Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: sarjadzó fák/cserjék kiirtása lehetőleg mulccsal

sarjadzó fák/cserjék kiirtása lehetőleg mulccsal 10 éve 1 hónapja #11952

  • gergo
  • gergo profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1306
  • Köszönetek száma: 442
Nekünk is van ilyen területünk. Mi nem a kiirtásra megyünk, hanem a sarjakat használjuk chop&drop (levág-eldob) mulcsnak. Csak érdemes még várni vele, amíg az ágak kizöldülnek, hogy minél nagyobb zöldtömeget tudjunk levágni. Az ott maradó rész jó lehet élő karónak és következő évre újra hajt.

Hogy idővel elgyengülnek ezek a sarjak, vagy megerősödnek még nem tudom.

Ja és a metszés gyakorlására is ideális egy pár sarj.

Az biztos, hogy nem lesz a legnaposabb a terület, de azért jut be napsütés.
Gergő
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

sarjadzó fák/cserjék kiirtása lehetőleg mulccsal 10 éve 1 hónapja #11973

  • edusa
  • edusa profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 422
  • Köszönetek száma: 180
Nekem az a tapasztalatom, hogy még a lágyszárúak is átütik a takarást (karton, nyesedék, szalma) pár hónap alatt.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

sarjadzó fák/cserjék kiirtása lehetőleg mulccsal 10 éve 1 hónapja #11983

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
Zsuzsi,
Ezt a témát nézegetted már: www.permaforum.hu/permaforum/index.php/f...-az-amit-en-csinalok

Itt Joz tudatosan nevelgeti a sarjakat. Az ígéreteseket meghagyja, a többit folyamatosan vágja. Így van mindig utánpótlás a kiöregedő fákhoz.

Ahogy Gergő is írta, mi is hasonló dolgot kezdtünk el csinálni a tanyán. Nálunk is szilva és megy sarjak és magoncok is vannak. Teremnek is. Ebből fogunk gazdálkodni és az elöregedő fákat lecserélni. A kikelő, útban lévő sarjakat pedig nem elnyomni szándékozunk, hanem csak folyamatosan vágni. Hogy ez mennyire fog működni még kérdéses, de Joz tapasztalataiból kiindulva látok benne fantáziát.

Én sem tudom elképzelni, hogy a karton elnyomná egyébként a sarjakat. Nálunk átüti. A geotextillel meg az lehet a cumi, hogy ha oda ültetni szeretnél, akkor a gyökérnövekedést is akadályozhatja.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

sarjadzó fák/cserjék kiirtása lehetőleg mulccsal 10 éve 1 hónapja #11990

  • martindian
  • martindian profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 1209
  • Köszönetek száma: 578
En azert javasoltam a kartont a vasrag fa apritekkal,mert kint nekem mukodott...BAr en a vastag es nehez apritekot nem mellekesen irtam,hanem,mert fontos. A jol tomoritett es (nem fureszpot es forgacs, hanem 5-10cm es apritek) vastagon kiteritett fa apritek alatt a karton nem malik el olyan hamar,mint a szalma mulcs alatt es visszametszett hajtasok nekem nem jottek at alola.
Mi csinaltunk olyat is, hogy a jatast becsavartuk eros muanayg zsakba,vagy geotextilve es ugy mulcsoltunk ra es a kovetkezo mulcsolaskor ,vagy az azt kovetonel kiszedtul az alhalt jatast a zsakkal egyutt.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

sarjadzó fák/cserjék kiirtása lehetőleg mulccsal 10 éve 1 hónapja #12027

  • magzsuzsi
  • magzsuzsi profilkép
  • TÁVOL
  • Gold Boarder
  • Hozzászólások: 179
  • Köszönetek száma: 145
Köszönöm az eddigi válaszokat! Az már ennyiből is látszik, hogy nem egyszerűen megoldható problémáról van szó, és még kevés a tapasztalat.. Mi is úgy gondoljuk, hogy a maguktól lelkesen élő és hajtó sarjerdő egyben erőforrás is, amit ki kell használni. Mi is tervezzük felhasználni mulcsként, a vastagabb sarjakat lesúlyozni a kartonokat, és oltani is szeretnénk egy-egy pofásabb sarjra, pláne, hogy a terület egy részén az optimálisnál kicsit magasabb a talajvíz, itt pláne szuper alany a helyben nőtt sarj. Viszont én most még azt gondolom, hogy nem szívesen küszködnék folyamatosan a fáim között felnövő sarjerdővel. Oké, hogy fel lehet használni, de nem tetszik a gondolat, hogy ha megfeledkezünk pár hónapra egy-egy ilyen részről, akkor a sarjak maguk alá temessék a féltett fáinkat. Plusz szerintem elég komoly gyökérkompetíció a fáknak, és azt is szinte lehetetlenné teszi, hogy lágyszárú takarónövényeket ültessek, pedig a talajnak ez lenne hosszú távon az igazi. De azt nagyon el tudom képzelni, hogy egy sarokban meghagyjuk a sarjerdőt, hiszen annyi mindenre lehet használni.

Egyelőre a hozzászólások alapján az körvonalazódik a fejemben, hogy két kis próbaterületet fogunk csinálni idén: az egyiken egy brutálvastag-nagyonlesúlyozott kartonos megoldást próbálnánk ki, a másikon pedig a geotextilt (Szuper ötlet, Martindián, köszi!). Majd beszámolok a fejleményekről.

Ebben a topicban pedig gyűljenek tovább az infók, mert ha ki tudunk irtani sarjadzós cuccokat pláne talajépítéssel egybekötve, az lényeges tagja lehet az eszköztárunknak.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: ecovitka

sarjadzó fák/cserjék kiirtása lehetőleg mulccsal 10 éve 3 hete #12135

  • attilar
  • attilar profilkép
  • TÁVOL
  • Gold Boarder
  • Hozzászólások: 277
  • Köszönetek száma: 167
Érintett vagyok a kérdésben, nálam a szilvásban van sarjerdő, ráadásul nemcsak a szilva sarjadzik, hanem ugyanott a csíkos kecskerágó is, meg ami a legrosszabb, a csipkebokrok is nyújtózkodnak. Az idén megpróbálom kaszálni, meglátom hogy fogom győzni, elég nagy terület.

Kisebb területen megpróbálkozom 2-féle sheet mulccsal: az egyik kartonnal takart, a másik erős vízáteresztő ponyvával - ez geotextília-szerűség, de szövött műszálas anyagból, amely élettartama 5 év kültéren. Mindkettő régi, poshadt szénával lesz megtakarva kb. 20 centi vastagon. Majd beszámolok az eredményekről. Főleg arra vagyok kíváncsi, hogy a kartonon át tud-e majd nőni a cucc, és főleg arra, hogy pl. 1 év folyamatos takarás eltávolítása után ismételten kinőnek-e majd a ismét sarjak?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldal elkészítésének ideje: 0.144 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum