Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Élőmulcs

Válasz: Élőmulcs 11 éve 1 hete #6016

  • csacskaanyó
  • csacskaanyó profilkép
  • TÁVOL
  • Gold Boarder
  • Hozzászólások: 215
  • Köszönetek száma: 89
Jó kis videó és a zenéje is ott van:-)
Spenótot Én is vetettem, de azt enni, mert kevés vetőmagom volt. Szépen nő már és az idén fogok belőle magot is hogy legyen élő mulcsnak a mustár mellé.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Élőmulcs 10 éve 4 hónapja #9211

  • berkenye
  • berkenye profilkép
  • TÁVOL
  • Senior Boarder
  • Hozzászólások: 45
  • Köszönetek száma: 32
Mint itt a nagy többség, én is lelkesen vágtam a mulcsozásba és nincs is vele különösebb problémám, kivéve talán azt, hogy a családi házunk kertjében, ahol a veteményesünk is van, messze nincs elég kaszálék a talajtakaráshoz, így aztán a talicskámmal a fél kilóméterre levő erdőszélre járok csalánt vágni. Ez remek takarás és tápanyagforrás is egyben és a csalánt sem kell félteni a kipusztulástól az erdőszélen, viszont sok időbe kerül, amit tölthetnék értelmesebben is...

Ezért kezdett el érdekelni az élő mulcs alkalmazása. Amit eddig ez ügyben tettem:
Néhány alacsony növésű „gazt”, úgymint sárga madársóska, tyúkhúr nem szedek ki, ezek szépen beborítják a talajt és – legalábbis úgy látom -, nem gátolják a fővetemény növekedését.

Idén szedtem temérdek salátamagot és arra gondoltam, hogy jövőre megpróbálom az egyik parcellát sűrűn bevetni vele és ebbe húzni később a sorokat vagy ültetni a palántákat. Aztán mihelyt elkezd fölmagzani, lesarlóznám, gondolom. Addig meg akár lehet szedni is a leveleket.
A spenóttal is lehetne hasonlót (lásd G. Franck), de hamarabb fölmagzik, mint a saláta.
Szedtem még réti here magot (trifolium pratense), ez is megér egy próbát. Ezt magasabb növésű, N-igényes növényekkel, mint kukorica, paradicsom együtt próbálnám ki.

Érdekelnének további gyakorlati tapasztalatok is!
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: ecovitka, edusa

Élőmulcs 10 éve 4 hónapja #9217

  • mzozo
  • mzozo profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 327
  • Köszönetek száma: 185
több dolgot is kipróbáltam a házi kertben:
-mustár: szépen fejlődik, és a paradicsom, paprika, saláták között nagyon jól elvan. tápanyag forrásnak nagyon jó, csak gyenge, gyorsan eltűnik. e miatt is sok vele a meló, macerás. nem veti magát újra, mert, ha jól tudom, a mi klímánkon nem érnek be a magok. ehető
-facélia: szintén szép gyarapodik, és gyönyörű virágai vannak!!! naggyon jó mézelő, de ez is kis zsenge növény, és ez sem veti magát újra.
-csalán: sok kell belőle, és nem a legkellemesebb vele foglalkozni. egy fokkal tovább takar, mint a fenti 2 növény, de nem az igazi. szintén ehető
-fekete nadálytő (comrey): na ez már valami! ez a növény egy csoda eleddig! 4szer vagy 5ször vágtam idén, és még mindig jönnek az új levelek. nagy mennyiségű biomasszát képez, gyógyhatása is kiváló, ehető is a fiatal levélzet kis mennyiségben (háborús időkben kirántották a levelét??? hallott róla valaki?), a gyökérzete mélyre hatol, és így nem verseng a tápanyagért.

no ez idáig szép és jó, de valahogy sok munkával nem-igazán kerül semmi tartós a talajba ezekkel a növényekkel.
viszont ha bokrokat és fákat tényleg vegyesen ültetünk, akkor nagyon nagy hatékonysággal termelhetünk pontosan megfelelő C-N arányú mulcsot/komposztot. például nitrogén fixáló bokor, mint a pukkanó dudafürt...
valahogy így, csak a megfelelő növényekkel:

Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: edusa, berkenye

Élőmulcs 10 éve 4 hónapja #9221

  • edusa
  • edusa profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 422
  • Köszönetek száma: 180
A mi tapasztalataink:
Nálunk is nagyon bejött a mustár. Nekem nem tűnt vele soknak a munka. Sűrűn vetve gyönyörű üdezöld szőnyeget képez. Ha virágzás előtt lesarlózza az ember, akkor újrahajt, és habár nem lesz olyan, mint először, de újra hajt. Gyönyörű látni, ahogy a fehér gyökérzet át meg átjárja a talajt, nagyon lazít. A rovarok is nagyon szeretik a virágját. Amikor elkezd teremni, annyira megnő, hogy ember magasságú lesz, és az már tényleg kezelhetetlen egy zöldségesben. Nálunk a magja is beérett.

A fehér here volt amolyan semmilyen, a gyomot annyira nem nyomta el, de azt sem láttam, hogy a terület N-ellátottságán változtatott volna. Nem voltak szebbek ott a palánták. De lehet, hogy ez így egy dilettáns megállapítás. :silly:

Nálunk a késői borsói átment élő mulcs funkcióba - egész jól bevált.

Az én tapasztalatom szerint sokat számított az élő mulcs, az agyagos, letaposott földön sokat lazított. Én jövőre is tovább próbálkozom... ;)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mzozo, berkenye

Élőmulcs 10 éve 4 hónapja #9230

  • berkenye
  • berkenye profilkép
  • TÁVOL
  • Senior Boarder
  • Hozzászólások: 45
  • Köszönetek száma: 32
Köszi az ötleteket! Veszek majd egy-egy zacskó mustárt és facéliát még.

"Nálunk a késői borsói átment élő mulcs funkcióba - egész jól bevált."

Ezen mikori vetést kell érteni? A kései vetésű borsót nem támadja le nagyon a lisztharmat?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Élőmulcs 10 éve 4 hónapja #9232

  • edusa
  • edusa profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 422
  • Köszönetek száma: 180
Kicsit elkéstem vele, így szeptember közepén vetettem.
Már ettünk egy adag levest belőle, de szerintem nem fog az összes beérni. Rajta hagyom a földön télire.
Életerős, egészséges növények. Nincs lisztharmat.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldal elkészítésének ideje: 0.143 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum