Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Komposztálás gilisztákkal

Komposztálás gilisztákkal 12 éve 8 hónapja #199

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
Kedves Fórumozók,

Amióta újra itthon vagyok Magyarországon még nem volt alkalmam egy saját giliszta komposztálót felépíteni. Dolgozom az ügyön, viszont úgy szeretném megcsinálni, hogy egyúttal egy útmutatót is készítek a magyar giliszták iránt érzékenységet mutató közönség számára.

Ahogy keresgéltem az interneten egy nagyon érdekes videóra bukkantam. Tehát jöjjön itt egy kis ízelítő abból, hogy mire is képesek ezek a komoszt giliszták (47 nap alatt teljesen eltüntetnek egy tököt):


Üdv,
Vitália
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Komposztálás gilisztákkal 12 éve 8 hónapja #200

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
Kedvcsinálónak íme még néhány kép egy régebbi komposztálónkról. A jövőben szeretném elkerülni a műanyag használatát (kivéve ha kidobásra ítélt holmiról van szó).

gillerkompi1.jpg


gillerkompi2.jpg


gillerkompi3.jpg


gillerkompi4.jpg


gillerkompi5.jpg
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Komposztálás gilisztákkal 12 éve 8 hónapja #205

  • docsanyi
  • docsanyi profilkép
szia, engem ez érdekel. hogyan lehet például felszaporítani őket egy komposzthalomban? az idén ősszel készítenék egy jó nagy halmot. mivel tyúkok vannak a szomszédban ezért csirkehálót használok majd, arra gondoltam, szalmával bugyolálom be(szalmafal, 50cm vastag). 1,5-2 méter átmérőjűre tervezem, kör alakúra, s amilyen magasat kiad, ugye tömörödik.
Mindenképpen kell bele kartonpapír? Mehet-e bele szerves trágya(friss)?

köszi!

hs
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Komposztálás gilisztákkal 12 éve 8 hónapja #209

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
Szia Sanyi,

Anyukáméknál a komposzthalomban találtam trágyagilisztára emlékeztető vörös gilisztákat, de csak egy-két darabot. A vörös trágyagiliszta bomló szervesanyagban szaporodik el, nem megy a föld felszíne alá. A horgászboltosok is érett trágyából gyűjtik az igazán jó fajta zaftos vörösgilisztákat. Abban a rendszerben amit tervezel nem vagyok biztos, hogy fel tudod szaporítani a gilisztákat. Meg fognak jelenni, de nem tömegesen.

Nekem egyenlőre csak a kisméretű, elsősorban konyhai hulladékot komposztáló, beltéri gilisztás rendszerem volt. Ehhez azért adtam papírt, mert egy városinak ez a leginkább elérhető, magas széntartalmú hulladék. Természetesen nem muszáj papírt adni nekik, lehet az más magas C anyag is.

Friss trágyához semmi képpen nem adnék a gilisztákat, az valószínüleg megöli őket. Különösen a baromfi trágya éget. Trágyán kívül még mit tennél bele? Milyen trágyád van? Folyamatosan adagolnád, vagy ősszel összerakod és nem bántod amig megérik? Amúgy trágya esetében azt szokták csinálni, hogy előkomposztálják; tehát hagyják a komposztot felhevülni, majd egy pár hét múlva adják hozzá a gilisztákat, amikor már nem éget annyira (a magas N-tartalom miatt). Szerintem van rá esély, hogy az általad tervezett komposzban megéljenek és elszaporodjanak a giliszták. Viszont ebből a rendszerből nem valószínű, hogy szeparálni tudod őket. Erre a célra készíthetsz egy kisebb és intenzívebb rendszert, amit arra használsz, hogy a nagyobb renszereket ellásd gilisztával.

A másik dolog, amit még meg szeretnék említeni az az, hogy nem tudom mennyire bírnák a komposztgiliszták a telet. Bár az a gyanúm, hogy ha szalmával jó vastagon szigeteled, akkor nem kene, hogy gond legyen.

Remélem tudtam segíteni. Kérlek írd majd meg a tapasztalataid, hogy mindannyian okúlni tudjunk belőle.

Sok sikert,
Vitália
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Komposztálás gilisztákkal 12 éve 2 hónapja #659

  • Muzsikus
  • Muzsikus profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 424
  • Köszönetek száma: 134
Ez engem is érdekelne. Az a tapasztalatom, hogy a komposztban, ahol trágya nem került ki, sokkal több volt a giliszta. Most van nagy trágyakupacunk, de gilisztát szinte alig látok. Sajnos a konyhai maradékot az állatok kapják, ilyenem nincsen feleslegs. Vajon az működhet, hogy a kiemelt ágyásokat takarom ilyen maradékkal? Idén próbálkozom kissé trágyás alommal takarni télre az ágyásokat. Van terület, ahol tiszta szamártrágya van, van ahol viszont csak szalma, vagy lomb. Tavasszal kiderül hol van több giliszta :)
Most hajtok régi vaskádat, abba mennének a giliszták, lefolyón meg jön a kis tea. Giliszta állományt honnan érdemes beszerezni? Őshonos gilisztákkal szeretnék dolgozni:)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Komposztálás gilisztákkal 12 éve 2 hónapja #664

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
Kíváncsi vagyok hogy fognak működni a különböző ágyásaid.
Úgy érted, hogy konyhai maradékkal takarnád az ágyásokat? Én nem tudom, hogy azt csinálnám-e. Vagy esetleg úgy, mint Ruth Stout: az ágyásai szalmával voltak takarva és ez alá szórta a konyhai hulladékot. Én igazából a komposztálás híve vagyok (kivéve ha állatok vannak, akik megeszik a konyhai maradékot). Szerintem ha ezzel van takarva egy ágyás akkor sokkal több tápanyag vész el. A C tartalom java távozik a levegőbe. Míg a komposztálás során a humifikáció folyamata konzerválja a szenet.

Igen a kádas megoldás nekem is nagyon tetszik. Talán majd lesz egy ilyen kádunk nekünk is.
Én a fentebb említett komposzthalomból vadásztam gilisztákat. Újra és újra visszamentem. Azt vettem észre, hogy csapadékosabb időt követően sokkal több a trágyagiliszta a komposztban. Mostanra már gyönyörűségesen szaporodnak, imádnivalóak. Szerintem jól beetetem őket a napokban (nagyon hamar szaporodnak, ha jól érzik magukat) és tudok majd belőlük annyit adni, hogy te is fel tudd őket szaporítani. Ezek totál őshonosak, nem kanadai import :)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldal elkészítésének ideje: 0.124 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum