Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Komposzt

Komposzt 8 éve 4 hónapja #16160

  • Gabesz
  • Gabesz profilkép
  • TÁVOL
  • Junior Boarder
  • Hozzászólások: 32
  • Köszönetek száma: 18
Sajnos nem találtam külön sima komposzt témát, így ide írtam, remélem nem probléma.
Mivel most van az ingyen összegyűjthető falevelek időszaka, ezért én is összekommandóztam vagy 10 zsák jó száraz falevelet a környező utcákból.

Építettem belőle egy fasza kis komposztboglyát.
-Legalsó anyagok: ágak, gallyak, hogy könyebben járhasson a levegő. Erre mentek a száraz falevelek, időközönként friss még zöld nitrogénben dús anyagok plussz két három tő fekete nadálytő, meg kávézacc, humusz, konyhai hulladék. természetesen adtam neki finom kútvizet, hogy ne a víz miatt ne induljon be a hőképzés

Körülbelül másfél méter magas lett a kupac. Most vasárnap raktam össze, két nap után beindult a melegedés.
Elkezdtem monitorozni és másnapra 25 fokos volt, tegnapra már elérte a 40 fokot.

Most úgy néz ki, hogy a a felső részeken 35 fok körüli a cucc, középen kb 40-45 és majdnem a legalján 60-65 fok.

Én úgy tudom, hogy ha 66 fok (körülbelül) fölé megy az már nem igazán jó és káros is. Viszont csak az alja olyan meleg.
A kérdésem az lenne: Szerintetek forgassam át az egész kupacot amiatt, mert az alja már 65 fok körüli, vagy várjam meg még a közepe és a teteje is felkúszik körülbelül 50 fokra?
Vagy ne kockáztassak hogy tovább várok, és inkább forgassam át?

Másik kérdésem az lenne, hogy most maga az alom egy sima komposzt ketreccel van körülhatárolva, és arra gondoltam, hogy jó lenne ha körbetekeném fóliával(valami levegő áteresztővel) ezáltal nem kéne talán annyit locsolni, nem száradna ki.
Szerintetek elég levegőt kap az alom, ha körbe van tekerve és le van takarva a teteje? Időnként le kell venni, hogy kapjon több levegőt, vagy bőven elég az a levegőmennyiség ami az áteresztő fólián átmegy?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt 8 éve 4 hónapja #16161

  • zsanettrp
  • zsanettrp profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 879
  • Köszönetek száma: 282
Csináltam egy új témát neki.
Zsanett
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt 8 éve 4 hónapja #16162

  • Gabesz
  • Gabesz profilkép
  • TÁVOL
  • Junior Boarder
  • Hozzászólások: 32
  • Köszönetek száma: 18
Köszi Zsanett király vagy:)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt 8 éve 4 hónapja #16165

  • gergo
  • gergo profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1306
  • Köszönetek száma: 442
Én nem várakoznék túl sokáig a forgatással - főleg ha egyszerűen meg tudod tenni. A ketrec oldalát pedig véletlen se takard le. A tetejét viszont annál inkább. A hő és a pára úgyis ott távozik legkönnyebben, az oldalról jövő levegőre pedig szüksége van a komposztnak.

Amúgy érdekes, hogy a legalja a legmelegebb. Nekem a közepe szokott az lenni, az alja meg csak kézmeleg ...
Gergő
Utolsó szerkesztés: 8 éve 4 hónapja Beküldte: gergo.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt 8 éve 4 hónapja #16182

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
Szerintem is forgasd. Meglátjuk, hogy a következő melegedésnél hol lesz a legmelegebb. Lehet, hogy az aljára több jutott a magas N tartalmú anyagkból, középre pedig már kevesebb. Ha jól melegszik a komposzt, akkor a tetejétől számítva 15-20 cm mélyen már sütnie kéne. Nekem van egy olyan érzésem, hogy összességében kevés lesz Nitrogén. De meglátjuk mit produkál a forgatás után. Törekedj arra, hogy ami fent volt, az most középre kerüljön és ami lent az felülre.

Ha szeles helyen van a ketrec, akkor a szél felöli oldalt takarhatod, hogy ne hűtse és szárítsa. Lehet, hogy érdemesebb kisbálákat használni fólia helyett. A tetejét is érdemes takarni, hogy ne menjen bele extra nedvesség. Viszont a forgatásnál ellenőrizd a nedvességtartalmat is. Ha a markodba veszel egy adag jól összekevert anyagot és összeszorítod, akkor 1-2 csepp nedvességnek ki kell cseppennie. Ezt ismételd egy párszor különböző helyekről vett mintával. Ha kevés a víz, akkor adnod kell hozzá, bár félő, hogy az is tovább hűti.

Jó kísérletezést :)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt 8 éve 3 hónapja #16202

  • Gabesz
  • Gabesz profilkép
  • TÁVOL
  • Junior Boarder
  • Hozzászólások: 32
  • Köszönetek száma: 18
Most már megy a kísérlet folyamatosan. Csináltam neki egy excel táblát is, ahova napi szinten írom be a hőmérsékeletet (tetején, közepén, alján) meg a nedvességtartalmat is.

Magát a komposztot átforgattam miután Gergő mondta, hogy ha tudom minél hamarabb tegyem meg. Átforgatás közben kellemes illatú volt a cucc. Nem találtam rohadásnak nyomait, úgyhogy nagyon örültem. Átforgatásnál, adtam hozzá frissen vágott zöld nyesedékeket, amit a környező utcákban találtam. Szerencsére volt miből válogatnivaló. Tehát két zsák borostyán, meg tyúkhúrt is adtam az új alomhoz. Meg hoztam az irodából még egy jó nagy zsák kávézaccot.:)

Azóta jobban beállt a hőmérséklet úgy átlagban 45-53 fok közötti értékekben.
Érdekes, hogy két hét alatt a térfogata pont a felére csökkent.
Gergő mondtad, hogy ne takarjam be az oldalát mert akkor befülled. A felét betakartam ilyen erős fóliával. Azért tettem, mert ezt láttam a szeles oldalnak.
Folyamatosan méregettem a hőmérsékletet, és az az oldal, ahol nem volt takarás a 30 fok közelében tanyázott a hőmérséklet, a másik oldalon, ahol volt takarás ott körülbelül 45 fok volt az átlag.

Most betakartam a másik oldalát persze azért meglocsoltam mert mint kiderült a másik oldal is szeles oldal. Össze-vissza fúj a szél a kertben. Valószínűleg azért mert az épületek között megtörik a szél, aztán hiába nagy okosan kitaláltam az uralkodó szélirányt Szélúrfi nem tiszteli az uralkodó irányokat:):):)
Szóval meglocsoltam, majd betakartam az oldalát.
Ez tegnap délután volt, majd ma este kiváncsi vagyok rá, hogy hogy alakul a hőmérséklet.

A kérdésem az lenne, hogy csak akkor forgassam, ha a hőmérséklet tartósan 60 fok fölé megy, vagy akkor is ha azt látom hogy az átlagos hőmérséklet 30-40 fok között van.
Mintha úgy emlékeznék, hogy az optimális hőmérséklet 50-60 fok között van valahol igaz?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Bozse, Tboy
Oldal elkészítésének ideje: 0.154 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum