Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Komposztálás

Re: Válasz: Komposztálás 9 éve 6 hónapja #1611

• tisztamo
  • tisztamo profilkép
  • TÁVOL
  • Platinum Boarder
  • Köszönetek száma: 260
A C/N arány beállítását nagyon nehéznek találom. Van valami jó módszeretek?

Az a baj, hogy rengeteg magas széntartalmú dolgunk van, amit komposztálni szeretnénk, kevés a nitrogén. De ha fordítva lenne, épp ilyen baj volna, vagy még nagyobb. Most egész télen a komposztdombra jártam pisilni, és apránként raktam közben a halmot, hamarosan kiderül, jó lett-e.

Honnét veszi az ember az anyagot, amivel beállítja az arányt? Mit lehet tenni, ha a gazdaságban jellemzően rossz arányú komposztalapanyag keletkezik?

Másrészt: Jean Pain módszere egyáltalán nem ügyel az arányokra, nem ad nitrogént a fához, csak felaprítja, mégis bemelegszik. Hogy van ez?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Re: Válasz: Komposztálás 9 éve 6 hónapja #1615

• ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Köszönetek száma: 529
tisztamo beküldte:
A C/N arány beállítását nagyon nehéznek találom. Van valami jó módszeretek?

Az a baj, hogy rengeteg magas széntartalmú dolgunk van, amit komposztálni szeretnénk, kevés a nitrogén. De ha fordítva lenne, épp ilyen baj volna, vagy még nagyobb. Most egész télen a komposztdombra jártam pisilni, és apránként raktam közben a halmot, hamarosan kiderül, jó lett-e.

Honnét veszi az ember az anyagot, amivel beállítja az arányt? Mit lehet tenni, ha a gazdaságban jellemzően rossz arányú komposztalapanyag keletkezik?

Másrészt: Jean Pain módszere egyáltalán nem ügyel az arányokra, nem ad nitrogént a fához, csak felaprítja, mégis bemelegszik. Hogy van ez?

A C/N arányt szerintem nem is kell hajszál pontosan beállítani, nem is lenne könnyű. Szuper, hogy a leveleket nedvesíted, a vizelet is biztosan segít a jó arány elérésében és a lebontásban. A falevelek könnyen kiszáradhatnak, szóval szerintem a bomlásnak ott egy nagy limitálója lehet a víz hiánya is.
Ha van füves területed, akkor nyáron adhatsz a levelekhez friss fűkaszálékot, ha az rendelkezésre áll.

Rossz arányú lehet a komposzt, ha túl sok a nitrogén. Ekkor könnyen bebüdösödik a halom és a N könnyen szennyezőként jelentkezhet.
Ha túl sok a szén, attól még beindul a lebontás, csak lelassul, amikor a mikrobák lekötötték az összes N-t (Ezért van az, hogy Jean Pain komposztja is bemelegszik. Annyi N van benne.). Ilyenkor a mikrobák elhulló, lebomló "testéből" kerül N a többi szerves anyag lebontásához. A C felesleg pedig gondolom, hogy a levegőbe távozik szén-dioxidként. Ezért van az, hogy a komposzt halom nem csak térfogatában esik össze, de ha aránytalan a C/N mennyiség, akkor a tömege is csökken.

Ha a gazdaságban rossz arányú komposzt anyag keletkezik, akkor szerintem célszerű szétnézni a környéken, a szomszédban, hogy van-e valami ami nekik hulladék, de neked pont jó lenne és egyszerűen el lehet szállítani.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: tisztamo

Válasz: Re: Válasz: Komposztálás 9 éve 6 hónapja #1618

• Muzsikus
  • Muzsikus profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Köszönetek száma: 134
Én próbálnék nitrogént keresni. Ha jól emlékszem vannak tyúkok, akkor sűrűbben ki kell almolni alóluk, ha nincsen kecske vagy disznó, akkor minden konyhai maradék is mehet ide. Lehet nem működik, de pl én sokfelé látok rothadó lucerna bálákat a táblák szélén, és azt gondolnám a lucerna jobb, mint pl a szalma C:N arány tekintetében. Beindulás tekintetében viszont szerintem sokkal kritikusabb a helyes nedvesség beállítása.

Re: Komposztálás 9 éve 6 hónapja #1640

• zsbarlay
  • zsbarlay profilkép
Az a kérdésem, hogy citrushéjat jó-e beletenni a komposztba. Bennem eddig nem volt kétség, de ma azt hallottam valakitől, hogy ő bizony nem rakja bele, mert "idegen". Hát ez igaz. Mit gondoltok erről?

Válasz: Komposztálás 9 éve 6 hónapja #1641

• kovibali
  • kovibali profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Köszönetek száma: 259
én szeretem az idegeneket.. ;)

Válasz: Re: Komposztálás 9 éve 6 hónapja #1652

• gergo
  • gergo profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Köszönetek száma: 442
zsbarlay beküldte:
Az a kérdésem, hogy citrushéjat jó-e beletenni a komposztba. Bennem eddig nem volt kétség, de ma azt hallottam valakitől, hogy ő bizony nem rakja bele, mert "idegen". Hát ez igaz. Mit gondoltok erről?

Tapasztalatom alapján a citrusok héjjával nincsen semmi gond a komposztban, ha azt mértékkel adod hozzá. Volt olyan időszak az életünkben, amikor sok olcsó narancshoz jutottunk hozzá és hetekig friss narancslevet ittunk ketten naponta többször is. Az összes héj ment a komposztba a többi komposztálandó feleslegünkkel. Amikor egy kis savanyú szagot éreztem a komposztból, az azt mutatta, hogy felborult az egyensúly. Ekkor száraz, magas szén (C) tartalmú anyagot (esetemben falevél) hozzáadva könnyen tudtam korigálni a problémát. Néha meg is forgattam a komposztot ilyenkor, és úgy tűnt, az gyorsított a helyreálláson. - Ekkor még nem is volt túl nagy a komposzt halmunk, talán 1/3 - 1/4 m3.

A problémát abban az esetben látom, ha egy kis méretű (még nem stabil) komposztba raksz kimondottan nagy mennyiségű citrus héjat egyszerre, esetleg száraz anyag nélkül, és ezzel teljesen felborítod benne az egyensúlyt. A probléma viszont szerintem még ilyenkor sem életveszélyes. Idővel helyre áll, csak helet, hogy sokat kell várnod és közben büdös is lehet. - Ez viszont nem csak a citrus hélyra vonatkozik, hanem szinte mindenre.
Gergő
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: zsbarlay
Oldal elkészítésének ideje: 0.127 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum