Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: új terület első munkálatai

új terület első munkálatai 9 éve 6 hónapja #13483

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
toti2 beküldte:
Nem értem mi ez a nagy nem szántunk mizéria ????

A permakultúrás elvek alapján történő gazdálkodásban éppen az a lényeg, hogy minimális bolygatást alkalmazunk. Nyílvánvaló, hogy gabona termesztés esetén ez egy nagyobb dilemma, ám erre is vannak kísérletek, sőt élő megoldások (no till agriculture).



Egy gyümölcsös telepítése esetén kifejezetten mellőzendőnek tartom a talaj intenzív megmunkálását, hiszen az ültetőgödör méllyen lazul és alaptrágyázása itt több mint elegendő.
Azért mellőzzük a szántást, ahol csak lehet, mert ezzel megakadályozzuk az élet eltűnését. A talaj forgatását a talajlakó élőlényekre bízzuk, amik sokkal diverzebbek a bolygatás mellőzésével, hiszen stabil rendszereket szeretnénk létrehozni, amelyek a lehető legkevesebb munkabefektetés mellett egészségesek is. Egy ilyen renszerben sokkal több hasznos rovar és mikro élőszervezet marad életben, amelyek nem engednek teret a kártevőknek. Ahogy Szabolcs is megjegyezte, a folytonos szántással leragadunk az első szukszessziós fázisban és küzdhetünk az egynyári gyomokkal és a parlagfű indukálta illegalitással.
Éppen ebből a don quijote-i életvitelből szeretnénk kiszállni és ezért vagyunk itt, ezért "nyomjuk" (de inkább kostolgatjuk, ismergetjük, próbálgatjuk) ezt a nem szántunk mizériát.

Mindezek mellett a szántás nem az ördögtől való és egy-egy esetben hasznos is lehet a kezdeteknél. Tehát, Ildi, ha ezek a barázdák nagyon bántanak benneteket, akkor a megfelelő eszközzel (amihez itt a fiúk jobban értenek) érdemes lehet őket eldolgozni.
A nagy kérdés az, hogy mi a célod? Rendszeresen kaszálni szeretnéd a területet? A barázdák is valójában változatosságot adnak a területnek. A perjék pedig azt gondolom, hogy egy jó jel. Viszonylag előrehaladott lehet a terület. Nálunk például egy szem perje sincs, pedig már két éve nem volt szántva.
Kérlek tegyél fel képet a területről.

Azt gondolom, hogy a kert, legelő, zöldséges és gyümölcsös, mind mind egy kicst más talajelőkészítést igényelnek. És itt jön zozo javaslata a képbe, hogy először egy átfogó elképzelést kell kialakítani, hogy mit hová szeretnétek kialakítani.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: gergo, tildi16, mzozo, Vikka, szabolcs

új terület első munkálatai 9 éve 6 hónapja #13484

  • szabolcs
  • szabolcs profilkép
  • TÁVOL
  • Gold Boarder
  • Hozzászólások: 182
  • Köszönetek száma: 121
MZOZO felvetésére reagálnék- hiába szippantunk fel az információ-tengerből minél többet- egy terület tényleges megismerése csak éveken át történő együttélés után lehetséges ( mondjuk ez a nőkkel is így van ..de erről ne többet) Ildiék előtt is szerintem az idő az egyik variációs lehetőség , vagy pedig lehívnak a területre egy Baji Béla féle vén rókát ............
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

új terület első munkálatai 9 éve 6 hónapja #13487

  • gergo
  • gergo profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1306
  • Köszönetek száma: 442
Szerintem érdemes arra is odafigyelni, hogy az "öreg rókák" sem tudják egy látásra az igényeidet és a területedet felmérni. Érdemes velük konzultálni amikor kérdés van, de azt várni, hogy majd jön egy guru aki megtervezi nekem a tuti permakultúrás életemet, az legjobb esetben is hiú ábránd. Ezért is vagyunk itt sokan...

Béla például fantasztikus botanikai tudással rendelkezik, de egy csomó kapcsolatot nem fog megérteni a területeden. Sőt még a sajátján sem.
Ha Mollisont hívnád el, ő valószínűleg sokkal több kapcsolatra fel tudná hívni a figyelmedet, de a munka nagy részét akkor is neked kéne megcsinálnod. Az álmaidat ő sem tudja neked megálmodni.

Idővel kapcsolatban pedig úgy gondolom: igen, sok időre van szükség a területünk megismerésére (ami tényleg igaz kapcsolatainkra is). Mi is elkezdtünk kicsit aggódni, amikor lejárt a szakirodalomban ajánlott minimum 5 szezon megfigyelés és még nem volt kész tervünk. Most a harmadik év után kezdjük érezni, hogy kezdünk készen állni a valós (értelmes) tervezésre. A Bioshelter Market Garden könyv szerzői azt hiszem 5 évig csak megfigyeltek mielőtt nekikezdtek vonla a munkának. Aztán gyorsan eredményesek lettek..

Ha nem érsz rá kivárni a meggyorsított szukszessziót sem, akkor szerintem szarban vagy. Abban az esetben nem nagyon látom a kiutat a mai módszerek csávájából.

Pénzt lehet szórni gurukra, de nem hiszem, hogy előrébb leszel vele. :whistle:

Ha már ez a példa merült fel: Egy párkapcsolatban is lehet külső segítséget kérni problémás esetekben, de hiába megy egy egyedülálló egy szakemberhez azzal, hogy neki az ideális párra van szüksége és cserébe bob hozzá egy rakat pénzt. :kiss:

Ildi: Mi is nagy tervekkel szaladtunk neki a földművelésnek, és ma már nagyon örülök neki, hogy a kezdeti nagy felforgatási tervből végül nem valósítottunk meg szinte semmit. Ajánlom, költözzetek oda és haladjatok lépésről lépésre. Lessz elég dolgotok és költségetek így is.
Gergő
Utolsó szerkesztés: 9 éve 6 hónapja Beküldte: gergo.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: tildi16, szabolcs, Milán

új terület első munkálatai 9 éve 6 hónapja #13491

  • toti2
  • toti2 profilkép
  • TÁVOL
  • Gold Boarder
  • Hozzászólások: 271
  • Köszönetek száma: 99
Ecovitka !
az ültető gödör az oké az mehet de 2 ha on nem mondta hogy 4milliárd fát vagy csak 25 db akar ültetni ... azért azt a 4 milliárd 1 köbméteres ködröt kiásni ..(na jó max 100 at kilehet ásni véleményem szerint de ..)

és én is a szántást sok esetben ajánlom de sok esetben már nem .. pl a Manninger féle sékély talajművelési rendszerben többet látok mint a mély szántásban sok esetben .. de ez megint körülmény és cél kérdése pl a szőlőnek se véletlen forgatták le több hektáron kézzel az öregek a földet tudták mit csinálnak nem dolgoztak feleslegesen .
Notill hát eléggé no mert sose feletek arra ,hogy mi a fészkes fene lesz a szerves anyagon felszaporodó fuzáriumon és társain ... oké oké lehet hogy sőt biztos hogy van mikróbiológiai készitmény vagy beáll egy rend de akkor fontos szerintem a fajta,
hogy a fészkes fenébe lazitják a vetőgép nyomait ?? Kombájn nyomai ??
több száz hektárra nem való max 10 stb...
nem tiszták nekem ezek a gyenge pontok
gyümölcsösben tényleg nem szabad szántani !!! utánna gyepet kell hagyni és hagyni hogy legyen avar szint majd a természet megoldja vagy egy kicsi biokémiával segithetünk mi is .. :)

esetleg ha a szántást el akarja hagyni a talaj felszín egyengetését mégis meg akarja csinálni akkor én kaszáltatnék és kombinátorral meghuzatnám megint több irányból ( kombinátoron legyen tárcsa, kultivátor borona simitó henger ebben a sorrendben) de a hengert csak az utolsó fogáson tegyék fel.
ha nem találsz olyan traktorost akinek ezt egy traki elhuzza akkor csináltasd külön a tárcsát
.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: tildi16

új terület első munkálatai 9 éve 6 hónapja #13494

  • Pettendi Miklós
  • Pettendi Miklós profilkép
  • TÁVOL
  • Gold Boarder
  • Hozzászólások: 319
  • Köszönetek száma: 84
Azt tudtad, hogy a tárcsa a talaj tömörítő gépek közé tartozik.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

új terület első munkálatai 9 éve 6 hónapja #13497

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
toti2 beküldte:
Ecovitka !

Notill hát eléggé no mert sose feletek arra ,hogy mi a fészkes fene lesz a szerves anyagon felszaporodó fuzáriumon és társain ... oké oké lehet hogy sőt biztos hogy van mikróbiológiai készitmény vagy beáll egy rend de akkor fontos szerintem a fajta,
hogy a fészkes fenébe lazitják a vetőgép nyomait ?? Kombájn nyomai ??
több száz hektárra nem való max 10 stb...
nem tiszták nekem ezek a gyenge pontok .

Megértem. Úgy gondolom, hogy a lényeg az, hogy a folyamtos bolygatással a talaj aggregátunok roncsolódnak. Csökken, kiég a biológia és a szervesanyag tartalom, ami méginkább az aggregátumok széteséséhez vezet. Tehát egy folyamatosan szántott talaj sokkal inkább ki van téve a tömörödésnek, nem csak a gépek súlya miatt, hanem a természetes ragasztóanyagok és szerves állati és növényi részek (élő vagy elhalt) hiánya miatt.
A no-till, azaz szántás nélküli művelésnél megnő a szervesanyag tartalom. Több pórus, több levegő, több élet, jobb vízháztartás. Javul a talaj szerkezete. Sőt egy no-till rendszer sokkal inkább ellenáll a tömörödésnek a gépek súlya alatt. Éppen a fent vázolt okok miatt, sokkal rugalmasabb és sokkal könnyebben regenerálódik (ha pl. meggondolatlanságból vizesen megyünk rá). Ezeken nem hasraütésből mondom, hanem az egyetemen is tanultam erről, a témavezetőm is végzett ezzel kapcsolatos kutatásokat és az internet is tele van szakirodalommal és cikekkel. Sajnos angolul, de szerintem nem kell sokat várni, amig magyarul is lesznek kutatások és elérhető irodalom.
Az első egy-két évben nagy valószínűséggel egy no-till területen alacsonyabb a hozam, de ahogy javul a talaj, úgy növekszik a hozam is. Az első években sokkal kisebbre nőttek a növények a kertben, de ahogy javul a talaj, egyre szebb minden.

Mi az a Manninger módszer?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: gergo, berkenye
Oldal elkészítésének ideje: 0.165 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum