Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Komposztálás gilisztákkal

Válasz: Komposztálás gilisztákkal 11 éve 1 hónapja #5058

  • Muzsikus
  • Muzsikus profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 424
  • Köszönetek száma: 134
kaposvár szerintem felejtős, az a kevéske melasz nagyon nehezen megszerezhető, ugyanis az állattenyésztésben is szeretik. Vinasz nem lehet jó?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Trágyagiliszta telep létesítése 11 éve 1 hónapja #5061

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
Szia Miklós,
A vörös trágyagiliszták maguktól megjelennek a trágyahalomban, amint a körülmények megfelelőek számukra (pl. nedvesség, hőmérséklet). Ez a természetes életterük. Ezt a fajta gilisztát szokták előszeretettel használni komposztáláshoz. Szerintem egy nyitott kupacban lehet, hogy kár erölködni a giliszta telepítéssel. Egyfelöl azért, mert ők pontosan tudják, hogy mikor kell jönni és pontosan annyira fognak elszaporodni, amennyire tudnak. Az az érzésem, hogy a betelepített giliszták vajmi keveset változtatnak majd a szitun. Itt a környékünkön pont ilyen trágyahalmokból gyűjtik a gilisztát a horgászboltok számára (már ahol nem kukoricán nevelet ipari gillert árulnak).
A másik fontos kérdés a ganékupaccal: egy friss istállótrágya kupac jócskán fel tud melegedni. A gillerek viszont 35 C fölött megmurdálnak. Gondolom, hogy természetes körülmények között a termophil fázis után jelennek meg a kupacban a giliszták, vagy a lokálisan hűvösebb helyekre kezdenek először beáramlani.

Az alomszékes komposztálónkat is megtalálták a trágyagilik. Én gyűjtöttem már kültéri komposzt kupacból is gilisztát.

Bár egy nyitott rendszerből a gillerek nagyon könnyen meglépnek, azért vannak olyan próbálkozások, ahol ún. szabadtartásban játszanak a komposzt gilisztákkal: Leásnak a földbe egy kilyuggatott vödröt, az aljára csinálnak egy magasabb szén tartalmú ágyat, ráborítanak úgy fél kiló gilisztát és ebbe adagolják a konyhai zöldhulladékot. A giliszták szabadon jönnek mennek a komposztálódó anyag és a talaj között a vödör lyukain keresztül. Hát nem tudom... Szerintem ezek a gilik nem nagyon vágynak a talajba, hiszen természetes körülmények között is a talaj felszínén, a bomló avarban, szervesanyagban szeretnek lenni. Azon kevés giliszták egyike a vörös trágyagiliszta, aki legfeljebb 1-2 cm-re kukkant le a talajfelszín alá.

A gilisztahumusznak persze szeretik mindenféle speckó előnyös tulajdonságát kiemelni a hagyományos komposzttal szemben. Nem vagyok biztos abban, hogy a különbség tényleg olyan óriási lenne és sok külső tényezőtől is függ... Minden esetre azt mondják, hogy a szervesanyag jobban humifikálódik a giliszta bélcsatornájában, nagyobb a mikrobiológiai aktivitás, levegősebb és nagyobb felületű lesz az így nyert komposzt. A talajban élő növényi kártevők elnyomásában is segít (gondolom azért mert viszonylag sok mikróbát tartalmaz). Állítólag több N van a növények számára elérhető formában, mint a hagyományos komposztban, amiben nagyon kevés a könnyen felvehető N. Persze csak akkor, ha szabad téren az eső nem mossa ki. A könnyen felvehető N könnyen el is vész.
Az biztos, hogy a komposztálás folyamatát a gilik nagyban felgyorsítják, de csak akkor, ha nem nyírjuk ki közben őket. Ez azt jelenti, hogy gyakran kell kevés komposztálandó anyagot a felszínre helyezni és a hőmérsékletet 20 - 25 C körül tartani.

Remélem sikrül kihámoznod ebből valami hasznosat... Én otthoni felhasználás céljából a kis mennyiségű gilihumusz előállítását pártolom. Ültetésnél lehet egy-egy kiskanálnyit helyezni a palánta mellé. Így a növény hamar jut könnyen elérhető tápanyaghoz, a többit pedig majd a hagyományos komposzt megoldja, szépen lassan.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Trágyagiliszta telep létesítése 11 éve 1 hónapja #5063

  • Pettendi Miklós
  • Pettendi Miklós profilkép
  • TÁVOL
  • Gold Boarder
  • Hozzászólások: 319
  • Köszönetek száma: 84
Köszönöm a választ.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Trágyagiliszta telep létesítése 11 éve 4 hete #5197

  • kovibali
  • kovibali profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 495
  • Köszönetek száma: 261
ecovitka beküldte:
A gilisztahumusznak persze szeretik mindenféle speckó előnyös tulajdonságát kiemelni a hagyományos komposzttal szemben. Nem vagyok biztos abban, hogy a különbség tényleg olyan óriási lenne és sok külső tényezőtől is függ...
Azért favorizálják, mert gilisztákkal könnyebb (egyszerűbb és kiszámíthatóbb) a jó minőségű komposzt előállítása, szemben a termál komposzttal. Egy gilisztateleppel szinte nem kell foglalkozni, míg egy termál komposztot folyamatosan monitorozni, kezelni kell. Egy termál komposzt kupacot eleve nehéz jól összerakni és menet közben már nem lehet hozzárakni, a gillereket meg folyamatosan lehet etetni, és sokkal rugalmasabbak a kaja összetételével kapcsolatban.
Pettendi Miklós beküldte:
Nekem évente kb 5-600q istállótrágyám van.
Honnan telepíthetek bele gilisztát?
A profi gillerkomposzt termelők előkomposztálják a trágyát mielőtt odaadják a giliknek. pl.: www.growingagreenerworld.com/episode112/ (5:55-nél termál komposztálás, később a giliszták)
Pettendi Miklós beküldte:
Menyire szapora egy ilyen nyitott ganyékupacban?
Optimális esetben 2-3 hónap alatt duplázódik a gilik száma.
Utolsó szerkesztés: 11 éve 4 hete Beküldte: kovibali.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: ecovitka

Válasz: Komposztálás gilisztákkal 11 éve 1 hete #5375

  • acszati
  • acszati profilkép
  • TÁVOL
  • Expert Boarder
  • Hozzászólások: 101
  • Köszönetek száma: 32
Sziasztok!
A legjobb giliszta fajta komposztálásra a kaliforniai fajta.Szerbiában tudok egy helyet ahol 100euroért adnak egy ágyást 1mx1mx1m-es földkupacot vagy 10-20 euróért egy jó nagy marék gilisztát.
A 15-20 C-os hőmérséklet kell és néha egy kis csirketrágya mert az serkenti a szaporodásukat.Ha megfelelő a tartás nagyon hatékonyak.
Van egy jó giliszta komposztáló rajzom majd feltöltöm.
Sajnos én még nem tudtam elkezdeni a gilisztákkal való komposztálást amiket leírtam azt az egyik rokonom csinálta nagyban 20évvel ezelőtt és tőle tudom.
A másik akit ismerek az itthon van és segítőkész emberke mert már beszéltem vele.
zsofihumusz.uw.hu/
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Komposztálás gilisztákkal 11 éve 1 hete #5377

  • kovibali
  • kovibali profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 495
  • Köszönetek száma: 261
nem tudom mit értesz "kaliforniai" fajta alatt, de egyrészt teljesen tökéletesen és hatékonyan lehet komposztálni a hazai Eisenia fetida fajtákkal, másrészt nagyon nem kéne idegen fajtákat betelepíteni, mert a végén még úgy járunk, mint az amerikaiak, ahol külföldről behozott, főleg horgászok által eldobált giliszták alakítják gyorsuló ütemben az őshonos erdő ökoszisztémát!

pl. www.dnr.state.mn.us/invasives/terrestria...arthworms/index.html
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldal elkészítésének ideje: 0.153 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum