Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: új terület első munkálatai

új terület első munkálatai 1 éve 3 hónapja #17700

• Molyka
  • Molyka profilkép
  • TÁVOL
  • Senior Boarder
  • Köszönetek száma: 20
Leirom, milyen nalam eddig a kezdet, mire jutottam a neha kisse gyermeteg elkepzelesekkel.
Ez az elso olyan ev, hogy rendesen itt tudok lenni (itt is elek), es a harmadik, hogy torodok a terulettel. Volt itt nehany termo/nagyobb fa (egy ostorfa, egy dio, egy alma, egy meggy, es egy cseresznye), de ezeket leszamitva a telket lepusztultan, hulladekosan es novenyzetileg uresen kaptam.
A talaj termekeny termoretege sok helyen szinte hianyzik (mero agyag), de vannak jobb reszek. Gyujtom ezerrel a szerves anyagot, mulcsolok, es probalok tartozkodni minden olyan modszertol, ami a termoreteget veszelyeztetne. A talaj feljavitasa igen sokaig eltart, es sokaig nem lesz latvanyos, amit elkezdtem, meg minden kicsi vagy kezdetleges. Az egyetlen kivetelbe a mehlegelo tartozik, ami egy kis vigasz, amig jobban ki nem fejlodik a fasszaru vegetacio. A legsurgetobbnek a ligetesitest ereztem, nem birtam elnezni a cserjek es fak hianyat.

A kert veget (mert utmenti) bozotos minierdonek szanom (fakat nem tul surun ultetem, hogy szelesebb lombot nevelhessenek zarodasig), eddig gyertyan, tolgy, eger, szil, Julia-borbolya, madarberkenye, torok mogyoro es barkocaberkenye kerult oda. Leghatul tobbsoros sovennyel zarom. Mindez remenyeim szerint remekul szuri is majd a levegot. Az arnyeki bokrokra meg varni kell... A tolgyekkel elveszodtem, mire talan harmat sikerult megtelepiteni, nem nagyon birtak az atultetest.

A masik resze a ligetesitesnek a gyumolcsos kialakitasa volt - hat, gyumolcsfak mar vannak, de a szellosseg erdekeben ideje lesz szelektalni kozottuk. Sajnos nem vettem figyelembe, mekkora a terigenyuk, ha nem nyesegetem oket vissza olyan erosen, mint a kornyekbeliek...

Meg az elejen megszuletett a mezelokkel bevetes gondolata a csupan pionir gyomok kaszalgatasa helyett. Jelentkezett is az elso problema, amit magamnak okoztam: a fak meg kicsik voltak, a mezontofu es a mustar viszont igen magasra nott. Mire elviragoztak es megertek a kaszalasra, szinte minden fa gombasodastol szenvedett. Szerencsere beavatkozas nelkul is kihevertek a dolgot a kovetkezo evre, akkor mar fajo szivvel, de viragzasban is kaszaltam. Most mar eleg nagyok, hogy az aljnovenyzet ne zavarja oket.

Ahol rosszabb a talaj, vagy a fenyviszonyok elonytelenebbek, oda madarzugoknak vagy pillangoskertnek valogatom ossze a novenyzetet.

Ugy foglalom el hasznositara a teruleteket, hogy maradjon eleg taplalek a beporzoknak, pl. most meg a pitypang es az arvacsalan uralkodik a terasz elotti teruleten, de mar viragoznak a juhar- es sorban a gyumolcsfak, ez jo atmenetet ad arra, hogy atvegyek a gyomok helyet a kesobb viragzo kulturnovenyek. Nalam a korai gyomok nagyon fontosak, nem szeretnem eltuntetni oket - kulonben ilyenkor meg (foleg marciusban) inseg van.

Vegre megvannak a madaroduk is, es fenn tudtam tartani az itatokat-etetoket.
A talajeteton meg mindig a marciusi maradekra jarnak a magevok, eddig legalabb nem lattam oket a szorva-veteseken csipegetni.

Rovarhotelt akartam kesziteni, aztan rajottem, hogy az adottsagokhoz ugysem tudok sokat hozzatenni. Rengeteg poszmeh es mas rovar telel at a nagy cserephalomban, az epuletek repedeseiben, az ag- es ronkkupacokban, a leveltakaro alatt, stb.
Csupan annyit szeretnek tenni, hogy befuttatom a falakat, a fa- es csereprakasokat kuszonovenyekkel, ez esztetikailag is elonyos, es extra vedelmet ad a rovaroknak, vagy akar meg uj eletteret is teremt. Raadasul lathatoan a gyikok is imadjak ezeket a menedekeket.

Ha erdokertet nem is hozok letre, de az egesz telken probalok legalabb annyit adni is, amennyit kapok. Vegyesen allnak a hagyomanyosan haszonnovenyek olyan hagyomanyosan disznovenyekkel, amelyek nektart, boseges viragport vagy a madaraknak eheto termeseket adnak. Szetszortan telepitek madarzugokat is. Az egyikben peldaul magyal, terulo madarbirs, pekingi es szecsuani madarbirsek vannak rovarcsalogatokkal (menta, palastfu, mahonia, macskagyoker, csodatolcser), egy masikban hobogyok, orokzold bangitak, magyalok, madarbirsek, tiszafak gyuruznek korbe ket idos, terebelyes fat (egy diofat es egy ostorfat). A vedo aljnovenyzet itt is rovarlegelo (pl. szellorozsak, arvacsalanok, turbantok, golyaorr, rozsak, nagy csalan, kasvirag, zsalya). A naposabb szelre ultettem meg a gyongyvesszoket, kekszakallakat, illatos baratcserjeket, es ehhez kapcsolodik a galagonya- es a husos som-soveny, es az alakulo magasagyas is.

A kert mozaikos, zoldsegsorok, mezelo/boseges pollent ado fajtakbol valogatott viragagyasok, bogyosok es mandulak valtjak egymast a gyumolcsfakig, de egyazon helyen is van keveredes. Most meg az arnyek nagy kincs, de mar fejtorest okoz, hol marad hasznalhato meretu felarnyek vagy teljes nap nehany ev mulva.

Iden kiserletezek eloszor a viragokkal (melyik birja, melyik lesz nepszeru), a keresdelemben kaphatoak javareszevel. Nem is tunt fel a hianyuk, amig nem emlitettek a csaladbol tobben, es nem lattam a szamtalan pillangot, ahogy nagymamam rezviragait jartak.

Tavaly osszel vettem eszre eloszor a pozitiv valtozast, hogy a szantofoldi gyomtarsulas baratsagosabb iranyba kezdett mozdulni, most tavasszal mar a herefelek uralkodtak. :)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: ecovitka, magzsuzsi, Tboy

új terület első munkálatai 1 éve 2 hónapja #17702

• ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Köszönetek száma: 527
Molyka, Bravo! Mennyeien hangzik amiket leírtál. Képeket is szívesen látunk!

új terület első munkálatai 1 éve 2 hónapja #17704

• Molyka
  • Molyka profilkép
  • TÁVOL
  • Senior Boarder
Nekifutok meg egyszer.

Ilyen volt a kertresz, mikor hozzafogtam:

20150423_175801.jpg

20150423_175746.jpg

Azok a kicsi fak az elso ultetesem, ekkor meg csak futtaban elvermelve.

Majd elso evben ilyen lett:

P10807111.JPG

mezonto.JPG

mustar_es_mezontofu.JPG

Ugye jol lathato, hogy nemigen lathatoak a fak a kepeken. Pedig ekkor mar tele volt ultetve. :)

Ennyit tudtam elohalszni telefonrol, de majd gepen megkeresem, mikor mar megnottek a faim, es elkezdtem bibor heret is vegyiteni a mehlegelobe - olyan vidam latvany a mezontofuvel viragzasban. :)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: ecovitka

új terület első munkálatai 1 éve 2 hónapja #17709

• Molyka
  • Molyka profilkép
  • TÁVOL
  • Senior Boarder
Nehany idei kep a kezdetleges viragositasrol. Tettem diofa ala es alakulo gyogynovenyes foltba is.

20180427_084108.jpg

20180424_081421.jpg

Viragzik a nemreg elkezdett magasagyas is.
20180427_083959.jpg

Apro eredmenyek sok munkaval... :)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: ecovitka, lodog, Milán

új terület első munkálatai 1 éve 2 hónapja #17711

• ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Köszönetek száma: 527
Milyen üdítő látvány a kerted a kopár, elgyötört sivársághoz képest, amiből elindultál. Gratulálok, csak így tovább!

új terület első munkálatai 1 éve 1 hónapja #17745

• Molyka
  • Molyka profilkép
  • TÁVOL
  • Senior Boarder
Közel 3 hónap alatt, március közepe óta egyszer esett, akkor is jóindulattal fél napot.
Bámulatos, hogy egyáltalán élnek itt növények. Ez és a tavalyi, hasonlóan aszályos év meggyőzött arról, hogy hiába a rengeteg befektetett pénz és munka, hiába a gyerekkori emlékek, de lemondtam a kertről. Nem most, most még minden szabad percemben küzdök a telepített vegetációért, de nem itt lesz családom, nem itt nőnek fel a majdani gyerekeim. A helyzeten csak ront, hogy fúrt kút nincs, csak egy réges-régi ásott, pont a telek legmagasabb pontján, egy gyenge szivattyúval. Idén végre egy öntözőfej is segít, de még így is naponta órákat kannázok, nem kis távot bejárva. És mindez csak túlélésre jó, és nem az ideális, ami a vízigényt illeti...
Sok-sok kg mag és kicsírázott növény pusztult el ezen a tavaszon az aszály miatt. A kert felére egyszer sem jutott a kútvízből.
Amúgy gyönyörű vízben gazdag élőhely volt ez a környék; úgy tudom, a falu helyén sokáig mocsár volt, az emberek a "dombhátakon" éltek, csak aztán a szokásos dolog történt: tudatosan a végletekig kiszárították.
Tekintettel arra is, hogy a víz egyre nagyobb (ritkább) kincs lehet a jövőben, nagyon felkorbácsolódott bennem a mehetnék.
Ami még (részemről csodák csodájára) jól boldogul itt, arról majd válogatok képeket.
Oldal elkészítésének ideje: 0.359 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum