Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Komposztálás

Válasz: Komposztálás 8 éve 9 hónapja #3959

• docsanyi
  • docsanyi profilkép
Sziasztok!

Felteszem ide is, a levlistára nem érkezett válasz..:blink:

Csak sejtem hogy hőszigetelt :)
Tavaly még március idusán is fagyott volt a felső 10 cm-es réteg. Ezért ötlöttem ki ezt a dupla falú cuccost :)
A félig földdé érett tavalyit forgattam át ebbe a hulladékokból épült ketrecbe, vegyítve jó sok zöldség, gyümölcsmaradékkal, gyom kaszálékkal. Nagy örömömre hemzsegett a gilisztáktól, tavaly a vakond és a lótücsök miatt egyet se láttam a kertben.
A belső részt szőlővesszőkkel erősítettem függőleges irányban. Ez spontán ötlet volt, ahogy a kertben sétáltam a kezembe akadt egy két darab a gyomszedés közben, mire odaértem, meglett a funkciója.
Gondolkodom, hogy teszek a tetejére még 10 cm friss trágyaréteget, meg szalmát.
Talán jövőre kétszer ilyen vastag lesz a fal, és/vagy körbehúzhatnám fekete fóliával is.

üdv
HSanyi

komposzt1.JPG

komposzt2.JPG

komposzt3.JPG
Utolsó szerkesztés: 8 éve 9 hónapja Beküldte: kovibali. Indoklás: beillesztettem a képeket
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Komposztálás 8 éve 9 hónapja #4032

• ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Köszönetek száma: 529
Sanyi,
Nagyon király a komosztáló szigetelés! Azt írod, hogy nem érkezett válasz a kérdésedre. Mi a kérdés?
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet:

Válasz: Re: Komposztálás 8 éve 8 hónapja #4505

• DunamentiSáros
  • DunamentiSáros profilkép
zsbarlay beküldte:
Az a kérdésem, hogy citrushéjat jó-e beletenni a komposztba. Bennem eddig nem volt kétség, de ma azt hallottam valakitől, hogy ő bizony nem rakja bele, mert "idegen". Hát ez igaz. Mit gondoltok erről?

Helló!

Én úgy tudom, hogy a tájidegenségen kívül az a probléma a citrusfélékkel, hogy rengeteg vegyszerrel kezelik őket a hatalmas szállítási távolságok miatt. Szerintem ezeket a vegyszereket mindenki szeretné távol tartani a komposztjától. Itt van egy érdekes cikk róla:

tudatosvasarlo.hu/cikk/citrusok-heja-%E2...reszelned-sutemenybe
Utolsó szerkesztés: 8 éve 8 hónapja Beküldte: DunamentiSáros.

Válasz: Re: Komposztálás 8 éve 8 hónapja #4507

• tisztamo
  • tisztamo profilkép
  • TÁVOL
  • Platinum Boarder
  • Köszönetek száma: 260
Úgy tűnik, legalább két dologtol lehet itt félni:

1. Attól, hogy a méreg bekerül a szervezetedbe a növényeken keresztül, amiknek a komposztot adod.

Ezek a molekulák nem tartalmaznak mérgező elemeket (nehézfémek), ezért előbb-utóbb lebomlanak szén-dioxiddá, vízzé és amelyikben van még szénen, oxigénen és hidrogénen kívül más is, abból lesz még valami egyszerűbb vegyület, pl. konyhasó, ha nátrium volt benne. Amikor ez megtörtént, ártalmatlanná vált az anyag.

A kérdés az, hogy a növényeid felszívhatják-e még a lebomlás előtt, tehát, hogy lebomlik-e a komposztban, és ha nem, felszívja-e a növény. Ezekre nem tudom a pontos választ, de úgy tippelem, ilyen nagy molekulákat a növények nem vesznek fel, mert nem tudnak mit kezdeni velük. Erre valók a lebontó szervezetek, hogy lebontsák az ilyen nagy molekulákat és a növények számára felvehetővé tegyék a bennük lévő elemeket.

Ezért én nem félek ettől, de biztos nem vagyok a dologban, esetleg valaki tanultabb kisegíthetne a felszívódással kapcsolatban.

2. Attól, hogy a komposztod elromlik

Nem romlik el a komposzt. Kevés citromot fogyasztunk, de a héját mindig a komposztba tesszük, és még semmi gond nem volt. Nem is ismerek senkit, akinek elromlott volna a komposztja a citromhéjtól.

Viszont kidobni a szemétbe a héjat nem épp környezetbarát megoldás, tehát ha lassan bomlik is le, ennyit megtehetsz, ha már a citromos tea finom volt.

Összegezve: Hacsak nem 150kg punnyadt narancshoz jutottál olcsón és pálinkát főztél belőle, szerintem nyugodtan beleteheted a komposztba a héját.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: kovibali

Válasz: Komposztálás 8 éve 8 hónapja #4508

• DunamentiSáros
Ezek után bennem az a kérdés vetődik fel, hogy egyáltalán nincs rossz hatással a komposztunk/kertünk mikrobáira az a gombaölőszer és növényvédőszer amit a héjjakkal juttatunk bele?
Közöm nincs a kémiához ilyen fokon sajnos, és lehet, hogy nem is értelmezem jól amit írsz, de konkrétan tudod, hogy az összes fajta vegyszer amivel kezelik a gyümölcsöket azoknak a bomlása során mi, mivé alakul át? Ha ezek ártalmatlanok a komposztunkra/kertünkre nézve akkor miért kell tartani egyébként tőlük? Értem, hogy közvetlenül permetezve a növényeinkre veszélyesebbek, de nekem így sem tűnnek szívesen látott vendégnek.
Ha lehetséges, akkor semmilyen formában nem szeretném a kertem közelébe tudni ezeket a vegyszereket vagy vegyszermaradványokat. Tudom, hogy nem nagy mennyiségekről beszélünk, de akkor is.
Mi egyáltalán nem fogyasztunk déli gyümölcsöket, többek között a teljes tájidegenségük és az említett vegyszerezésük miatt. Egyáltalán nem vetnék meg egy narancsot vagy grapefruitot ha egy fáról szedhetném le frissiben, de egy konténerben vegyszerekkel érleltet igen.
Utolsó szerkesztés: 8 éve 8 hónapja Beküldte: DunamentiSáros.

Válasz: Re: Komposztálás 8 éve 8 hónapja #4509

• DunamentiSáros
tisztamo beküldte:
Viszont kidobni a szemétbe a héjat nem épp környezetbarát megoldás, tehát ha lassan bomlik is le, ennyit megtehetsz, ha már a citromos tea finom volt.

Ennyi erővel akkor önmagában megvenni sem éppen környezetbarát a több száz/ezer kilométerről idehurcibált vegyszeres gyümölcsöt. A környezetbarát döntés itt kezdődik.
Oldal elkészítésének ideje: 0.127 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum