Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: swale vs. keyline

swale vs. keyline 9 éve 11 hónapja #12608

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
Deák Tamás Hosszúhetényből küldte ezt a pár képet, gonoltam érdekes lehet számotokra is:
Viszonylag sekély, egymáshoz közeli árkokat (swale-eket) ás, a dombokra gyümölcsfákat ültet, az árkokba szerves anyagot hord:

swale11.jpg


swale6.jpg


swale1.jpg
Utolsó szerkesztés: 9 éve 11 hónapja Beküldte: ecovitka.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mzozo

swale vs. keyline 9 éve 11 hónapja #12620

  • mzozo
  • mzozo profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 327
  • Köszönetek száma: 185
ecovitka beküldte:
Tamás nem bízza a véletlenre!
az árkokat kézzel ásta úgy, hogy a talaj beton kemény volt. ha letakarta volna előtte fél évre, akkor nem edzett volna ennyit! ;)
ügyes srác, érdemes meglátogatni!
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

swale vs. keyline 8 éve 10 hónapja #15680

  • Muzsikus
  • Muzsikus profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 424
  • Köszönetek száma: 134
Mi van akkor ha nekem a lejtőn az infexiós pont alatt van a területem? Mindenképpen meg fogom mélylazítózni a területet, de kérdés, hogy melyik szintvonalat jelöljem meg referenciaként... Nekem az a célom, hogy a középen lezúduló víz szépen kifele menjen a völgyből a gerincek felé. A talajom lösz, a kérdéses terület 1600 m2 körüli, de ez a fő vízelvezetője ennek a völgyfőnek, szóval komoly mennyiség folyik itt el. Hogy variáljam a helyzetet, az elhelyezkedése miatt ez jöhet jóformán egyedül szóba, mint konyhakert, azaz pl szintvonal mentén tudnám kialakítani az ágyásokat, kicsit kiemelve, így azok mini-swaleket alkotnak. Én azért tartom mindenképpen jó ötletnek a mélylazítást, mert sokkal hatékonyabb a vízbeszivárgás, és a talajélet is könnyebben beindul. Ha nagyon profi lennék, még valami folyékony baktérium/gomba oltóanyagot is küldenék a mélylazítással egy menetben a vágatba, plusz pillangós magokat tolnék bele :)
Valószínűleg a völgytalphoz képest 1% os kifelé lejtés beállításával szépen húzódik kifelé a csapadék. Kérdés, hogy az 1% nem kevés-e? kb 30 m szélességről beszélünk, ahol a völgy szinte pontosan középen vonul le, azaz 15-15 métert kellene kialakítani, hogy széthúzza a vizet. Természetesen az ágyásokat is a keyline mentén, a kiválasztott szintvonallal párhuzamosan teszem, nem az aktuális szintvonallal párhuzamosan. Így egységes szélességű sávokat kapok az egész völgyben, amit tudok legeltetni. Vélemények?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

swale vs. keyline 8 éve 10 hónapja #15681

  • hargi
  • hargi profilkép
  • TÁVOL
  • Platinum Boarder
  • Hozzászólások: 370
  • Köszönetek száma: 121
Szerintem nem kevés az 1%. Ha túl nagy lenne az esése, akkor már eróziót okozhat, vagy legalábbis nagyobb eséllyel hordja el a földet az áramló víz
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

swale vs. keyline 8 éve 10 hónapja #15687

  • gergo
  • gergo profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1306
  • Köszönetek száma: 442
Szerintem is jó nyugodt víz elvezetésre az 1% - az erózió miatt. Még azt nézném meg, hogy mennyire gyorsan folyik ott a víz egy nagy esőben (és megszoroznám még párral). Utána azt az adatot vizsgálva dönteném el, hogy milyen magasra építem a swale-t és hogy raknék-e a swale elé kövekből egy víztörőt. Ha nagyon nagy a víz sebessége akkor pedig már sokkal magasabban elkezdenék vele foglalkozni, vagy újraterveznék dolgokat, mert az nem király amikor folyóvá változik a konyhakert.
Gergő
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldal elkészítésének ideje: 0.141 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum