Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Élőmulcs

Élőmulcs 9 éve 1 hónapja #14778

  • glazbox
  • glazbox profilkép
  • TÁVOL
  • Expert Boarder
  • Hozzászólások: 152
  • Köszönetek száma: 11
Köszi, eszerint kukorica alá pl jó lenne.
De paradicsom alá?

Természetesen én is a Sepp Holzer féle magkeverékeket részesítem előnyben, találtam is listákat, de azt a rengeteg növénymagot beszerezni nem egyszerű. Ezért gondoltam ebben az évben jó lesz a lóhere is.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Élőmulcs 9 éve 1 hónapja #14809

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
Én vetettem fehérherét a veteményesbe, főleg a szegélyekre. Nagyon be tud indulni. Egy-egy növény meglepően nagyra nő és nekem bekúszott a szegélyről az ágyásokba. Letépkedtem és ott helyben el is terítettem. Nem volt vele különösebb gond, bár fontos azt is hozzátenni, h mire a here megnőtt, már a korábban elültett palánták is kifejlettek voltak.
Ez talán ad némi kiidulópontot, de abban nincs saját tapasztalatom, hogy milyen ha direktbe az ágyásba vetjük.
Angliában egy biofarmon cukkíni közé volt vetve és ott nagyon szépen növekedett a cukkíni is (valahol itt a fórumon képet is tettem fel róla).

--- a kérdést a növénytársításból áthelzeztem ide, az élőmulcsba---
Utolsó szerkesztés: 9 éve 1 hónapja Beküldte: ecovitka.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: glazbox

Élőmulcs 9 éve 1 hónapja #14819

  • glazbox
  • glazbox profilkép
  • TÁVOL
  • Expert Boarder
  • Hozzászólások: 152
  • Köszönetek száma: 11
Bárhogy is nézzük nekem nem tetszik, hogy küzdeni kell a nappal és a gyomokkal a növények javára. Nincs olyan módszer, ahol csak az a növény nő, amit én szeretnék? Vagy nem lehet pár év alatt egy olyan szukszessziót kialakítani a kerten belül, ami csak hasznos növényekből áll? (valami erdőkert félét?)

Másik kérdésem az lenne, hogy tavaly forró vízet öntöttünk ki a fűre, és ott hónapokig semmi sem nőtt ki utána.
Ezzel a módszerrel nem lehetne gyomírtani? Pár köbméter forró vízzel? Vagy ez tönkretenné a talaj mikrobaállományát?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Élőmulcs 9 éve 1 hónapja #14826

  • toti2
  • toti2 profilkép
  • TÁVOL
  • Gold Boarder
  • Hozzászólások: 271
  • Köszönetek száma: 99
mi számit hasznos növénynek ??
lehet hasznos a tyúkhúr, de a tarack is ...
Nincs olyan módszer, ahol csak az a növény nő, amit én szeretnék?

de hidrokultúra és egyéb talaj pótló közegek ... esetleg fekete fólia de ezeket én nem ajánlanám ... ezeken kivül nincs olyan ,hogy csak olyan növény nő amit te szeretnél.

Szukesszióhoz a környezetet drasztikusan meg kéne változtasd hosszú idön keresztül (tartósan) az erdő kerten belül is nőni fognak más fajok amit mi a növény termesztéskor gyomnövények statulálunk,

Nem csak a talaj felső rétegében éllő mikroba állományt érintené drasztikusan hanem a szerkezetet is véleményem szerint. Csináltak régen olyat, hogy pörzsölövel csak a gyomok zöld tömegét meg csapatták a tűzzel és azok 1 héten belül elszáradtak , a másik az ,hogy ha a sorközökben írtód forró vízzel a gyomokat akkor a kultur növény gyökerei is károsodhatnak ....
inkább ha kapálni nem akarsz , mulcsozz ( relatíve kis területen hatásos) vagy agrol + káli szappan keveréke állományba permetezve hatásos a gyomok ellen igaz a kultur növény fejlődési stádiuma nagyban befolyásolja hatékonyságát kezelési időpontját, és valamennyire a kúltur növény is seggre ül tőlle de ki bírja ám a gyom nem pl kukoricánál 3-4 lombleveles állapotban répánál 2-3 lombleveles áll
helyes vetésforgóval csökkentheted a gyomosodási nyomást.
helyes talajműveléssel csökkewnt heted a gyomosodási nyomást -- > ha már érett talajod van akkor elhagyható a szántás/ forgatás mivel sok magot hozol fel a felszínre ami csirázni fog de ha csak lazitasz ,porhanyiíasz akkor kevesebb lesz a gyom de a szántást csak tényleg akkor hagy el ha műár elég érett a talajod saját véleményem mások a szántást egyenes károsnak tartják ... te neked kell döntened a körülményekhez mérten mit választasz...
répánál lehet olyan cselet csinálni,hogy elveted rendesen kb2-3 cmre a répa magot és vetsz egy két sort 1 cm méjre és mikor az kezd kelni akkor pörzsölövel meg kapatni a gyomokat, vagy kruplinál amíg nem kelnek a gumok és jön a gyom boronával meghúzni hosszában és keresztbe mikor olyan 2-3 lombleveles a gyom vagy csirában van.

Bárhogy is nézzük nekem nem tetszik, hogy küzdeni kell a nappal és a gyomokkal
hát erre csak azt tudom mondani ,hogy akkor lehet ,hogy nem neked való a kertészet.

a gyomoknál észnél kell nenni mert sokszor a biológia hídat biztositják a fertőzésnek és a kártevönek a kúltúr növény felé , és a konkurál a tápa víz tér stb val a kultur növény kárára ,de ezért figyelembe kell venni,hogy hagyjunk a szegélyeken vagy máshol is természetes társulásokat hogy a méhecskéknek egyéb ragadozó poloskáknak atkáknak legyen táplálékuk akkor is ha nincs tetű amit megehetnek stb.. vagy vess az ilyen területekre külömböző fű és évelő mag keveréket ami elég pollent biztosít a rovaroknak ilyen volt pl nállam a giliszta űző varádics kaszálva kicsi virágzati szárat hozott és a fürkészek hemzsegtek rajta vagy a mángold virágán, vagy a vad repce stb.. .. .Saját tapasztalatom ,hogy pár éven belül 2-4 év és helyre áll egy ilyen rovar egyensúly azt már csak úgy vettem észre hogy a bab tiszta tetű volt de nem volt időm hogy lepermetezzem szappannal és 1 hét múlva a fürkészek nagyot lakmároztak a tetveken ...
visszatérve a gyom kérdésre, és ha régi módi vagy ott van a jól bevált "kapazin" :)
Utolsó szerkesztés: 9 éve 1 hónapja Beküldte: toti2.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: tisztamo, Tboy, glazbox

Élőmulcs 9 éve 1 hónapja #14833

  • glazbox
  • glazbox profilkép
  • TÁVOL
  • Expert Boarder
  • Hozzászólások: 152
  • Köszönetek száma: 11
Tavaly próbálkoztam olyannal is, hogy a paradicsomot egyszerűen körbenyírtam a fűnyíróval... :D
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Élőmulcs 9 éve 1 hónapja #14851

  • martindian
  • martindian profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 1209
  • Köszönetek száma: 578
en tavaly hasznaltam feher heret takarasnak,epp ugy ahogy szertned......oszinte leszek,nem tudom,hogy hasznos volt-e vagy sem...nekem az volt a meglatasom amit toti2 irt;

a gyomoknál észnél kell nenni mert sokszor a biológia hídat biztositják a fertőzésnek és a kártevönek a kúltúr növény felé , és a konkurál a tápa víz tér stb val a kultur növény kárára

szepen takart, de a paradicsom ott hamarabb lett ''peneszes'' a sok eso miatt,talan mert nem tudott a viz olyan gyorsan elillanni....
igazabol nem lattam,tapasztaltam kulonosebben nagy kulonbseget a heres es nem heres resz kozott.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldal elkészítésének ideje: 0.129 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum