Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Komposzt tea

Komposzt tea 12 éve 9 hónapja #196

  • gergo
  • gergo profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1306
  • Köszönetek száma: 442
Sziasztok,

Amig az USA-ban eltunk joparszor talalkoztunk emberekkel akik elmondtak, hogyan csinaljak a komposzt teat. Legtobbszor a kovetkezo volt a felallas:

Szerezz
  • egy vodrot
  • vizet - esovizet vagy pihentetett csapvizet
  • egy marek komposztot
  • egy par kanal melaszt
  • egy aquarium levegoztetot vagy egy botot

Pakold a vodorbe a vizet, a melaszt, es a komposztot. Levegoztesd egy par napig hogy a hasznos (aerob) bakteriumok elszaporodjanak. Ha levegoztetot hasznalsz, akkor 1-2 nap, ha naponta tobbszor kevergeted, akkor kb 1 het. Vegul higisd a kesz teat kb 1:10 aranyban majd juttasd ki vagy a novenyeidre vagy a talajra...

Amig kulhonban eltunk ezt siman meg is tudtuk csinalni. Volt levegoztetonk es volt melaszunk is. Vodrok mindenhol hevertek es meg az eso is esett. Itthon magyraorszagon viszont ugy tunik egy kicsit nehez a melaszt beszerezni. Barkit kerdezek, hogy hol lehetne melaszt szerezni, mind azt mondjak, hogy megszuntettek szinte az osszes magyarorszagi cukorgyarat, igy ha Kaposvaron nem jarok szerencsevel, akkor lehet hogy kulfoldre kell menni - pedig regen egy csomo allatot melasszal taplaltak ...

Mindezek utan ugy gondoltam korulnezek mi mast tudnek csinalni. Egy pohar melaszert csak nem megyek el Kaposvarra! Kozben kaptam egy linket egy bioboltbol ahol van Organkus nadmelasz, de ezt azert egy kicsit tulzasnak tartom, hogy bioboltbol rendeljek organikus (szepen csomagolt) nadmelaszt a komposzt teahoz 1500 Ft + postakoltsegert.

Mindezek mellett elkezdtem keresgelni, hogy mi mast tudnek hasznalni melasz helyett. Eloszor arra gondoltam, hogy talan a cukor is jo lesz, de aztan egy biologus ismerosommel folytatott beszelgetes soran arra lettem raebresztve, hogy a bakteriumok eppen azokat az anyagokat szeretik amik a cukorba nem kerulnek bele (pl. celluloz), hanem a melaszban maradnak. Ezutan ratalaltam egy youtube videora, ahol a srac nem hasznal semmifele tapanyagot a bakteriumok szamara. Azt mondja, hogy egyszeruen csak beledob egy par marek komposztot egy nagy vodor vizbe, azt kevergeti egy par napig, aztan locsolja a novenyek melle a talajra.

http://www.youtube.com/watch?v=GCbeALuAYsg

Szeretnem megkerdezni nektek mi a velemenyetek ezzel kapcsolatban. A komposzt tea tenyleg ugyanugy mukodokepes lehet a bakteriumtaplalek nelkul? Hogyan tudnak a bakteriumok csak a vizben elszaporodni, ha nem nagyon van nekik kaja? Esetleg tudjatok honnan tudnek melaszt szerezni (egyszeru csomagolsaban, olcson, itthonrol)?
Gergő
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt tea 11 éve 9 hónapja #3152

  • kovibali
  • kovibali profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 495
  • Köszönetek száma: 261
Épp készül az első komposzt teám, bugyog rendesen.. :P

Az elmélet
Az okosságok szerint komposzt tea az egyik legjobb eszköz a talajélet javítására, mert óriási mikrobiológiai életet lehet benne szaporítani, és könnyű kijuttatni a növényhez.
A modern komposzt tea nem sima ázalék, hanem aktívan levegőztetett (active aerated compost tea). Egyszerűen és pongyolán fogalmazva: oxigéndús vízben áztatott komposzt leve. A víz attól lesz oxigéndús, hogy levegőt pumpálunk bele, magyarul bugyborékoltatjuk, mint egy jakuzzit. Az oxigén jelenlétében a hasznos mikroorganizmusok (baktériumok, gombák, nematódák, protozóák, stb.) jól elszaporodnak, majd a talajba / növényre juttatva ott élnek tovább.
A 24-48 óra alatt elkészülő barna, földszagú lével locsolni és permetezni is lehet.

Az eszközök
Kell egy nagy edény (hordó, dézsa, kád, stb..), egy levegőpumpa, levegő cső, egy porlasztó a cső végére (hogy sok apró buborék legyen, minél nagyobb felülettel), és szoktak használni egy háló-zacskó a komposztnak.
Optimális esetben 1 liter teához 0,5 liter levegő kell percenként, ez egy 40 literes hordó esetében egy kb. 1200 liter/óra teljesítményű pumpa.

Én egy 2100 l/h-ás akvárium pumpát szerváltam: www.tropus-szeged.hu/akvarisztika/levego...u-legpumpa-2100-l-h/
És a legnagyobb porlasztó követ: www.tropus-szeged.hu/akvarisztika/porlas...c-01-henger-5x10-cm/


Persze megmértem a teljesítményüket: a pumpa nekem kb. 1800 l/h -át adott le, de ami még fontosabb, h a porlasztóból nem jött ki csak a fele. (az ilyen akvárium pumpák gyengék, nem nagy nyomásúak). Ezért szereztem még egy porlasztókövet, és így kettővel már stabilan adta az 1700-1800 litert.

Ez a teljes szett:

perma-5.jpg


perma-6.jpg


A gyakorlat
Még bugyog, aztán majd meglátjuk..
Egyenlőre nem büdös, ami biztató!

perma-7.jpg
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: ecovitka, Lucagazda, Bolyky, NyariG

Komposzt tea 11 éve 9 hónapja #3154

  • Lucagazda
  • Lucagazda profilkép
  • TÁVOL
  • Expert Boarder
  • Hozzászólások: 141
  • Köszönetek száma: 132
A szagtalanság nagy előny!! A szomszédaim is köszönetet mondanak, ha sikerül s csalán- és zöldség rohasztás helyett barátibb, de hatásos megoldást találni...:cheer:
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt tea 11 éve 9 hónapja #3158

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
Szuper vagy Bali! Valamilyen kaját is teszel bele a mikroorganizmusoknak? Pl. melasz vagy cukor?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt tea 11 éve 9 hónapja #3165

  • kovibali
  • kovibali profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 495
  • Köszönetek száma: 261
még nem! ez még csak egy egyszerű, minden extra mentes kb. kiegyensúlyozott baktérium-gomba tea lesz tesztelésként!

de jövő héttől már jönnek az adalék anyagok: melasz, zabliszt, moszat..
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt tea 11 éve 8 hónapja #3223

  • kovibali
  • kovibali profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 495
  • Köszönetek száma: 261
na, most már olyan vagyok, mint egy balatoni lángosos:

csináltam cukrosat, melaszosat, tengeri algásat, kőporosat..
most épp gombásat szeretnék, próbáltam még az áztatás előtt zabliszttel felszaporítani a gombákat a komposztban, de nem igazán akart télapó szakálla lenni..!

valaki már csinált ilyet?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldal elkészítésének ideje: 0.142 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum