Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Komposzt tea

Komposzt tea 6 éve 1 hete #17657

  • Nmsbalint
  • Nmsbalint profilkép
  • TÁVOL
  • Fresh Boarder
  • Hozzászólások: 10
  • Köszönetek száma: 1
Gyümölcsfa csemeték ültetőgödrébe teszek perforált dréncsövet ültetéskor, hogy mélyen locsolhassam szárazságban.
Namost, a komposztteát érdemes ezen a csövön mélyre juttatni? Vagy inkább a felszínt kellene vele átáztatni?
Segítsetek ebben lécci, mert ezen múlik, hogy a hétvégén körbetekerem-e a csöveket geotextíliával.
Ha a teát a csőbe javasoljátok, akkor nem tehetek köré textilt, mert azon nem jutnak át a nagyobb mikróbák. Így viszont rövidebb életű lenne a cső, mert pár év alatt biztosan belakják a gyökerek.

Köszi.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt tea 6 éve 3 napja #17667

  • SzucsCsaba
  • SzucsCsaba profilkép
  • TÁVOL
  • Senior Boarder
  • Hozzászólások: 58
  • Köszönetek száma: 11
Bocsi, már biztos unalmas, hogy mindig én válaszolok...
Nem akarlak megítélni, nem ismerem pontosan a helyzetedet, de szerintem gyümölcsfákat dréncsövezni csak nagyon indokolt esetben szükséges.
Szárazság ellen és egyébként is fákat, gyümölcsfákat érdemes ritkábban, de akkor komolyabban (akár több száz liter vízzel) belocsolni. Ekkor a víz a mélyebb rétegekbe is lemegy, és a gyökér is ott marad, illetve ott fejlődik tovább.
A mulcs is jó megoldás lehet szárazság ellen, lásd ezt a nagyon jó cikket itt a fórumon:
www.permaforum.hu/permaforum/index.php/b...ul-a-mulcsdiverzitas
A mulcs a talajt nedvesen tartja, viszont ekkor a gyökérzet sem fog nagyon lemenni. Ilyenkor tehát érdemes folyamatosan mulcsozni, újramulcsozni, miután az lebomlik, elvékonyodik.
A gyökérszintbe szerintem mikorrhizás cuccot szoktak tenni, komposztteával inkább a talajt, vagy még inkább a fát, lombozatot érdemes permetezni.
Egyébként szedtem már ki pár gyümölcsfát, és a gyökerük nem nagyon ment mélyre, max. 50-60 cm volt, persze ez függhet a talajtól, alanytól stb. A nem magról nevelt fáknak nincs karógyökerük, ami nagyon mélyre próbálna lehatolni a földbe.
Lehet, hogy egy picit túlspirázod te a dolgot... :)
Utolsó szerkesztés: 6 éve 3 napja Beküldte: SzucsCsaba.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt tea 6 éve 3 napja #17668

  • Nmsbalint
  • Nmsbalint profilkép
  • TÁVOL
  • Fresh Boarder
  • Hozzászólások: 10
  • Köszönetek száma: 1
Jellemző rám. :)
Köszi a választ, örülök, hogy válaszolsz. Persze tök jó lenne mások véleménye is.
Lehet, hogy óriási baromságokat kérdezek... De én most még csak ezen a szinten vagyok.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt tea 6 éve 3 napja #17669

  • Laci
  • Laci profilkép
  • TÁVOL
  • Junior Boarder
  • Hozzászólások: 29
  • Köszönetek száma: 16
Kedves Nmsbalint! Semmi nem baromság, amit gondolsz, de mivel talán nincs tapasztalatod sok, ez ügyben, lehet, hogy elbizonytalanodtál.A következőket Ajánlom, ha nem sürgős az ültetés, járd körbe jobban a témát.Kezdd a legfontosabbal a növénnyel: milyen faj legyen- alma, körte stb - ,milyen fajta legyen, mi illik abba a környezetbe ahova ültetnéd - táj, talaj stb -, aztán jöhet a gödör, ültetés és még ami szükséges.
A legfontosabb a szemlélet, ebből egy kis ízelítő:
Lantos Tamás:https://www.youtube.com/watch?v=aoPfjQAatTo
Zaja Péter:https://www.youtube.com/watch?v=8g4EI8xxZ3I
Kovács Gyula:https://www.youtube.com/watch?v=qRUWMiaxgGs
és természetesen
Baji Béla:https://www.youtube.com/watch?v=qSYNngQywVI
Ebből már kiindulhatsz.
Ha pedig sürgős akkor, vedd meg amit szeretnél, ültesd el a legjobb tudásod szerint, s a tapasztalat alapján majd kiderül miit kell még tenned, hogy hosszú életű, egészséges fáid legyenek.
Megjegyzés: Kb. 15 éve ültettem 50 gyümölcsfát.A z akkori legjobb tudásom szerint tettem ezt.Ma már nem így csinálnám.Ráadásul szakmabeli vagyok.Ez egy ilyen 'Játék'
Hogy is lenne ma?
Nőtt a kertemben magról 2 vadcseresznye 2 éve.Tavaly chipszemzéssel beszemeztem egy nálunk levő tájfajta feketecseresznyével.Idén kiderül, mi és hogyan sikerült.
Barátsággal:Laci
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Milán

Komposzt tea 5 éve 11 hónapja #17683

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
Nmsbalint beküldte:
Gyümölcsfa csemeték ültetőgödrébe teszek perforált dréncsövet ültetéskor, hogy mélyen locsolhassam szárazságban.
Namost, a komposztteát érdemes ezen a csövön mélyre juttatni? Vagy inkább a felszínt kellene vele átáztatni?
Segítsetek ebben lécci, mert ezen múlik, hogy a hétvégén körbetekerem-e a csöveket geotextíliával.
Ha a teát a csőbe javasoljátok, akkor nem tehetek köré textilt, mert azon nem jutnak át a nagyobb mikróbák. Így viszont rövidebb életű lenne a cső, mert pár év alatt biztosan belakják a gyökerek.

Köszi.

Hahó,
Ez szerintem egy szuper ötlet! Milyen nálad a talaj? Milyen mélyre gondoltad a draincsövet elhelyezni? Függőlegesen tennéd őket a talajba igaz? Milyen átmérőjűt tennél bele? Egy fához mennyi ilyen csövet gondoltál?
A komposztteában élő mikróbák segítenek a talaj szerkezet építésében és a fák gyökere körüli tápanyag körforgásban. Az extraktum itt még jobb lenne, mint a tea, mert a tea főleg baktériumokat tartalmaz, míg az extraktum tartalmazhatja a teljes mikro tápanyaghálót (ha jó komposztból van).
Amerikában bevett gyakorlat az, hogy a gyümölcsfák gyökérzónájába ilyen komposztkivonatokat juttatnak egy speciális eszközzel, amivel a talajba tudják injektálni. A draincső egy zseniális ötlet!
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldal elkészítésének ideje: 0.135 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum