Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Komposzt

Komposzt 6 éve 5 hónapja #17608

  • Laci
  • Laci profilkép
  • TÁVOL
  • Junior Boarder
  • Hozzászólások: 29
  • Köszönetek száma: 16
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt 6 éve 5 hónapja #17609

  • SzucsCsaba
  • SzucsCsaba profilkép
  • TÁVOL
  • Senior Boarder
  • Hozzászólások: 58
  • Köszönetek száma: 11
Én azért vettem műanyag komposztedényt, mert egy komposzttal foglalkozó könyvben azt olvastam, hogy minél többféle komposztáló eszközt érdemes tartani és kipróbálni. De azt hiszem, igazad van, túl kicsi a térfogata.
Egyébként augusztus 27-én töltöttem fel teljesen, tehát nem adagolva. Kapott 1 rész faaprítékot, 1 rész szénát, 1 rész kartonpapír hulladékot, illetve 1 rész zöldaprítékot (fekete szeder és egy helyben levő bokor zöldjét) és 1 rész komposztprizmás komposztot (1 rész = 1 lapát). Továbi adalékok voltak: pelletált baromfitrágya (nem sok, pár kg), alginit, barna agyagos föld, biosol (apró kavicsos szerkezetű). A prizmába még anno az induláskor pakoltam egy nagy vödör szép laza, barna erdőtalajt a közeli erdőből.
Az elmúlt 2 hónapban kb. négyszer forgattam át és nedvesítettem ismét be. Egy ilyen átforgatáskor kilapátolom az edényből, összekeverem, belocsolom, majd újra vissza. Az alja természetesen nyitott.
Színe, szaga, állaga kezd egyre jobb lenni. Szerintem a föld miatt ez gyorsabban elkészül, mint a prizmás komposztom.
Viszont azt olvastam, hogy a pár hónapos komposztok nem tekinthetők késznek, mert a stabil vegyületek ennél hosszabb idő alatt alakulnak ki (6-12 hónap min.). Nem is tudom, hogy a pár hónapos komposztot érdemes e megbolygatni, kihordani, szétszórni emiatt. Szétszórás után gondolom, már belassulnak a lebontási, illetve felépülési folyamatok a kedvezőtlenebb körülmények miatt (is).
Utolsó szerkesztés: 6 éve 5 hónapja Beküldte: SzucsCsaba.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt 6 éve 1 hónapja #17639

  • Nmsbalint
  • Nmsbalint profilkép
  • TÁVOL
  • Fresh Boarder
  • Hozzászólások: 10
  • Köszönetek száma: 1
Sziasztok,

Komposztot tervezek venni. A gyümölcsfa csemeték és a szőlő ültetőgödrébe szeretnék tenni.
A Győr-szol által készített komposztból vásárolnék. A többi komposztüzem nagyon messze van.
Elbizonytalanított a 30%-nyi szennyvíziszap (mint alapanyag) és a nagyon kis mennyiségű ajánlás.
Normális az ültetőgödrönkénti max 4 liter? Az is úgy, hogy a gyökér alá 10 centivel?
Ok nélkül vagyok bizalmatlan a szennyvíziszap miatt?

Mi a véleményetek?

Mellékelem a termékismertetőt.

Csatolt fájl:

Fájlnév: Termkismertet.pdf
Fájlméret: 917 KB
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt 6 éve 1 hónapja #17651

  • gergo
  • gergo profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1306
  • Köszönetek száma: 442
Gabesz bejegyzését az alomszékéről átraktam a www.permaforum.hu/permaforum/index.php/f...zkomposzt-wc-projekt témába.

Gratulálok, nagyon szép lett.
Gergő
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt 6 éve 3 hete #17663

  • SzucsCsaba
  • SzucsCsaba profilkép
  • TÁVOL
  • Senior Boarder
  • Hozzászólások: 58
  • Köszönetek száma: 11
A 4 liter szerintem kevés, bár attól is függ, pontosan mekkora az ültetőgödröd mérete. Egy koronás facsemete esetén érdemes legalább 80x80x80cm-es gödröt ásni, ebbe szerintem túlságosan kevés a 4 liter.
A komposztot legjobb szerintem a talaj felszínére (de ekkor feltétlen mulcsold, hogy ki ne száradjon), vagy sekélyen bedolgozva a talajba. A komposzt egyik fontos funkciója a talajélet, a mikrobiális élet elősegítése, a nem túl koncentrált tápanyagtartalma pedig öntözéssel le fog jutni a gyümölcsfa gyökeréhez. Mélyebbre én homokot, tőzeget, alginitet szoktam alkalmazni gyümölcsfák gödrében.
Szerintem nem kell túl bizalmatlannak lenned a komposzttal szemben. Ki kell próbálni, először kicsiben, vagy egy fával, aztán ha jók a tapasztalatok, mehet máshova is.
Persze, ha teljesen tiszta (idegen- és méreganyagmentes) komposztot akarsz, akkor azt saját magadnak kell előállítanod, és az az igazi, mert abba az kerül, amit te beleraksz. Csinálj olyat is, a lényeg, hogy minél többféle alapanyagot tegyél bele.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Komposzt 6 éve 3 hete #17670

  • Veronika
  • Veronika profilkép
  • TÁVOL
  • Junior Boarder
  • Hozzászólások: 34
  • Köszönetek száma: 6
Ecovitka! Jól értem, hogy a begyűjtött emberi vizelet napi rendszerességgel mehet a komposztba? (Persze nem szedünk antibiotikumot és fogamzásgátlót.) S akkor a komposzt WC-t csak a nagydolgoknak tartjuk fenn, amit 2-3 év elteltével lehet felhasználni fák talajának javítására? Vagy félreértettem valamit. :ohmy:
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldal elkészítésének ideje: 0.146 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum