Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Talajjavítás biofaszénnel (biochar)

Talajjavítás biofaszénnel (biochar) 10 éve 2 hónapja #10589

  • tisztamo
  • tisztamo profilkép
  • TÁVOL
  • Platinum Boarder
  • Hozzászólások: 455
  • Köszönetek száma: 260
Luti beküldte:
Éppen ettől kell tartani. A faszén szinte mindent magába szív. Mivel első körben nem tud honnan venni nitrogént így a humuszt kezdi el bontani, kivonva belőle a nitrogént. Tehát akár veszélyes is lehet a talajodra. Jobb lenne előtte tesztelni, mielőtt akár helyrehozhatatlan károkat okozunk.

Azt mondják, a fel kell tölteni mielőtt a földbe teszed, például úgy, hogy komposztba kevered.

Én le szoktam pisilni, az nitrogénnel feltölti.

Tavaly csináltam egy piszoárt, szimplán egy 30 literes vödör tele szénnel és arra pisiltem. A fürdőben volt. Időnként szaglásztam, hogy mikor kezd kijönni belőle az ammónia. Amíg 15 fok alatt volt a hőmérséklet a fürdőben, nagyon bírta, letakarás nélkül sem éreztük a szagát 80 cm távolságból 5 nap folyamatos pisilés (kb. 10 liter) után. Szóval tényleg beszívta a nitrogént! Ezt töbször megcsináltam, jellemzően a 6. napon kellett cserélni, akkor már a vödör majdnem félig feltöltődött. De tavasszal melegebb lett a fürdőben, és akkor már majdnem minden nap kellett a tetejére egy friss réteget szórni.

Meg lehetne ezt úgy csinálni, hogy higiénikus legyen és működjön is.

Szóval ez akár egy módszer is lehet a szén feltöltésére, házilag biztos működik, én most is mindig szénre pisilek, csak kimegyek hozzá a ház mögé.

Ha esetleg valaki építene erre egy vízmentes biopiszoárválallkozást, az nagyon jó lenne! A vízmentes piszoárok piaca gondolom bővülőben van, a bióval meg mindent el lehet adni. A keletkező termék felhasználhatósága persze kérdés a szabályozás miatt, de biztos meg lehet találni a módját.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: ecovitka

Talajjavítás biofaszénnel (biochar) 10 éve 2 hónapja #10590

  • Luti
  • Luti profilkép
  • TÁVOL
  • Platinum Boarder
  • Hozzászólások: 333
  • Köszönetek száma: 104
A pisilős módszer tetszik. :-)

Ami még eszembe jutott: A "Back to the Eden" filmben ugyancsak magas széntartalmú faaprítékot használtak. Itt arra jutottak, hogy nem szabad a földbe belekeverni, mert ott is kiszedte a nitrogént. Helyette csak a föld felszínén terítették szét és így nagyon jól javította a talajt. Nem tudom, hogy ez az információ segíthet-e nekünk?
Zöldebb életmód: begreeny.com
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Talajjavítás biofaszénnel (biochar) 10 éve 2 hónapja #10596

  • zsanettrp
  • zsanettrp profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 879
  • Köszönetek száma: 282
Off: az uram tavaly olvasott egy módszert, ahol hamu+pisi keverékét fejtrágyaként használják paradicsom és társai alá. Idén kipróbáljuk.
Zsanett
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Talajjavítás biofaszénnel (biochar) 10 éve 2 hónapja #10600

  • Luti
  • Luti profilkép
  • TÁVOL
  • Platinum Boarder
  • Hozzászólások: 333
  • Köszönetek száma: 104
Kíváncsi lettem volna, hogy mit szól ehhez Dr. Elaine Ingham. Ő sem javasolta a talaj bolygatását. Kivételnek tekintette a dombágyást, azt is csak bizonyos körülmények között, ha jól emlékszem.
Zöldebb életmód: begreeny.com
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Talajjavítás biofaszénnel (biochar) 10 éve 2 hónapja #10602

  • szabokucsma
  • szabokucsma profilkép
  • TÁVOL
  • Gold Boarder
  • Hozzászólások: 273
  • Köszönetek száma: 139
Sziasztok!

Nem is tudom, hogy hol kezdem.
1 Mint írtam itt a lényeg, hogy a faszén, mint egy akkumulátor feltöltődik nitrogénnel és megtartja, ez által a növény folyamatosan feltudja venni a nitrogént.
Szerintem apróra kell törni és egyenletesen a talajba dolgozni. Ezen a videón a talajra növény mellé teszi, szerintem semmi értelme nincs .



2 Nem kell átesni a ló túloldalára, mert nem arról beszélünk, hogy minden szántót ezzel kell kezelni, amúgy sem egy olcsó dolog. 1kg/ négyzetméterrel és 300ft/kg.-val számolva az 3 milla lenne hektáronként.
Ezt elmondanám, egy gazdának, akkor az minek nézne.

3 Magamból ki indulva, és a nálunk lévő talaj viszonyokból, ami max. 4-7 aranykorona/ hektár között van. ( Békésből érkező ismerősöm, el sem akarja hinni, hogy itt ilyen talajt megművelnek. A magot kár bele tenni, mindig azt mormolja)
Szóval saját konyhakertben, fóliában én semmilyen akadályát nem látom, hogy kipróbáljam.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Talajjavítás biofaszénnel (biochar) 10 éve 2 hónapja #10603

  • szabokucsma
  • szabokucsma profilkép
  • TÁVOL
  • Gold Boarder
  • Hozzászólások: 273
  • Köszönetek száma: 139
Amúgy meg már annak is örülök, hogy ezzel sikerült feldobni a fóruméletet.
Nekem most is készül a cserépkályhában a szenecske, szépen égnek a felszabaduló gázok.
3 kiló nyers-fa fér a festékes dobozba, ebből lesz kb. 60dkg szén.

Nem utolsó sorban a tyúkok is nagyon kedvelik, rendszeres időnként kapnak, ilyenkor szénrudakat pottyantanak
Megfigyelhetjük hogy az udvaron talált faszén darabkákat a tyúkok felkapkodják. Ennek az a magyarázata, hogy az emésztéskor keletkező bélgázokat és savakat a madarak így próbálják lekötni. Ösztönösen használják ezeket az anyagokat. A sütőből kikerülő fahamus faszéndarabkákat szórjuk ki száraz helyre, madaraink örömmel kapirgálnak és szedegetnek majd benne.


DSCF2928.JPG
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldal elkészítésének ideje: 0.170 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum