni, máris magad termeled a mulcsot. Én erre cirokféléket javaslok, a legnagyobb zöldtömeget tudják szolgáltatni minden növény közül (90-100 tonna hektáronként)
Nem az a beteg, aki nem alkalmazkodik egy abnormális világhoz.
Utolsó szerkesztés: 11 éve 2 hónapja Beküldte: AttilaK.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: DunamentiSáros

Lábon áll a kukorica, trágyám van, mit kezdjek a földemmel ha takarmányt szeretnék? 11 éve 2 hónapja #4548

  • DunamentiSáros
  • DunamentiSáros profilkép
Esetleg a lucerna is jó az elő mulcs szerepére? Ha igen, akkor hogyan történik a vetés folyamata? Bocsánat, hogy szájbarágást igénylek, de valahol el kell kezdenem :) Ha jól tudom a kukoricát, mivel mi elég délen vagyunk így április első harmadában el lehet kezdeni vetni, és a lucernára is tavaszi kezdést mondanak. Milyen különbséggel kell vetni, hogy ne nyomja el a lucerna a kukoricát?

Az is nagyon jó ötlet, hogy magam termeljem meg a mulcsot. Melyik cirokfajta lehet megfelelő erre?

Köszönöm a segítséget!!!
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Lábon áll a kukorica, trágyám van, mit kezdjek a földemmel ha takarmányt szeretnék? 11 éve 2 hónapja #4553

  • AttilaK
  • AttilaK profilkép
  • TÁVOL
  • Platinum Boarder
  • Hozzászólások: 682
  • Köszönetek száma: 318
Mulcsnak én most GK Csaba szudánfüvet veszek Szegedről, mert annak a legnagyobb a gyökér és zöldtömege is, de ha sokoldalúan használható cirkot keresel, a cukorcirkot javasolom. Abból lehet cukor, pálinka, bármi a zöldtömegen kívül.
A lucernáról már lekéstél, annak jó talajelőkészítés kell, egyébként hamar kiritkul, másrészt rengeteg vizet kivesz a talajból (itt a fórumon már volt szó róla, engem is meglepett). Köztesnövénynek ezért nem vetném, zöldhozama sem túl sok aszályos időben, de elég agresszív, konkurrálna a kukoricával is.
Nem az a beteg, aki nem alkalmazkodik egy abnormális világhoz.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Kardosszilvi
Oldal elkészítésének ideje: 0.119 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum