Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Komposzt

Komposzt 8 éve 4 hónapja #16243

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
De jó! Köszi a táblázatot. Azért így sokkal jobban látszik, hogy mi történik.
Ahol forgattál, locsoltál, ott elötte, vagy utána jegyezted fel a hőmérsékleteket és a nedvességtartalmat?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt 8 éve 4 hónapja #16244

  • Gabesz
  • Gabesz profilkép
  • TÁVOL
  • Junior Boarder
  • Hozzászólások: 32
  • Köszönetek száma: 18
Amikor forgatás volt mindig előtte volt a mérés, ugyanez vonatkozik a locsolás és nedvességmérés adataira is.
Először mérés, természetesen egy mérés nem mérés jeligére csináltam. :) azokból vontam átlagot, például nem csak egy méréspontról vettem mintát, hanem háromból is így jött ki egy közítő átlag. (fú visszaolvasva, olyan minta én lennék Indiana Jones :):):))

Próbáltam úgy csinálni mintha profi lennék, és Elaine Ingham óráin részt vettem volna. :D
Vagy inkább most iskolapadban lévő diák vagyok tele lelkesedéssel.

Úgy érzem, hogy most ilyen lassú komposztálódásba megy át az alom, ami nagyjából májusra lesz kész. Igaz ez gondolom attól is függ, hogy hányszor forgatom még meg, mert akkor lehet, hogy időben is hamarabb kész lesz, igaz kérdés, hogy kell e még néha Nitrogén dús cuccot hozzáadnom, vagy csak figyelni a hőmérséklet, nedvesség kombóra :)

Ma még nem tudtam megmérni, mert vidéken vagyok, ahol apukámnak volt egy komposztja, ami teljesen rossz volt, beledobált mindenféle cuccot gondolván majd elkomposztálódik:)
Ezt szétszedtem, és létrehoztam neki, hogy kis "tan Komposzt almot" hogy ebből is legyen jövőre finom televény. Megpróbálom neki is tanítani ezt a fajta életszemléletet :)
És van is neki eredménye, mert már érdeklődött az alom WC iránt ami otthon Pesten működik, úgyhogy lehet tavasszal ide is berakok egy vidám illatú alom wc-t :) de az már nem ebbe a témába való :)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt 8 éve 4 hónapja #16252

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
Oké, azért kérdeztem, hogy elötte vagy utána mértél-e, mert volt olyan adat (a 2. héten), hogy napokig 40% volt a nedvesség tartalom, aztán aznap locsoltál, amikor 50%-ot mértél. Azt hittem, azért magasabb, mert locsolás után mértél.

Amikor csak locsoltál, de nem forgattál, azt hogyan csináltad?

Érdekes, hogy az első hét végén hozzáadott tyúkhúr hogy felvitte a hőmérsékletet. Meg talán a kv zacc is közrejátszott. A borostyánt már nehezebben tudom elképzelni, hogy melegít, de ki tudja...

Ami a forgatást illeti, én a második hét közepén is forgattam volna, hiszen a hőmérséklet már fenn volt 50 fok felett. Ha 3 napig 55 fok környékén jár akkor forgasd meg, hogy kapjon egy kis oxigént a cucc. Látszik is, hogy a 3. héten már elkezdett lefelé menni a hőmérséklet. Ez a N forrás szűkössége miatt is lehet.

A lényeg, hogy mostmár szerintem ne forgasd, mert akkor teljesen le fog hűlni a cucc. Inkább hagyd, ahogy te is mondtad, tavaszig, hogy szépen érjen.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Gabesz

Komposzt 8 éve 4 hónapja #16253

  • Gabesz
  • Gabesz profilkép
  • TÁVOL
  • Junior Boarder
  • Hozzászólások: 32
  • Köszönetek száma: 18
Azért írtam, hogy nem teljes a táblázat, mert volt, hogy esett is az eső, két napig folyamatosan, ha jól emlékszem, azért lett a nedvesség magasabb( a lusta ember elfelejtette letakarni a tetejét:)

A locsolást úgy oldottam meg forgatás nélkül, hogy ugyanolyan méretű egységekre osztottam a komposzt magasságát, és egy csövet dugtam bele amit rákötöttem a slagra. a cső végét meghajlítottam, és egy nagyjából félkör alakot vett fel, amiket kifúrtam kis fúrófejekkel, így olyan lett mint egy félköríves locsolófej.:) ezt bedugtam és szép lassan áthúztam miközben jött a víz belőle. biztos van valami jó módszer is erre, majd a legközelebbi project már talán profibb lesz:)

Azért nem forgattam azt hiszem akkor mert azt tanácsoltátok, hogy 3 napig ha van 55 fok közelében az jó, viszont 60 fölé megy akkor kell forgatni.

Mostanában a közepe körülbelül 40-43 fokos szokott lenni, feljebb nem igazán megy. most már csak a nedvességet monitorozom, meg a hőmérsékletet naponta, forgatás már nem lesz ha csak valami csoda folytán fel nem ugrik az egész 55 fölé:) Majd tavasszal egy jó kis komposzt teát akarok belőle csinálni.

Viszont lenne egy másik kérdésem is, az nem komposzttal kapcsolatos. a fekete nadálytöveket kiszedjem a földből, vagy hagyjam úgy ott hogy levágtam a növényt bele a komposztba? Gondolom nem lesz probléma ha ott ahol van áttelel a gyökere, max letakarom, hogy ne nagyon tudjon elfagyni nem? Vagy inkább gyorsan kiszedni, aztán irány a pince?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt 8 éve 4 hónapja #16254

  • gergo
  • gergo profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1306
  • Köszönetek száma: 442
Nálunk a fekete nadálytő eddig mindig gond nélkül áttelelt. Nagyon szívós növény.
Gergő
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt 8 éve 4 hónapja #16255

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
Azért nem forgattam azt hiszem akkor mert azt tanácsoltátok, hogy 3 napig ha van 55 fok közelében az jó, viszont 60 fölé megy akkor kell forgatni.

Szerintem úgy célszerű, hogy ha 55 fokos, akkor 3 nap után kell forgatni. 60 fok felett meg két nap után. Az a lényeg, hogy egyfelöl a kártevőket és emberi patogéneket akarjuk kinyírni, amik 50-55 fok felett pusztulnak el. És fontos, hogy a komposzt minden része egyszer felmelegedjen. És ezt akarjuk egyensúlyozni az aerob körülményekkel. Ha nagyon magas a hőmérséklet, akkor nagy valószínűséggel gyorsan fogy az oxigén és a hasznos szervezetek is pusztulnak. Nagy hőmérsékleten ezért kell hamarabb forgatni.

Magyarul több tényezőt próbálunk egyensúlyozni a sztoriban.

A végén, amikor lecseng a nagy hőmérséklet, akkor tudnak a hasznos szervezetek felszaporodni, amik gazdagítani fogják a talajéletet.


Ami a fekete nadálytövet illeti, nem csak hogy áttelel, de nagy eséllyel jövőre ott is hajtani fog, ahol nem is számítasz rá :)
Utolsó szerkesztés: 8 éve 4 hónapja Beküldte: ecovitka. Indoklás: hiányzó betűk
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldal elkészítésének ideje: 0.161 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum