Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Agyagos talajjal mit kezdjek, ha szántani nem szeretném?

Agyagos talajjal mit kezdjek, ha szántani nem szeretném? 7 éve 3 hónapja #2872

• edusa
  • edusa profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Köszönetek száma: 180
Sziasztok!

Tanácsot szeretnék kérni.

A nyár második felétől rendelkezésünkre bocsátanak egy területet művelésre. Valamikor (kb 5 éve?) volt utoljára gondozva. Azóta csak lovak éltek rajta. A talaj nagyon agyagos. Egy kiadós eső után két nappal próbáltam beleszúrni egy ásót, de hiába... Ugráltam rajta, de két centinél mélyebbre nem ment bele.

Én nemrég kezdtem foglalkozni a hagyományostól eltérő kertészkedéssel, nagyon jó tapasztalataim vannak, de jelenlegi tudásom alapján el nem tudom képzelni, hogy mit lehet a szántáson kívül kezdeni vele...

Mindenféle megoldás érdekel! ;)
Köszi!
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Agyagos talajjal mit kezdjek, ha szántani nem szeretném? 7 éve 3 hónapja #2873

• Muzsikus
  • Muzsikus profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Köszönetek száma: 134
Pontosan milyen további hasznosítást terveztek rajta?

Agyagos talajjal mit kezdjek, ha szántani nem szeretném? 7 éve 3 hónapja #2875

• edusa
  • edusa profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
Zöldségeskert lenne.

Válasz: Agyagos talajjal mit kezdjek, ha szántani nem szeretném? 7 éve 3 hónapja #2895

• Muzsikus
  • Muzsikus profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Köszönetek száma: 134
Szerintem sajnos a szántást nem nagyon tudod megúszni. A zöldségeknek különösen nem jó a tömörödött talaj. Ha más egyéb akadály nincsen (megközelítés, drága bérmunka, stb.) én szántanék, és jól meghordanám szerves trágyával, az az agyaggal is csodákat tud tenni - ha nagyon durva agyag, akkor azt a traktoros úgysem vállalja. Én hasonló cipőben jártam (csak sokkal kisebb területen) az építkezés után. Nálunk is gyakorlatilag agyagbányát lehetne nyitni, és a teherautók meg a kőművesek (értsd, szétszóródott sóder, betontörmelék, tégla...) nem tettek jót a talajnak. Szántást nem vállalták, így maradt a kiemelt ágyás. Karton, trágya, komposzt, föld, rengeteg mulcs, és most 3 év után már kezd kezelhető lenni.
Másik opció esetleg ha úgy állsz neki, mintha betonplaccod lenne, és nulláról kellene a talajt felépítened. Így néhány év alatt sok munkával olyan talajt "csinálsz", ami a terveidhez passzol. A terület méretét és az elérhető erőforrásokat láttam nálunk is limitálónak,és szerintem nálad is hasonló a helyzet. Szóval talán a szántás a legegyszerűbb mégis. Ha elvből nem szeretnéd,akkor mélylazító, trágya, tárcsa, és valami törő növény, pl sávokban lucerna és olajretek, vagy ha kicsit extrábbat akarsz, akkor csillagfürt és bükköny facéliával, ami a területen marad mulcsnak (ezt én még nem próbáltam). Ez akkor is jó, ha az idő a limit, a terület egyik részére, a maradékon meg mehet az aktív talajépítés.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: edusa

Válasz: Agyagos talajjal mit kezdjek, ha szántani nem szeretném? 7 éve 3 hónapja #2898

• AttilaK
  • AttilaK profilkép
  • TÁVOL
  • Platinum Boarder
  • Köszönetek száma: 317
A tömörödött talaj egyetlen tartós ellenszere a sok szerves anyag, de az elkezdéshez valószű, hogy lazítani kellene először, hogy jobban tudjanak fejlődni az úttörő növények.
Még nincsen személyes tapasztalatom a növény munkájával, de a tömörödött talajom én vagy tisztán, vagy keverékben egy speciális jégcsapretek fajtával szeretném feltörni.
Augusztusi vetésű, áttelel, fagyban elpusztul és kirothad, maga mögött hagyva 30 cm mély lukakat és sok nitrogént a földben.
Egyetlen hátrányát ismerem, hogy míg rothad, kénes bűzt áraszt, de ennek elviselhetősége szubjektív. Valakit zavar, valakit nem, de a talajjal csodákat tesz.
Ha érdekel, mondd meg mekkora a kerted és átadok a magokból, amennyi szükséges.
Nem az a beteg, aki nem alkalmazkodik egy abnormális világhoz.
Utolsó szerkesztés: 7 éve 3 hónapja Beküldte: AttilaK.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: edusa

Válasz: Agyagos talajjal mit kezdjek, ha szántani nem szeretném? 7 éve 3 hónapja #2900

• edusa
  • edusa profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
Hálásan köszönöm a válaszaitokat, és a mag-felajánlást is!

Ma lemérem a területet, és megírom.
Az az igazság, hogy nem tudom, mennyi ideig használhatjuk azt a földet, emiatt jó lenne, ha már jövőre művelhetővé lehetne tenni.

Még lenne egy kérésem:
Leírnátok nekem "konyhanyelven", hogy ti hogy állnátok neki?
Aug. elején felszántatni? A retket (a kénes bűz a falu szélén szerintem elmegy...) kb mikor kell elvetni? Az aug-i szántás után nagy göröngyök maradnak valószínűleg - essünk neki csákánnyal, hogy a mag valahogy vethető legyen?

Attila, ha a retek benn van a földben, akkor télre nem is kell más talajtakarásnak?

Szép napot!
Oldal elkészítésének ideje: 0.302 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum