Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Élőmulcs

Élőmulcs 10 éve 4 hónapja #9239

  • zamoca
  • zamoca profilkép
Az őszi vetésű borsó nem kukacosodik? Esetleg nem fertőzi át a tavaszi borsót?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Élőmulcs 10 éve 4 hónapja #9241

  • edusa
  • edusa profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 422
  • Köszönetek száma: 180
Én ilyen szép, erős borsót ritkán látok. Sok volt a csapadék, enyhe volt az idő, egyszerűen gyönyörű. Kukac semmi (szerintem annak már hideg volt), az egyetlen negatívum, hogy nem az összes fog beérni.
Mit értesz azon, hogy "nem fertőzi át a tavaszi borsót?"
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Élőmulcs 10 éve 4 hónapja #9243

  • zamoca
  • zamoca profilkép
Két dologra gondoltam az átfertőzésen:
1) teszem azt valamilyen betegséget elkap a borsó, a szárán áttelel és a kora tavasszal vetett borsó is elkapja
2) főleg a kukacra gondoltam, hogy a fennmaradó borsóban áttelel, de ezek szerint ez nem áll fenn.

Amúgy érdemes lehet cukorborsóval próbálkozni ez ügyben (jövőre ki is próbálom), annál nem kell megvárni, hogy teljesen beérjen
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Élőmulcs 10 éve 4 hónapja #9244

  • berkenye
  • berkenye profilkép
  • TÁVOL
  • Senior Boarder
  • Hozzászólások: 45
  • Köszönetek száma: 32
Kicsit elkéstem vele, így szeptember közepén vetettem.
Már ettünk egy adag levest belőle, de szerintem nem fog az összes beérni. Rajta hagyom a földön télire.
Életerős, egészséges növények. Nincs lisztharmat.


Köszi, Edusa! A borsó őszi vetésével én is próbálkoztam, nem sok sikerrel. Megkérdezhetem, hogy melyik fajtával sikerült?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Élőmulcs 10 éve 4 hónapja #9320

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
mzozo beküldte:
több dolgot is kipróbáltam a házi kertben:
-mustár: szépen fejlődik, és a paradicsom, paprika, saláták között nagyon jól elvan. tápanyag forrásnak nagyon jó, csak gyenge, gyorsan eltűnik. e miatt is sok vele a meló, macerás. nem veti magát újra, mert, ha jól tudom, a mi klímánkon nem érnek be a magok. ehető
-facélia: szintén szép gyarapodik, és gyönyörű virágai vannak!!! naggyon jó mézelő, de ez is kis zsenge növény, és ez sem veti magát újra.
-csalán: sok kell belőle, és nem a legkellemesebb vele foglalkozni. egy fokkal tovább takar, mint a fenti 2 növény, de nem az igazi. szintén ehető
-fekete nadálytő (comrey): na ez már valami! ez a növény egy csoda eleddig! 4szer vagy 5ször vágtam idén, és még mindig jönnek az új levelek. nagy mennyiségű biomasszát képez, gyógyhatása is kiváló, ehető is a fiatal levélzet kis mennyiségben (háborús időkben kirántották a levelét??? hallott róla valaki?), a gyökérzete mélyre hatol, és így nem verseng a tápanyagért.

Nálunk a tavasszal vetett mustár, akárcsak Edusánál akkorára nött, hogy mindent elnyomott maga körül, majdhogy nem a kukoricát is. Nyáron el is szorta magát, és most újra jön mindenütt. Regneteg zöldtömeget képez, most kezd virágozni. Bár nem hiszem, hogy újra be fog érni a magja. Ott ahol magam vetettem idén ősszel zöldtömegnek, változatosan produkálja magát. Van ahol elburjánzott és hatamas zöldtömeget képez. Van ahol meg csenevész. Kíváncsi vagyok milyen hatással lesz rá a fagy...

A facélia elvetette magát. Kijött egy csomó helyen, igaz még nem virágzik. Gondolom a fagyok elött már nem is fog.

A fekete nadálytő nagyon szaporodik. Ezt inkább a veteményes szélére érdemes tenni. És a letépett levelekkel mulcsozni. Évelő, Gyökérről, de magról is szaporodik. Nagyon nyomul a kertben. Kiirtani pedig nem egyszerű. www.permaforum.hu/permaforum/index.php/b...o-csodatevo-baratunk

Egy pár ágyáson idén bepróbálkoztam a rozzsal is. Kaptunk egy csomó rozs pelyvát, amiből már szépen ki is kelt. Egy dombágyáson, meg egy másikon, ahol előzőleg komposzt halom volt és most levéllel és szalmával takartam. Azt tervezem, hogy tavasszal közé ültetek és mulccsal leölöm a rozst. Így nem csak a gyökérzete, de az addig kinőtt zöld tömeg is táplálja majd a talajt.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Élőmulcs 10 éve 3 hónapja #10073

  • nosbácsi
  • nosbácsi profilkép
  • TÁVOL
  • Fresh Boarder
  • Hozzászólások: 11
  • Köszönetek száma: 2
Én is agyalok, hogy a kicsiny kertben hogyan fedjem be a talajt. Kaszált szénával idén jól megjártam a benne maradt magok miatt, szalmát drága lenne szerezni.

A fentiek alapján is a mustár tűnik a leginkább megvalósíthatónak.

Kérdés: az élelmiszerboltokban és herbáriákban is árult mustármagot ugyanúgy el tudom vetni, mint a gazdaboltban kapható, talán 50 grammos mustár vetőmagot? Neten láttam 1300 ft/kg körüli áron fehér mustárt, de itt Pécsett a gazdaboltok sajnos nem tartanak kilós kiszerelést. Az 50 grammos 300+ forint a gazdaboltokban, a herbáriában alig többért 250 grammot kaphatni (netes források szerint).
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldal elkészítésének ideje: 0.170 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum