Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Komposzt tea

Komposzt tea 10 éve 4 hónapja #8992

  • acszati
  • acszati profilkép
  • TÁVOL
  • Expert Boarder
  • Hozzászólások: 101
  • Köszönetek száma: 32
Ebben én is osztom a véleményt hogy az egész rendszert kell átlátni.
Nekem 100-ad annyi információm nincs a rendszerről mint a forumon egy pár emberkének de sz összképet áttudtam látni anélkül is.Mert egyébként szinte a világon minden igy működik és sajnos rosszul működik mert sok a hibás tudás.Persze akik működtetik azok tudják hogy mit csinálnak csak a rendszerben lévő emberek 80 százaléka csak egy adott dologhoz ért.
Ez a politikán át a gyógyszermaffián át a növényvédő szerekig,pénzvilág stb stb

Az egyik barátom azt mondta HA VALAMIT NEM ÉRTESZ HOGY MIÉRT IS VAN ÉS NINCS IS RÁ NORMÁLIS MAGYARÁZAT AKKOR CSAK EGY DOLOG ÁLLHAT A HÁTTÉRBE AZ PEDIG NEM MÁS MINT A PÉNZ

Visszatérve a baktériumokra egy jó példa közvetlen közelből.
A szomszéd faluban van egy kb 1800hektáros gazda.
Nedvességet mérni szoktam menni az öreghez meg egy kis bérmunka ügyben.Rendes segítőkész.
Használ vagy 5 éve baktériumokat profi gépekkel stb stb pár milliot már elköltött az évek során és nagyon kicsi változás van az is csak Ph-ban mérve egy két tized.
Persze neki tanácsadói vannak és állandó talaj minta kontrolok stb.
Nem akarom senki tudását lebecsülni de ha valaki komplexen értene a TALAJHOZ az több év után ennél egy kicsit többet kellene kihozni.

Egy kicsit elkanyarodtam de biztos amennyire (tudatosan) elbonyolították a világot, annyira egyszerű is csak át kell látni.
:)
Térjünk vissza a komposztásláshoz.
Elkezdem szép lassan csinálni a komposztot csak alapvető dolgok amikre adjatok segítséget.
1. 1ha területnek 1évben 3 szori komposzttea permetezéséhez hány kg komposztra van szükség?
2. Mi lenne a megfelelő arány a zöld és a száraz növények arányáról a komposztba?
3. Milyen hőmérséklet milyen ph és milyen nedvesség lenne az optimális
4. Gilisztát érdemes használni?

Kiindulásnak ennyi.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt tea 10 éve 4 hónapja #8994

  • martindian
  • martindian profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 1209
  • Köszönetek száma: 578
Elore szolok, hogy hulye vagyok a komposzt teahoz is! De , ha valaki a youtube-rol latta az alaszkai rekorder oreget,akinek minden zoldsege hatalmas...aztan latta, hogy az oreg compost teaval ontozi,aztan latta, hogy az egyik fo termeke ez a tea ,amit arul...na ha ezt latta es azt gondolja, hogy ez ennyi,akkor fizessen be egy turara a fickohoz es fogja kezbe azt a talajt ami ott van;-fekete,humuszos,zsiros megsem egyben all, porhanyos de nem gyenge minosegu....az oreg kb mindent 60-80cm csodalatosan erett komposztba ultet az is tragya retegekel van tagolva..meri az idealis nedvesseget a talajban stb....es igen ezen felul lehet, hogy a komposzt teat is tolja, de a nelkul is sanszosan hatlamas lenne a zoldseg azon a talajon es muveles mellett....a garazs tokig gepekkel...totalisan felszerelt az ember mindennel (penzzel is)
Nekem kicsit szemfenyvesztosnek tunt a dolog, de remelem en tevedek es a tea sokat dob a dolgon!
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt tea 10 éve 4 hónapja #8995

  • toti2
  • toti2 profilkép
  • TÁVOL
  • Gold Boarder
  • Hozzászólások: 271
  • Köszönetek száma: 99
ehez a tea témához annyit szolnéhk még hozzá hogy mivel minden helyzet körülmény más és más nemjárnánk jobban azzal ,ha a saját tajajban létrejött mikrobiologiai közösséget szaporítanánk fel és nem egy majdnem idegen életközösséget betelepítve bepboritunk egy már meglévő és életképes redszert és az sem biztos,hogy az én körülményimben életképesek maradnak a teával kijutattto bacik egyáltalán vizsgálatok tömkelege kellene ahoz hogy magabiztos kijelentést merjetek tenni emrt itt minden mindennel összefügg
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt tea 10 éve 4 hónapja #9018

  • AttilaK
  • AttilaK profilkép
  • TÁVOL
  • Platinum Boarder
  • Hozzászólások: 682
  • Köszönetek száma: 318
acszati beküldte:
Használ vagy 5 éve baktériumokat profi gépekkel stb stb pár milliot már elköltött az évek során és nagyon kicsi változás van az is csak Ph-ban mérve egy két tized.
Persze neki tanácsadói vannak és állandó talaj minta kontrolok stb.
Nem akarom senki tudását lebecsülni de ha valaki komplexen értene a TALAJHOZ az több év után ennél egy kicsit többet kellene kihozni.

Siegfried Luebke, a CMC komposzt kitalálója is úgy kezdte, mint én. Átvett egy totál halott földet, majd elkezdte keresni, mivel lehet életet vinni bele és ez nem a műtrágya volt.
Két százalék szerves anyagát tíz év alatt 15%-ra növelte, miután elkezdett jó minőségű komposztot használni.
Én még tudok ilyen példákat sorolni, s nemcsak a csapadékosabb északi régiókból, de a mediterránumról is, ahol 20% körüli szervesanyagot ért el egy tehenészet a legelőkön komposztkészítmények használatával.
Egyetlen pozitív példát mutassatok, ahol másféle módszerrel sikerült ilyen változásokat elérni.

Az öreg paraszt pontosan azért nem ért el semmilyen változást, mert csak az eladott temékek támogatásáról szólt a tanácsadói tevékenység és nem állt mögötte az a biológiai rendszer, amitől beszélek.
Kérdezd meg tőle, vajon bármelyik tanácsadó is készített-e mikrobiológiai analízíst a talajáról, mert borítékolom, hogy nem. Akkor mit és miért is alkalmaznak? Az NPK analízis semmit nem árul el a talajállapotról, csak azt mutatja, megvannak-e benne a növény számára egyébként ásványi kötésben jobbára elérhetetlen tápanyagok. Hogy áll a protozoa populációja, mennyi baktérium és gomba van a talajában? Ezekre kellene választ kapni, mielőtt egy fillért is kiad bármilyen BactoJetre és szárlebontó folyadékra.
Vajon milyen művelési rendszert alkalmaz? Szintén borítékolom, hogy szántás és vegyiipar a fő iránya - ebből adódóan minimális az esélye javulásra.

A szántómon a korábban meddő földön már helyenként bokáig járok a tyúkhúrban, de még a korábban kiaszott dombtetőkön is szőnyegben fedi a talajt, olyan nitrátfeleslegem lett, bármiféle trágya nélkül, pedig csak azokat a technikákat alkalmazom, ami bizonyítottan működnek és amiről beszélek. Most jöhet a talajoltás, mert már van mit feldolgoznia a mikroorganizmusoknak,

Az idegen talajban élő létformák betelepítése pedig már a múlt század elején is sikeres stratégia volt a silány somogyi földek oltásánál, ráadásul akkor még nem érvényesült a vegyipar mindent mikroorganizmust elpusztító hatása. Azóta sárról beszélhetünk csak a konvencionális mezőgazdasági területeken, nem élő talajról, ahol a saját földem példáján is, esély sincs a táplálékháló újraéledésére saját erejéből.
A legjobb természetesen a saját talajélet felszaporítása, azonban annak hiányában csak az oltás segít.
Ugyanígy pusztult el minden nagy civilizáció termőtalaja, s lett a Kánaánból sivatag, ahonnan több méter termőtalajt fújt el a szél az ostoba mezőgazdasági praktikáknak köszönhetően.
Annyi a különbség, hogy azok a civilizációk még kézzel érték el ezt a kétes sikert, szép lassan évezredek alatt, most viszont a vegyianyagokkal és hatékony gépészettel ez száz év alatt is sikerülni fog.
Sajnos magyar nyelvű könyveket nem tudok ajánlani semelyik témáról, mert magyarok nem érezték még fontosságát az általam említett dolgok terjesztésének.

Amiről pedig én is beszélek, arra pontos magyarázat van, még ha nem is érted.
Minden egyes földi növény egy olyan közegben alakult ki, ahol a talajban már évmilliók óta létezett egy mikrobiológiai életközösség. Erre alapul a teljes földi élet és a talajélet hiányában sínylődnek a növények és csak a legerősebb úttörők állnak neki a gyógyításnak, a gyomok.
Ez a talajban élő közösség folyamatosan kommunikál egymással és a növénnyel is, akár méterekre szállítanak vizet és tápanyagot egyik paradicsomtól a másikig a hifák, gyökérbaktériumok kórokozó gombaspórákat detektálva irányítják a növényt a sztómák bezárására, vagy épp akadályozzák meg jégkristályok képződését a leveleken.
Ezek csak érdekes kölcsönhatások, s még sok ezernyi ilyen ismert. Az egészséges talaj hiányában betegségek, csökkent ellenállóképesség jelentkezik, ezért az egészség és a kiegyensúlyozott táplálékháló megteremtése a cél, utána már szabadon lehet válogatni a finomhangolással, hogy milyen jellegre is van szükség a termesztett növény kapcsolatában.

Az én rendszerem a szakmában nemzetközileg elismert kutatók munkájára és a rendszert alkalmazó parasztok tapasztalataira épül, nem magam találgatom ki a reggeli kakaónál fantáziálva. Ezek működő dolgok, tudományos háttérrel megtámogatva, évtizedek on-farm gyakorlatára, elkövetettt baklövések tapasztalataira és a legfrissebb kutatási eredményekre egyaránt támaszkodnak, ezért hitelesek számomra és ezért alkalmazom én is.
Azonban látva az értetlenséget, befejezem az erről való parttalan csevegést, ha valakinek specifikus kérdése van, keressen meg magánban.
Nem az a beteg, aki nem alkalmazkodik egy abnormális világhoz.
Utolsó szerkesztés: 10 éve 4 hónapja Beküldte: AttilaK.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: berkenye

Komposzt tea 10 éve 4 hónapja #9022

  • AttilaK
  • AttilaK profilkép
  • TÁVOL
  • Platinum Boarder
  • Hozzászólások: 682
  • Köszönetek száma: 318
acszati beküldte:
Térjünk vissza a komposztásláshoz.
Elkezdem szép lassan csinálni a komposztot csak alapvető dolgok amikre adjatok segítséget.
1. 1ha területnek 1évben 3 szori komposzttea permetezéséhez hány kg komposztra van szükség?
2. Mi lenne a megfelelő arány a zöld és a száraz növények arányáról a komposztba?
3. Milyen hőmérséklet milyen ph és milyen nedvesség lenne az optimális
4. Gilisztát érdemes használni?
Kiindulásnak ennyi.

Még egyet, mert megfelelő kérdésre lehet megfelelő választ adni.
1. Mekkora a komposzttea készítőd? Milyen hígításban akarod kipermetezni? Mekkora a permeteződ? Stb...
2.-3-4. Teli a web pontos és részletes leírásokkal még magyarul is a komposztkészítésről, nem is beszélve a szakkönyvek kínálatáról, szintén magyarul, valamint itt a fórumon többször belinkeltük a komposzttea készítés részletes kézikönyvét az SFI-től (többek között, mert Bali az egész alapkönyvkészletet felsorolta, amivel már bárki képes jó minőségű komposztot készíteni) De emlékeim szerint én is leírtam, hogy hogyan készítettem a legegyszerűbben néhány hete egy ismerősnél az egy köbméteres kis termokomposztot, a helyi kiindulási-, oltóanyagokat és a berohadt trágyahalmot felhasználva, ami egy hét múlva már forró volt, mint a kályha.
Részleteiben ez nem fórum hozzászólás terjedelmű leírás.
Akkor kérdezem, hol a gond, hogy ezeket a kérdéseket újra és újra fel kell tenni?
Mennyi információt kell még megosztani anélkül, hogy bárki is elolvasná és értelmezné?
Nem az a beteg, aki nem alkalmazkodik egy abnormális világhoz.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt tea 10 éve 4 hónapja #9024

  • tisztamo
  • tisztamo profilkép
  • TÁVOL
  • Platinum Boarder
  • Hozzászólások: 455
  • Köszönetek száma: 260
Attila,

azt senki nem vonja itt kétségbe, hogy ha van egy leromlott területed, akkor ott a talajélet javítása az első cél, sőt azt sem, hogy amit Te csinálsz, hatásos lesz.

A vita sem parttalan, de engem az érdekel, hogy mire jó a komposzt tea, mit csinál pontosan. Vagy legalább nagyjából. Azért érdekel ez, mert olyan területem van, amit legalább 20 évig nem bolygattak, mielőtt 3 éve művelni kezdtük, nagyon szép a talajélet és lényegében nincsenek betegségek, de vannak állati kártevők. Még javulhatna a talaj, de az a félelmem, hogy ha egy mesterségesen felszaporított közösséggel elkezdem bombázni, azzal nemhogy növelném a talajélet változatosságát, hanem egyenesen csökkentem:

A gyári gombakészítményekben lévő fajok is kiszorítják a helyi gombák egy részét, pont úgy, ahogy az özönnövények és állatok kiszorítják a felszín fölött élőket. A komposzt teában is egy szelektált közösség van, nagy számban. Ha a cél a talajéletem változatossága, akkor egy bizonyos szint után már egyáltalán nem biztos, hogy jót teszek a talajbelihez képest gyenge változatosságú teával.

Ez csak spekuláció, mert nem értem eléggé, hogy mi történik a teában. De nem arról van szó, hogy hülye vagyok, keveset olvastam, a műtrágyában hiszek, vagy akármi, hanem arról, hogy ez egy bonyolult dolog, amiről egy gyengécske modellünk van, így nem lehet jól általánosítani. Nem kell hetedjére is elmondd, hogy milyen összefüggések vannak a talajlakók között, mert tudom.

Ha péládul látnék olyan tudományos vizsgálat, ami a teának a talajélet változatosságára tett hatását vizsgálta, az lehet, hogy meggyőzne engem is, hogy használnom kell a teát.

De addig sem gondolom, hogy a tea nem jó.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldal elkészítésének ideje: 0.178 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum