Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: új terület első munkálatai

új terület első munkálatai 9 éve 6 hónapja #13499

  • Pettendi Miklós
  • Pettendi Miklós profilkép
  • TÁVOL
  • Gold Boarder
  • Hozzászólások: 319
  • Köszönetek száma: 84
Lehet, hogy nagyon szűken ragadtam ki a szövegkörnyezetből, de most nem volt időm, a hosszú tanulmányt végigolvasni.(

MANNINGER G. ADOLF
gyűrűshengert és tárcsás sekély művelést alkalmaz
Utolsó szerkesztés: 9 éve 6 hónapja Beküldte: Pettendi Miklós.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

új terület első munkálatai 9 éve 6 hónapja #13505

  • Pettendi Miklós
  • Pettendi Miklós profilkép
  • TÁVOL
  • Gold Boarder
  • Hozzászólások: 319
  • Köszönetek száma: 84
Ez is segíthet a terület hasznosításában.
Sajnos a táblázat "széteset".


"A talaj szemcseösszetételét, típusát úgy ítélhetjük meg, hogy ujjaink között megvizsgálunk egy rögöt: (ha túl száraz, egy fél maréknyi földhöz annyi vizet adjunk, hogy összeálljon.)

Ha a talaj szivacsos jellegű és fekete, akkor a típusa tőzeg vagy egyéb szerves talaj. Ha nem szivacsos jellegű és fekete, akkor gyúrjunk össze egy maradék nedves földet, amelyet ha szemcsésnek érezzük és gyúrás közben összeáll, nem morzsolódik, akkor típusa könnyű vályog, ha morzsolódik, akkor vályogos homok. Ha nem érezzük szemcsésnek, ragacsosnak sem, akkor középkötött vályog. Ha ragacsosnak érezzük és ha végig húzzuk az ujjunkat az összegyúrt földlabdán és ha nem lesz fényes a labda felülete, akkor nehéz vályog, ha fényes lesz és nehéz ujjunkkal formálni a földlabdát, akkor a talaj típusa agyag, ha nem nehéz formálni agyagos vályog.

További vizsgálatok esetén hallgassuk meg, hogy hüvelyk és mutatóujjaink között morzsolgatott talaj milyen hangot ad:

Tapintás/hang

Képlékenység/kenődés



Típus

Szemcsés tapintású, ujjunk között dörzsölve recsegő hang hallatszik ha közel tartjuk fülünkhöz Száradás után nem marad talaj az ujjainkon Homok
Földes marad az ujjunk Összegyúrt talaj szétesik a tenyerünkben Vályogos homok
Könnyen labdává gyúrható Homokos vályog
szappanszerűen vagy selymesen síkos, eldörzsölve finoman csikorgó hangot ad Ha vékony hurkává nyújtjuk, finomam megrepedezik, földes marad az ujjunk (iszap tapad rá), megszáradva finom porrá válik Könnyen formálható az összegyúrt talaj. A vékony hurka nem hajtható karikába Iszapos vályog
Ragacsos anyagú, eldörzsölve szinte semmilyen hangot nem ad Vékony hurkává nyújtva is sima és fényes marad, nem lesz tőle földes az ujjunk (az agyag összetapad) Az összegyúrt talaj nem túl könnyen alakítható Agyagos vályog
Száraz állapotban a darabok nehezen morzsolhatók szét A vékony hurka karikába hajtható, igen nehezen alakítható Agyag
Mielőtt magvakat, palántákat, cserjéket vásárolnánk, gondoljuk meg alaposan milyen növények termesztésre alkalmas a kertünk talaja. Akár homokos, iszapos vagy agyagos, helyesen kezelve számos növényfaj termesztésére alkalmassá lehet tenni.

Meszes és tőzeges talajon már kisebb a választék. Az előbbi talaj kissé lúgos, ezért bizonyos tápanyagok nehezen vehetők fel belőle. A tőzeg talaj viszont általában savas kémhatású.

Talajtípus Lágy szárúdísznövények Cserjék Zöldségfélék Gyümölcs
Homokos cickafark,pázsitviola,kakukkszegfű,macskahere,
kutyatej,

tűzharang,

varjúháj,

gólyaorr

üröm,zanót,napvirág,szeder,
borbolya,

ezüstfa,

orbáncfű,

madárbirs

sárgarépa,pasztinák,spárga,hagymafélék,
futóbab,

paradicsom

citrusfélék,szőlő,szeder,héjas
gyümölcsök

Iszapos/agyagos rózsa,bársonyvirág,gyöngykosárka,nadálytő,
kaukázusi nefelejcs,

püspöksüveg,

hunyor,

májvirág,

borostyán

díszribiszke,hóbogyó,babérsom,dérbabér,
mahónia,

mogyoró,

törpeberkenye

póréhagyma,cukkini,burgonya,bokorbab,
fejeskáposzta,

csicsóka,

articsóka,

kelkáposzta

málna,szilva,körte,piros és
fehér-

fekete ribiszke,

egres

Meszes bazsarózsa,szellőrózsa,inkaliliom,szívvirág,
kankalin,

árnyékliliom,

harangláb,

lednek,

szegfű,

kakukkszegfű

jezsámen,orgona,nyáriorgona,tündérfa,
meténg,

gyöngyvessző,

kerti pálmaliliom,

aranycserje,

iszalag

cékla,brokkoli,karfiol,spárga,
spenót

csonthéjasgyümölcsök,bogyósgyümölcsök
(kivéve málna

és eper)

Tőzeges liliom,csillagfürt,díszhagyma,tárnics,
erdei perjeszittyó,

havasi liliom,

fűzkény,

völgycsillag,

lizinka,

sás,

tollbuga

zanót,sünzanót,napvirág,medveszőlő,
havasszépe,

azálea,

chilei harangvirág,

kamélia,

trombitafolyondár,

bóbitacserje,

gyöngyköles,

tupelófa,

babérhanga

burgonya,rebarbara,zeller,hagymafélék,
gyökérzöldségek

Fekete áfonya,tőzegáfonya(kifejezettensavanyú
talajon),

almatermésűek

eper,

málna

Sós (szikes) cickafark,szerelemvirág,tengeri pázsitszegfű,iringó,
sóvirág,

varjúháj,

kristályvirág

juhar,szamócacserje,nyáriorgona,magyal,
cipruska,

pálmaliliom,

veronikacserje

spárga,cékla,káposztafélék,tengeri káposzta,
több salátafajta

füge"
Forrás: antalvali.com / Szőke A. – Természetes növényvédelem a biokertekben (Földműveléstan tézis)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: tildi16

új terület első munkálatai 9 éve 6 hónapja #13512

  • martindian
  • martindian profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 1209
  • Köszönetek száma: 578
Kedves Ildi!

En tapasztalatbol,azt tudom mindenkinek tanacsolni,hogy varjon :)
Koltozzon oda es lepesrol lepesre vegye"" birtokba"" a teruletet....eletemben tobb helyen alakitottam ki a sajat eletteremet, de igen ritkan ereztem ra azonnal arra a felepitresre ami a vegleges allapot lett.
Jelenleg tobb , mint 2 eve ulok egy lakokocsiban a tanyamon es aldom az eszemet,hogy nem kezdtem bele a nagy munkaba,mert ezidaig mar 3 tervemet elvetettem...es volt olyan terv is amit tobbszor is felvetettem es tobbszor ,mas mas trapasztalasok miatt ismet elvetettem....
Turelem,turelem,turelem....meghallalja magat hidjetek el :)

Sok jo terv vegzi a kukaban,mert kozben tanulunk,szemlelodunk es rajovunk ez a terv fantsztikus, de lehet nem itt,lehet nem ugy, es lehet nem nekunk....

Sokkal konnyebb egy vegleges jo tervet megvalositani,mint allandoan ujratervezni es ujra-ujra energiat mozgositan ugyanazert a vegcelert.
Peter
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: tildi16, Tboy

új terület első munkálatai 9 éve 5 hónapja #13729

  • gorbekukac
  • gorbekukac profilkép
  • TÁVOL
  • Junior Boarder
  • Hozzászólások: 36
  • Köszönetek száma: 3
Sziasztok!

Én is jó ideje próbálkozom mindennel eddig szerintem meggondolatlanul. Így rengeteg energiát felőröl feleslegesen a kert.
Eddig minden évben szántottuk a veteményesnek használt kert részt. A gyomokkal az örök szélmalom harc folyik.
A terület 75x25 m nagyságú, igen kötött agyagos. Ha nem volt kemény tél, nem fagyott szét a szántás, akkor a veteményezés kész rémálom., olyan hantos maradt a talaj, hogy rotációs kapával sok munka árán sem javult sokat a helyzet.
3 évvel ezelőtt vastagon megszórtuk a terültet trágyával, az le lett szántva. Folyamatosan komposztálom a talajt, mert a vetőmagokat és a palántákat csak a komposzt földbe teszem.
Hála az égnek az egyik szomszéd nem tud mit kezdeni a lovai által generált elég szalmás trágyával így azt én hordom el tőle, rakom kazalba , hogy had érjen. Ha már nem tudom magasabbra rakni akkor kezdek egy új kazlat, legalább is ez a terv, aztán hagyom érni. Korábbi évek komposztálásából van még kb 4,5-5 m3 komposztom.

Ezeken elgondolkodva az idén úgy döntöttem nem lesz szántás hanem most a terület 2/3-át kb 20 cm vastagon betakartam szalmával és ezt most ha lekerül minden a kertből akkor ezt be szeretném tárcsáztatni a földbe hogy javuljon annak a szerkezete. Erről mi a véleményetek?

A továbbiakkal vagyok meglőve, hogy a tárcsázás után mit csináljak vele? Szórjam-e meg megint szalmával, -mert hála az égnek az sem gond- vagy tavasszal a veteményt takarjam majd be vele? Vagy csak a sorok közét? Mi a véleményetek?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

új terület első munkálatai 9 éve 5 hónapja #13730

  • gorbekukac
  • gorbekukac profilkép
  • TÁVOL
  • Junior Boarder
  • Hozzászólások: 36
  • Köszönetek száma: 3
A segítségeteket természetesen előre is nagyon köszönöm!
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

új terület első munkálatai 9 éve 5 hónapja #13731

  • gorbekukac
  • gorbekukac profilkép
  • TÁVOL
  • Junior Boarder
  • Hozzászólások: 36
  • Köszönetek száma: 3
A mustárral nekem például nem valami fényesen indult a kapcsolatunk. Én a felváltva a sárgarépa és a hagyma sorok közét vetettem be vele, míg kicsi volt teljesen jól működött minden. Aztán mikor már elkezdte elnyomni a főveteményt akkor visszavágtam egyszer a felére. Aztán hamar megnőtt megint megvastagodott a szára, nem tudtam vele mit kezdeni, ki kellett kapálnom az egészet. Ergo feleslegesen dolgoztam megint. Jövőre megpróbálom a sorok közét szalmával takarni.

Erről jut eszembe a szalma alá vetett krumpli hogy jött be. Nekem az egészet megzabálták a békák, pedig szép nagy szemek lettek volna.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldal elkészítésének ideje: 0.138 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum