Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Direktvetés, mulcsvetés kis energiával

Direktvetés, mulcsvetés kis energiával 12 éve 1 hónapja #1416

  • AttilaK
  • AttilaK profilkép
  • TÁVOL
  • Platinum Boarder
  • Hozzászólások: 682
  • Köszönetek száma: 318
A maglabdás topikban merült fel a kérdés a szántás nélküli vetésről.

Magágykészítés nélkül van egy vetési technológia, amire most szeretnék beruházni, s talán érdekes lehet kisebb méretben is.
Sokat kerestem, hogyan tudom megoldani a vetés javarészét bármiféle előzetes magágykészítés nélkül, de több milliós direkt- és mulcsvető gépeket találtam csak. A sok keresés eredménye azonban egy nagyon jó ismeretanyag lett a vetés és a csírázás prioritásairól, ahogy végigmentem az összes elképzelhető rendszeren.
A megoldás a Technotill csoroszlya-tömörítő rendszere lett. Ez egy kis kanadai cég gyártmánya, az özvegy viszi tovább az üzletet a rendszer kitalálója, a férje halála után, szóval a megyéjükön túl nem nagyon ismert.
Azonban a referenciáik kiválóak, még az olyan magoknál is, amelyek rendkívül érzékenyek a sekély vetési mélységre, mint a repce. Ha egy területen nem süpped el a vonóállat vagy kistraktor, legyen az bármilyen nedves, már lehet vetni, nagyon jó csírázási aránnyal. A száraz talajba vetésnél pedig olyan mélyre lehet vetni a magot, ahol még nedves a talaj, akár 10-15 cm mélyre is, mégis csak 0,5-1 cm föld takarja tömörítetten, amely megőrzi a nedvességet.
Amit ők árulnak, az a nyitó, tömörítő rész, amit egy kultivátorkeretre kell rögzíteni és magadagolót kötni hozzá.
A referenciák többnyire több száz hektáron gazdálkodó parasztoké, sok tonnás air-drillekkel, de kis méretben kis vetőegységet kell rákötni, a minőség ugyanolyan jó lesz.
Egy sor vonóerőigénye max. 5 lóerő, így egy 50 lovas traktor akár 10 sort is tud vetni a legkötöttebb földben.
Lóval nem tudom mennyit, de láttam egy olyan direktvetőgépet 4 db lóval vontatva, amihez 100+ lóerőt javasol a gyártó, így érzésem szerint egy ilyet is kacagva elvisz 2 hidegvérű ló.
Még kisebb méretben pedig egytengelyes kistraktor elhúzhat legalább 2 sort.

A rendszer lényege a vékony nyitóél, ami mögött a leszórt magot egy rugós tömörítőlap zárja, mint a homokozóban a kiskanállal. Nagyon egyszerű, karbantartás mentes megoldás, pontosan olyan kiváló eredménnyel, mint a soktárcsás direktvetőgépek.

Összehasonlításul a technikusoknak, ez a Technotill, egyetlen mozgó pont, keményfém lapok a hosszú élettartamhoz:

Ez pedig egy átlagos direktvetőgép sora, ahány tárcsa, annyi drága csapágy és meghibásodási lehetőség:


Én alkudozom most a céggel, hogy tudom behozni, de vállalkozó kedvűek akár barkácsolhatnak is ilyen holmit.
Nem az a beteg, aki nem alkalmazkodik egy abnormális világhoz.
Utolsó szerkesztés: 12 éve 1 hónapja Beküldte: AttilaK.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: tisztamo, kovibali

Válasz: Direktvetés, mulcsvetés kis energiával 12 éve 1 hónapja #1425

  • gergo
  • gergo profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1306
  • Köszönetek száma: 442
Nekem ez az első kép eléggé hasonlít a Yeoman féle ekéhez (Yeoman plow). Tévedek?

YeomanPlow.jpg


Ezt már nagyon sokszor hallottam permakultúrás körökben és jó vélemények voltak. Ha jól tudom Mollison is említi valahol. Talán amikor a vízszintes vonalak menti vetés fontosságáról beszél. Sokat segít a víz megtartásában is.

Hozzátartozó téma: Keyline Design
Gergő
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Direktvetés, mulcsvetés kis energiával 12 éve 1 hónapja #1429

  • AttilaK
  • AttilaK profilkép
  • TÁVOL
  • Platinum Boarder
  • Hozzászólások: 682
  • Köszönetek száma: 318
Igen, hasonló. Az ausztrálok és új-zélandiak kedvelik a cross-slot technológiát, aminél egy fordított T alakkal metszenek a földbe.
A Yeoman féle ekéhez azonban nagyobb vonóerő kell, valamint jóval drágább és bonyolultabb, mint a Technotill rendszere.
Az utóbbinál pedig fontos egység a packer, ami kontrolláltan takarja a magot vissza, ez nincs meg a Yeoman félénél.
Nem az a beteg, aki nem alkalmazkodik egy abnormális világhoz.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: gergo

Válasz: Direktvetés, mulcsvetés kis energiával 12 éve 1 hónapja #1430

  • kovibali
  • kovibali profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 495
  • Köszönetek száma: 261
gergo beküldte:
Ezt már nagyon sokszor hallottam permakultúrás körökben és jó vélemények voltak. Ha jól tudom Mollison is említi valahol. Talán amikor a vízszintes vonalak menti vetés fontosságáról beszél. Sokat segít a víz megtartásában is.

Hozzátartozó téma: Keyline Design

a INTRODUCTION TO PERMACULTURE -ban ír róla sokat: talajlazításra és a (lazítással összefüggésben) vízgazdálkodás segítésére

van ilyen gép Magyarországon valakinek?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Direktvetés, mulcsvetés kis energiával 12 éve 1 hónapja #1432

  • AttilaK
  • AttilaK profilkép
  • TÁVOL
  • Platinum Boarder
  • Hozzászólások: 682
  • Köszönetek száma: 318
Nem tudok róla, lehet, hogy én leszek az első vele.
Én vegyes gazdálkodásban gondolkozom a profit miatt, ezért vizsgálok meg minden elemet a permakultúrás és hagyományos biogazdálkodás szempontjából is.
A direktvetés technológia ismert, de kevesen használják Magyarországon, s általában nem az álló csoroszlyást, hanem a tárcsást.
A francia Agrisem Tri O Sem és a Tonutti Quasar hasonló technológia, de a legkisebb szélességük is már 3 méter, nehezek és nem olcsók.

A másik, hogy a szántás teljességgel felesleges, a talajt nem kell lazítani géppel, mert megteszik ezt a növények helyettünk. Okosan kell a vetésforgót tervezni és folyamatos takarást biztosítani, változatos kultúrákkal, mint pl. télire a daikon/jégcsap retek. Permakultúrában pedig egyértelműen a növénytársítások különböző gyökérrétegei gyarapítják a talajban a szerves anyagot a szivacsos humusz felszaporításához, ezáltal a laza és önnfenntartó talajállapothoz.
Nem az a beteg, aki nem alkalmazkodik egy abnormális világhoz.
Utolsó szerkesztés: 12 éve 1 hónapja Beküldte: AttilaK.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Edit

Válasz: Direktvetés, mulcsvetés kis energiával 12 éve 1 hónapja #1437

  • emre
  • emre profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 752
  • Köszönetek száma: 168
Szállítással együtt hány garasos költségre számítasz?
imi
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldal elkészítésének ideje: 0.157 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum