Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Évkör - tennivalók a kertben - MÁRCIUS

Évkör - tennivalók a kertben - MÁRCIUS 11 éve 1 hónapja #4813

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
Sziasztok,

Elérkezettnek látom a pillanatot, hogy Marcsi által indított cikksorozat második részét elindítsam, hiszen lassan itt az idő, hogy a márciusi tennivalókon is elgondolkozzunk.

Ami nekem most eszembe jut:

- elrendezzük és előkészítjük az ágyásokat a vetéshez; helyenként, ahol erre szükség van egy-két téglát teszünk az ágyásba, hogy mindig ugyan oda lépjünk és ne tapossuk a talajt.
- saláta féléket, retket, hagymát, zöldborsót vetünk
- levágjuk és mulcsként a földre helyezzük az évelő növények szárát (pl. krizantém, menta, stb.)
- szerzünk még évelő fűszer és gyógynövényeket, bogyós gyümölcsöket
- friss mulcsot teszünk az ágyásokra.
- megmetszük a rózsát, levágjuk az elhalt ágakat a fákról.
- megmetszük a gyümölcsfákat
- kiépítjük az öntözőrendszert

A cikk elkészülése mellett azért is érdemes előre dolgozni, hogy ezzel is segítsük egymást abban, hogy ne felejtsünk el fontos dolgokat megcsinálni a sikeres kert érdekében és új ötleteket is megosszunk.

:)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: gergo, Kardosszilvi, edusa

Válasz: Évkör - tennivalók a kertben - MÁRCIUS 11 éve 1 hónapja #4856

  • hkollathmarcsi
  • hkollathmarcsi profilkép
  • TÁVOL
  • Junior Boarder
  • Hozzászólások: 34
  • Köszönetek száma: 17
Kedves Fórumozók!

Először is köszönöm Vitkának, hogy elindította a fórum felületén a márciusi tennivalók összegyűjtését!
:)
Szép egy oldalas cikk kerekedett a múltkori közös munkából, köszönet érte ezúton is! :)
Abban maradtunk, hogy havonta két alapelvet ismertetünk majd, így a márciusi "elmélet" ez volna:

3. elv - Érj el hozamot
Bármely rendszert úgy kell megterveznünk, hogy minden szinten önállóságot biztosítson, hasznot hozzon, önfenntartó legyen.
„Az éhség rossz tanácsadó.”
4. elv Gyakorolj önmérsékletet, figyelj a visszajelzésekre
Az a rendszer, melyet önálló elemek alkotnak ellenállóbb a zavaró tényezőkkel szemben. A túltenyésztett, nagy hozamú, de gyenge, betegségekre hajlamos fajták helyett szívós, félvad állat és növényfajok alkalmazása stabilabb rendszert eredményez.
„Hetedíziglen bűnhődünk elődeink hibáiért.”

Kérlek Benneteket ne fogjátok vissza építő kritikátokat, írjuk meg együtt mit érdemes tavaszelőn megtenni kiskertünkben!
A lapzárta időpontja most 24-e vasárnap lesz.

Megosztanám Veletek a tavalyi márciusi kerti teendők írásunkat, melyet Mészáros János Eleknek köszönhettünk.

Íme:

Március

Kezdetét veszik a tavaszi munkák. A gyümölcsfák metszését a hónap első harmadában el kell végezni. A levágott ágakat el kell tüzelni, hogy a károsítók újrafertőzését megakadályozzuk. A lemosó permetezéssel azonban tanácsos megvárni a rügypattanást, mert a rügyekben telelő károsítókat így elpusztíthatjuk. A szőlő metszésével még nem kell sietni, ha nincs túl sok szőlőnk. Április 1-én a szőlő négy sarkát azonban már meg kell metszeni a régi közmondás szerint. A veteményezés mindig a talaj állapotának a függvénye. A kora tavaszi vetemények sárga- és fehérrépa, retek, borsó, hagyma akkor vethető, ha már a vetési mélységben a talaj 6-8 fokos. Ugyanakkor fontos a talaj víztartalmát is megőrizni. Amint megpirkadt az ősszel felásott, vagy felszántott talaj felszíne el kell gereblyélni, hogy csökkentsük a párolgást. A sárgarépa és petrezselyem vetése után a nyitott barázdába én 20 cm-ként retek magot szoktam szórni, és utána takarom be és tömörítem a sort. Erre azért van szükség, mert a zöldség és sárgarépa csírázása rendkívül lassú, szélsőséges esetekben száraz talaj esetén elérheti akár az 1 hónapot is. A gyomnövények azonban erre nincsenek tekintettel, mert akár már 1 hét múlva kizöldítik az ágyásokat. A retek is kb. 1 hét alatt kikel és 20 cm-ként jelzik a vetemény sorát, így a sorközöket be tudjuk kapálni. Fontos hogy ne vessünk sok retket, mert az elnyomhatja a répát.
A hagyma akkor a legszebb, ha egyenként duggatjuk a földbe 6-8 cm-ként. De általában fél sor után elfogy a türelmem és úgy szórom bele, és ebből is lett már jó hagyma termés ha nem is olyan szép egyöntetű a kelés. Az elkészített melegágy vetését március 15-ig el kell végezni mert utána már késő. A borsót minél hamarabb el kell vetni, de 4,4 C alatt nem csírázik, ezért meg kell várni az ettől melegebb talajhőmérsékletet. Több különböző érésidejű fajtát szoktam egymás mellé vetni, mert akkor nem egyszerre érik és van idő a feldolgozásra és fagyasztásra. Ha későn vetjük a borsót, akkor kicsi szárat hoz és rögtön virágozni kezd, de ez kevesebbet terem. A veteményezést én a mi kertünkben április elején szoktam végezni, de az utca túloldalán, a homokosabb talajokon ez már későn van, az alszegi alsó sor kertjeit pedig ilyenkor még meg sem lehet sokszor közelíteni. Van amikor ott május elején tudnak csak veteményezni, de a jó víz és tápanyag ellátottságú réti talajok ha felmelegednek, a növények hetek alatt behozzák a lemaradást.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: ecovitka, Kardosszilvi, ,

Válasz: Évkör - tennivalók a kertben - MÁRCIUS 11 éve 1 hónapja #4861

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
Szuper, akkor lapzártáig még marad bő 10 nap :) Az elvekből úgy emlékszem egyet-egyet szerettél volna bemutatni minden hónapban, nem? 12 elv van, az pont egy év. Legutóbb azért volt 2, mert jan. és feb. egyben volt.

Köszi, hogy Mészáros Elek írását ismét betetted. Szerintem nagyon jókat ír, és nagyon kedves a stílusa.
Nagyon tetszik, hogy retekkel jelzi, hogy hova vetette a sárgarépát, mert a retek sokkal elöbb kikel. Jó ötlet több féle zöldborsót vetni. Én időben is el fogom tolni. Azt tervezem, hogy úgy hetente vetek egy-egy sort, így a zöldborsó nem egy egyszeri nagy áradásban fog ránkzuhanni.

Én nem fogom elégetni a lemetszett ágakat. Inkább komposztálom. A lemosó permet pedig egészen biztosan ki fog maradni a mi kertünkből. Inkább gyógynövény levekkel és biodinamikus preparátumokkal kísérleteznék.

A felszántott talaj elgereblyézése helyett én csak a mulcsot fogom elhúzni, kis mélyedést készítek és oda vetek. Az elvetett magokra vékonyan visszahúzom a földet, de a mulcsot nem. Azt csak akkor ha a növény már kikelt és elég erős ahhoz, hogy a mulcs ne nyomja el.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Kardosszilvi

Válasz: Évkör - tennivalók a kertben - MÁRCIUS 11 éve 1 hónapja #4865

  • Lucagazda
  • Lucagazda profilkép
  • TÁVOL
  • Expert Boarder
  • Hozzászólások: 141
  • Köszönetek száma: 132
Nekem a következő dolgok jutottak eszembe:

- a tavalyi komposzthalmok megbontása, átrakása, a kész komposzt elterítése a termőterületen
- tavaly nem volt elegendő komposztom, ezért többen összefogva rendeltünk egy fuvar gombakomposztot, amit aztán igény szerint szétosztottunk. El kell kezdeni a szervezést, ha szükséges
- a februárban kivágott, visszametszett fák gallyait összehordva új dombágyást lehet kialakítani
- én tavaly a répa- és petrezselyemmagokat kaporral együtt vetettem, nekem az is bevált sorjelzőnek
- ahogy elkezd melegedni az idő, ki kell takarítani a kutya-macska házát/ólját. Én télre jó vastag szénával almozok, ha ott maradna bebolhásodnának (tapasztalat)
- megjelennek az első ehető vad növények: salátaboglárka, tyúkhúr, pitypang
- gyógynövények begyűjtésének kezdete: galagonya virágos hajtása, ibolya, százszorszép virágja
- esővíz tárolók előkészítése (föld alatti tartályunk van, ilyenkor kiszivattyúzzuk, hogy a tavaszi esőkkel tölthessük fel)
- szobai növények átültetése nagyobb cserépbe, ha szükséges
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Évkör - tennivalók a kertben - MÁRCIUS 11 éve 1 hónapja #4873

  • Bolyky
  • Bolyky profilkép
  • TÁVOL
  • Gold Boarder
  • Hozzászólások: 198
  • Köszönetek száma: 107
Medvehagyma lelőhelyről ássuk ki tavaszszal hagymákat (vagyis az egész növényt, mielőtt még virágzik) és átültetjük a kertünkbe. Az árnyékos nedves helyet szereti. És már az idén is szedhetünk róla levelet, jövőre meg újra hajt.

Szedünk sok csalánt csalán teának, meg csalán zöld turmixnak :)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Évkör - tennivalók a kertben - MÁRCIUS 11 éve 1 hónapja #4879

  • hkollathmarcsi
  • hkollathmarcsi profilkép
  • TÁVOL
  • Junior Boarder
  • Hozzászólások: 34
  • Köszönetek száma: 17
Szia!

Az esővizet ivásra vagy csak öntözésre használjátok?
Én szeretném emberi fogyasztásra, palackos helyett használni, de ami a tetőről lejön, az most a fűtési időszakban, a fával tüzelés miatt nagy eséllyel füstös lesz.
Van számomra javaslatod? :-)

M
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldal elkészítésének ideje: 0.135 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum