Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Első lépések

Első lépések 11 éve 1 hónapja #4638

  • kender
  • kender profilkép
Januar kozepen vettem Baranyaban egy telket, a telek 1292 negyzetmeter, es az egesz tyukhurral van benove.... az elozo tulaj szerint harom eve volt asva, a talaj szerkezete laza. Kerdes eleg-e a tyukhurt tavasszal kikaplni, vagy assam fel, vagy egyaltalan hogyan kezdjek hozza a tavaszi munkaknak?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Első lépések 11 éve 1 hónapja #4639

  • micbusin
  • micbusin profilkép
Ez a kapálás, ásás, szántás trió az elmúlt pár évtizedben (században?) keményen bevésődött az emberek agyába. Amikor nekiálltam a gazdálkodásnak (hobbi szinten) végiggondoltam, hogy mennyi munka lenne ásni, gazolni, kapáni. Egy barátom ezt csinálja és állandóan csurig van gazzal a kertje és eszik a kártevők a növényeket.
Gazos területen a legegyszerűbb kora tavasszal még mielőtt a gaz elkezdene nőni jó vastagon (10-15cm) letakarni kaszálékkal. Nem kap fényt, kirohad és a gyökere is elbomlik a talajban. A kaszálék lasan elbomlik, bemosódik a talajba és trágyázza. Ültetés után meg a talajtakarás (mulcsozás) védi a talajt a kiszáradástól,
Az ásással megölöd a gilisztákat és felborítod a talaj, mint élőhely biológia egyensúlyát. Ha tudsz tyúkokat tartani akkor kaszáld előbb le a tyúkhúrt és add nekik, imádják. A nagyapám zsákban hordta haza a tyúkjainak az erdőről. Ha nincs tyúk akkor amit lekaszáltál takard azzal a kertet.
Amikor előszőr próbáltam a mulcsozást nem hittem benne, nem is vált be, átnőtte a gaz. Aztán rájöttünk, hogy 3-5cm vastagon nem elég letenni, mert az még jól szellőzik, átengedi a levegőt is, meg a fényt is. Amikor jó vastagon raktam le akkor hónapokig visszatartotta a gyomot, berothadt alatta.

Szóval szerintem a kapálást, ásást nyugodtan tedd félre, felesleg és romboló.
A természetben mindig minden a legkisebb ellenállás felé megy és a legegyszerűbb, legkönnyebb megoldást választja. Én még soha olyan mezőt vagy rétet nem láttam, amit valaki ásott meg kapált meg gyomlált volna mégis minden virul akár aszály akár szél vagy bármilyen szélsőséges időjárás van. Ha valaki ennek a mintájára csinál kertet és nem négyzetraszterbe erőlteti azt a növényt ami szerinte ott kell hogy éljen, hanem hagyja hogy minden ott keljen, ahol neki a legjobb akkor beáll ugyanaz az egyensúly, ami egy réten. Nem kell megerőszakolni a természetet, a növények jobban tudják nálunk, hogy milyen területen milyen "szomszédokkal" szeretnek együtt élni.

Ha nem ölöd meg a gilisztákat és a többi talajlakót akkor felássák helyetted a kerted. Ha túl sok van belőlük akkor lehet ültetni olyan növényeket, amiknek nem bírják a szagát. Vakond ellen ugyanez, a nagyanyámnak volt egy bordó növénye, abból volt pár darab a kert végében én evtizedek alatt egy vakondtúrást nem láttam abban a kertben. Mióta parkosítva lett és minden növény ki lett irtva a füvön kívül tele van vakonddal a terület.

Az Ökológiai Intézet videói-t érdemes nézegetni a youtube-on (a linken ott az összes)

Ökológiai Intézet - A biokert
Utolsó szerkesztés: 11 éve 1 hónapja Beküldte: micbusin.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Első lépések 11 éve 1 hónapja #4646

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
kender beküldte:
Januar kozepen vettem Baranyaban egy telket, a telek 1292 negyzetmeter, es az egesz tyukhurral van benove.... az elozo tulaj szerint harom eve volt asva, a talaj szerkezete laza. Kerdes eleg-e a tyukhurt tavasszal kikaplni, vagy assam fel, vagy egyaltalan hogyan kezdjek hozza a tavaszi munkaknak?

A tyúkhúr a tápanyagban gazdag, különösen nitrogénben gazdag talaj indikátora. Nálunk is nagyon laza szerkezetű a tyúkhúr alatt a talaj és ahogy olvasom, nálad is ez a helyzet. Én a helyedben csak kitépkedném ott ahol mostanában vetni szeretnék (pl. mákot, vagy hamarosan salátát). Jó ötlet a tyúkoknak adni a tyúkhúrt vagy csak a talaj felszínén hagyni.

Kijelölnék könnyen hozzáférhető ágyásokat. Márciusi-áprilisi vetéshez lehet, hogy az is egy jó stratégia, ha nem is téped ki a tyúkhúrt, csak letakarod szalmával még mostanában (legalább 15 cm vastagon). Így a gyökere is benne marad. Szerintem a gyökér széntartalma jobban táplálja a talajt, mint a mulcs és segít a porhanyós szerkezetet megtartani. A takarás elött én óvatosan meghinteném a talajt érett komposzttal. Nem sokat, hiszen valószínű, hogy van tápanyag, inkább csak azért, hogy az életet egy kicsit fokozzuk. Ez még jó másfél hónapot is állhat az áprilisi vetésig. Amikor vetni szeretnél, a szalmát csak arréb húzod. Valószínűsítem, hogy a tyúkhúrnak nyoma sem lesz...

Milyen a talaj nálad amúgy?

Ügyelj arra, hogy ne taposd a talajt. Hamar össze tud tömörödni és könnyen oda lehet a szép, porhanyós szerkezet. Én az ágyások közé is szokatam mulcsot tenni. Ezen járunk, bomlik, keveredik talajjal, a csirkék is kapirgálnak rajta. Ezt késöbb az ágyásokra terítem mulcsként. Van egy két nagyobb ágyás, amibe téglákat tettem, hogy mindig ugyan oda lépjek.

Nálunk is van egy pár rész a tanyán, ahol szinte csak tyúkhúr van. Még nem gondoltam arra, hogy oda vessek, de holnap körülnézek. Úgy rémlik, hogy szinte mindenhol meglehetősen árnyékos helyen van...

Sok sikert. Kíváncsian várom a fejleményeket :)
Vitka
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: MAcska, kender

Válasz: Első lépések 11 éve 1 hónapja #4666

  • kender
  • kender profilkép
Sziasztok!

Koszonom a segitsegeteket! A mulcsozast tavaly probaltam en is faternal volt egy kis krumpli es bab a babot mulcsoztam, de en is beleestem abba hibaba hogy vekonyan teritettem ra a mulcsot, es igy tovabb nott az acat.... Itt ennel a telkemnel egyenlore most a mulcsozast nem tudom alkalmazni, mert meg nincs kaszalekom, ezert a tyukhurt fogom kihuzgalni, es azt hagyom a foldon.... Termeszetessen csak annyit huzok ki amennyi teruletre szuksegem van agyasokra.... A mulcsozasrol most jut eszembe, hogy nagypapamnak amikor volt szenaja, es az elfogyott akkor a szena helyen tulajdonkeppen csak a fold marad nehany talajlako elolennyel............
Egyebkent barna erdotalajom van, mely humuszban igen gazdag, jo termo fold...... Az telket nem kivanm teleultetni zoldsegfelekkel, szeretnek meg egyebb novenyeket bokrokat gyumolcsfakat, egy kis retet es egy kis tavat is...:cheer: Megegyszer koszonom a segitsegeteket, igy mar konyebb lesz elindulni, es remelem hamarossan mr en rendelkezek hasonlo tapasztalokkal.....
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Első lépések 10 éve 4 hónapja #9056

  • 7fűkertje
  • 7fűkertje profilkép
  • TÁVOL
  • Senior Boarder
  • Hozzászólások: 59
  • Köszönetek száma: 6
Üdvözlet mindenkinek!

Remélem jó topic-ba írok :(

Valószínűleg hamarosan / 1 év / örökség révén a "nyakamba fog szakadni " az Őrségben egy gazdaság. Nem szeretném eladni mivel minden adott ami a gazdálkodáshoz kell.

A teljesség igénye nélkül:
- kb. 4 x 0,5 ha szántó
- erdő
- ház sok melléképülettel kúttal
- ház mögött gyümölcsfák és nagy kaszáló patakkal a végén.

Szeretnék időben rákészülni a dologra.

dillemáim:
1)
- szeretném a zöldségeskertet a ház mögé behozni a szántóföldről.
Hogyan törjem fel a kaszálót? ( arra gondoltam, hogy az 1/3 részét törném fel és a maradékkal takarnék )

2)
- a szántók egyenlőre ki vannak adva használatba
Milyen módon tudnám visszaállítani a talajéletet ezeken a területeken? (minden irányban folyik mezőgazdasági munka a területek körül)

Egyenlőre nem akarok állatokat tartani és a földeket sem akarom egyszerre mind visszavenni. Mindenképp egy természetkímélőbb gazdaságot szeretnék majd és nem létkérdés a magas termésátlag.

Segítségeteket, tanácsaitokat előri is köszönöm!
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Első lépések 10 éve 4 hónapja #9087

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
7fűkertje beküldte:
Üdvözlet mindenkinek!

Remélem jó topic-ba írok :(

Valószínűleg hamarosan / 1 év / örökség révén a "nyakamba fog szakadni " az Őrségben egy gazdaság. Nem szeretném eladni mivel minden adott ami a gazdálkodáshoz kell.

A teljesség igénye nélkül:
- kb. 4 x 0,5 ha szántó
- erdő
- ház sok melléképülettel kúttal
- ház mögött gyümölcsfák és nagy kaszáló patakkal a végén.

Szeretnék időben rákészülni a dologra.

dillemáim:
1)
- szeretném a zöldségeskertet a ház mögé behozni a szántóföldről.
Hogyan törjem fel a kaszálót? ( arra gondoltam, hogy az 1/3 részét törném fel és a maradékkal takarnék )

Igazán csodálatosnak hangzik a terület. A kaszálót én nem "törném fel". Ezt a munkát inkább rábíznám a talajlakókra. Ez a megoldás hosszadalmasabb, de az eredmény fantasztikus. Mi második éve dolgozunk egy szinte kizárólag tarackkal borított területen. Komposzthalmok és talajtakarás és zöldtrágya növények segítségével. Egyfelöl a komposztok helyén kihal a tarack és a csodás porhanyos földbe, ami alatta keletkezik veteményezni is lehet. Másfelöl pedig a kartonpapír, komposzt és szalma, falevél mulcs alatt is szépen lassan kipusztul a tarack, de ez lassabb folamat. Ezekről a kérdésekről számos téma indult már a fórumon. Kérlek böngészd ezeket és jelezd, ha bármi kérdésed maradt:

www.permaforum.hu/permaforum/index.php/f...9s/1404-talajtakaras
www.permaforum.hu/permaforum/index.php/f...as-reteges-mulcsozas
www.permaforum.hu/permaforum/index.php/f...C3%A9s/985-dombagyas
www.permaforum.hu/permaforum/index.php/f...%C3%A9s?limitstart=0
www.permaforum.hu/permaforum/index.php/b...try/tarack-oh-tarack
7fűkertje beküldte:
2)
- a szántók egyenlőre ki vannak adva használatba
Milyen módon tudnám visszaállítani a talajéletet ezeken a területeken? (minden irányban folyik mezőgazdasági munka a területek körül)

Egyenlőre nem akarok állatokat tartani és a földeket sem akarom egyszerre mind visszavenni. Mindenképp egy természetkímélőbb gazdaságot szeretnék majd és nem létkérdés a magas termésátlag.

Segítségeteket, tanácsaitokat előri is köszönöm!

Javaslom, hogy tanulmányozd a talajelőkészítés témát:
www.permaforum.hu/permaforum/index.php/f...3%A9sz%C3%ADt%C3%A9s
www.permaforum.hu/permaforum/index.php/f...moreteget-a-foldemen
www.permaforum.hu/permaforum/index.php/f...eszetes-talajjavitok
www.permaforum.hu/permaforum/index.php/f...9s/3152-komposzt-tea
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: MAcska, 7fűkertje
Oldal elkészítésének ideje: 0.150 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum