Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Földigiliszta populáció vs. Komposztgiliszták

Földigiliszta populáció 10 éve 5 hónapja #8866

  • kovibali
  • kovibali profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 495
  • Köszönetek száma: 261
A földigiliszták száma száma állítólag jó indikátora a talaj egészségének: minél több, annál jobb, ha semmi sincs, akkor azt jelzi, nagyon gyenge vagy egyáltalán nincs talajélet.

Nálatok mennyi giliszta van kb. egy ásónyi földben?

Nálunk tavasszal, amikor elkezdtem az új kertet, egy sem volt. Mivel volt tereprendezés is, így gyakorlatilag végigástam az egész kertet, és összesen! 2 db gilisztát találtam. Mindenhol csak meddő, majdnem szürke homok. Nyilván egész nyáron építettük a talajt, így most őszre foltokban megjelentek, főleg a kevésbé bolygatott, vastagabban mulcsozott helyeken.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Földigiliszta populáció 10 éve 5 hónapja #8868

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
Bali, az sem mindegy, hogy mikor nézed. Nyáron pl. lehúzódnak a talaj mélyebb rétegeibe, úgyhogy még a szép, morzsalékos fincsi talajban sem találtunk a Balatonfelvidéken. Az volt a tervem az egyik permakultúra tanfolyamon, hogy kicsit megmozgatjuk a földet és megnézzük, hogy mi a különbség a gilipopulációk között a különböző talajokban (erdő, mező, jó sok szervesanyagot tartalmazó veteményes, és szélnek, vízeróziónak kitett szőlős). Hát halál ciki volt, hogy nincsenek gillerek... Akkor esett le, hogy hát persze, kánikulában visszavonulnak.

Ilyenkor csapadékos időben nálunk hemzsegnek a giliszták. Különösen a mulcsozott ágyásokban. Majd összehasonlítom, hogy számszerűleg mi a különbség a mulcsotott és a nem mulcsozott helyek között.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Földigiliszta populáció 10 éve 5 hónapja #8874

  • martindian
  • martindian profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 1209
  • Köszönetek száma: 578
Erdotalajokban eso utan sem emlekszem tul nagy giliszta aktivitasra... (fenyo,akac,nyar,tolgy)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Földigiliszta populáció 10 éve 5 hónapja #8877

  • emre
  • emre profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 752
  • Köszönetek száma: 168
A. Seifert szerint egy négyzetméternyi felásott területen 100 db giller jelzi az idilli körülményeket.
Én ennyit soha még megközelítőleg sem tapasztaltam nálunk, de ehhez az is hozzátartozik, hogy már nem szoktam ásni, és hogy csak szárazabb időben forgatom jobban a talajt ha pl. krumplit gyűjtök.
Ellenben ősszel, amikor már jó hűvös volt és talajt igazítottam, sokkal találkoztam nagyobb bojgatás nékül is. A fejlődés egyértelmű, a vakond is azóta kezdett el dikicselni amióta gyógyul a talaj és szaporodnak a gillerek.
imi
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Földigiliszta populáció 10 éve 5 hónapja #8879

  • toti2
  • toti2 profilkép
  • TÁVOL
  • Gold Boarder
  • Hozzászólások: 271
  • Köszönetek száma: 99
nállam egy nagy diófa alatt van a legnagyobb aktivitásuk ott egy ásonyomban 2-7 db között mozog a tömegük.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Földigiliszta populáció 10 éve 5 hónapja #9030

  • tisztamo
  • tisztamo profilkép
  • TÁVOL
  • Platinum Boarder
  • Hozzászólások: 455
  • Köszönetek száma: 260
Tegnap ástam egy kis darab füves részt, ott ásonyomonként kb. 2 volt.

Szedtem ki csicsókát is, ott is hasonló volt a helyzet. 40-80 közé becsülöm a számukat négyzetméterenként. Fent vannak a felszín közelében még.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldal elkészítésének ideje: 0.130 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum