Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Évkör - tennivalók a kertben - MÁRCIUS

Válasz: Évkör - tennivalók a kertben - MÁRCIUS 11 éve 1 hónapja #5046

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
hkollathmarcsi beküldte:
Sziasztok!

Mit tanácsoltok annak, aki most tavasszal kezdené el kiskertjét permakultúrás szemlélettel gondozni. Vagyis nincs még sehol mulcsolás, takarás... Megfogalmaznátok mi ilyenkor a teendő?

Nem biztos, hogy röviden meg tudom fogalmazni, de egy szép példát tudok mutatni arról, hogy hogyan lehet belevinni a permakultúrás szemléletet a kertünkbe a gyep megtréfálásával.


2010szept.jpg


2010 szeptemberében egy manapság oly divatos kerttel találkozhatunk. Nagyon szép. Én személy szerint imádom a gyepet. Szeretek a fűben ücsörögni, henteregni. A tanyánkon meghagyok gyepes területeket, illetve tevezek egy pár helyre fűmagot vetni.

2011juli.jpg


2011 tavaszán eme kert tulajdonosa gondolt egyet és elkezdett éppen akkora lyukakat vájni a fűbe, amikbe éppen belefér egy-egy piacon vásárolt zöldség vagy virág palánta. A lenyírt fűvel pedig körbemulcsozta a kis palántákat. Komposztálás már a télen elkezdődött.

Sok bomlásban lévő fűrészpor is bekerült ekkor a területre, némi szalma mulcs. Málnák kezdek el sorakozni a kerítés mentén. Közöttük zeller. Csalán. Itt egy bab eldug, ott egy paradicsom palánta elnyom. Amott meg egy mogyoró vessző a földbe. Imitt meg egy gyógynövény. Egyre csak gyűltek a dolgok. Már a komposztból is ömlött az apró paradicsom, patiszon, őrült tök formációk. Máriatövis. Kukorica. Fel sem tudom sorolni.

2012juni.jpg


2012 nyarára a terület még nagyobb részét elborította a kert. A gyep egyszerűen helyet adott a zöldségeknek, virágoknak is. Közben a terület folyamatosan mulcsozva volt. A mulcs alatt a gyep bomló gyökérzete is segítette a talaj porhanyóssá válását. A mulcsnak a gyep elnyomása mellett nagyon sok jótékony hatása van. Megtartja a nedvességet, növeli a talaj szervesanyag tartalmát, védi a talajt az eróziótól és a közvetlen napsütéstől.

2012juni2.jpg


Nyár derekára annyi paradicsomot lehetett szüretelni, hogy ketchup-ban és paradicsomlében úszott a jónép egész ősszel és még mindig van pár üveggel egy-egy jó PP-hez (paradicsomleves és palacsinta).
Répának cseppet kemény volt ez a talaj. Valahogy óriásira nőttek, viszont felszedés előtt egy órával be kellett öntözni a környékét.

2012juni3.jpg


A tökfélék nagyon nyerők voltak. Patiszon, cukkíni több volt mint amit fel lehetett dolgozni. Ekkor ért minket a kovászos cukkíni élménye. Isteni!!!
Termett cékla, zöldbab, egy kevés csicseri borsó, napraforgó a madaraknak. A madárvilág nagyon ösztönözve van ebben a kertben. Télen kapnak eleséget, közben trágyáznak. Nyáron pedig az itatókban lubickolnak és csipegetik a napraforgót. Nagyon finom volt az erős zöldpaprika is.

2012juni4.jpg


Fűszerkert. Temérdek menta és citromfű, kakukkfű, bazsalikom és fel sem tudom sorolni most, hogy mennyi minden került leszárítva a polcokra télire ebből a ketből.

Sajna nyár végi képeim most nincsenek. Remélem ez ad némi támpontot az elinduláshoz. Szerintem a legfontosabb, hogy el kell kezdeni. A talaj évről-évre porhanyósabb, a tapasztalatok egyre gyűlnek. Minden kudarc az egyben siker is a tanulás ösvényén.

Ez a kert most egy szép mulcs ruhában várja a tavaszt. Sok falevél került be ősszel, máshol pedig szalma mulcs van. Itt ott már kibújtak a hagymások, a hóvirág már javában virágzik. Az első adag zöldborsó is el van vetve.

További inspirációt nyerhetsz az induláshoz egy nemrégiben kanyarintott bolgbejegyzésemből, ahol nem a gyep, hanem a tarack az úr: Tarack, Óh tarack!
Utolsó szerkesztés: 11 éve 1 hónapja Beküldte: ecovitka. Indoklás: kép módosítás
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Kardosszilvi, edusa, hkollathmarcsi

Válasz: Évkör - tennivalók a kertben - MÁRCIUS 11 éve 1 hónapja #5047

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
Orsi kérésére pedig megosztom a ma esti jegyzeteimet: a Szentesi kertbarát körnél tartott egy jó kis előadást a helyi mezőgazdasági szakközép egyik tanára pont a tavaszi kerti teendőkről:

mezge-kertbarat-kor-1.jpg


mezge-kertbarat-kor-2.jpg
Utolsó szerkesztés: 11 éve 1 hónapja Beküldte: ecovitka.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: hkollathmarcsi

Válasz: Évkör - tennivalók a kertben - MÁRCIUS 11 éve 1 hónapja #5052

  • hkollathmarcsi
  • hkollathmarcsi profilkép
  • TÁVOL
  • Junior Boarder
  • Hozzászólások: 34
  • Köszönetek száma: 17
Vitka! Ez gyönyörű! köszönöm, szuper! Kár, hogy így képekkel nem tehetem be... Megadom a linket viszont, az előzőben még úgysem tettem, az érdeklődők olvassák csak a fórumot!
M
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Évkör - tennivalók a kertben - MÁRCIUS 11 éve 1 hónapja #5064

  • Lucagazda
  • Lucagazda profilkép
  • TÁVOL
  • Expert Boarder
  • Hozzászólások: 141
  • Köszönetek száma: 132
Én akkor megpróbálok bemutatni egy másik "esettanulmányt" egy kevésbé rendezett kertben.
Tavaly kezdtük el a kertünk, egy öreg gyümölcsös permásítását úgy, hogy közben kísérletezgettünk is. A szőlősorok mellett azt a részt letakartuk vizes kartonpapírral ahol sok volt a gaz, és a másik oldalról tettünk rá földet

kep009.jpg


kep013.jpg



A kiásott árokba került a sövény metszéséből, a kert takarításából származó sok száraz ág, szúrós gally jól letaposva, tömörítve, erre tettünk egy réteg még nem teljesen kész, de a giliszták által már belakott komposztot

kep030.jpg


kep049.jpg


kep057.jpg



és az egészre visszatettük a termőréteget. A kész támrendszert kihasználva paradicsomot és babot ültettem középre, mellé pedig rukkolát, káposztaféléket, sarkantyúkát - az utóbbi hármat tövig rágta a bolha

06zoldbab.jpg


DSCF3845.JPG



de a paradicsomot nem bántották


04megzold.jpg



09termes.jpg



A másodvetésben cékla, répa ment az ágyásokba, mulcsozva természetesen, a répa mégsem lett ehető méretű, míg a cékla igen. A répának csak a zöldje nőtt nagyra, gyökere nagyon kicsi maradt, ezért benne hagytam a földben, meglátom mi lesz belőle idén.
A talaj minőségét még nem vizsgáltam meg, hogy van-e különbség a 2 oldal között - hétvégén csinálok metszeteket -, de a gazokkal nem kellett küzdenünk.
Idén folytatjuk.

(a kihagyott helyeken fotók lennének, azonban valamiért nem tudtam csatolni (eddig ment :blink: ), sőt az egész hozzászólást sem tudtam elküldeni. :(
Most próbálom képek nélkül, és ha sikerül, külön a képeket :unsure: )
Utolsó szerkesztés: 11 éve 1 hónapja Beküldte: Lucagazda. Indoklás: képfeltöltés
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: ecovitka

Válasz: Évkör - tennivalók a kertben - MÁRCIUS 11 éve 1 hónapja #5083

  • hkollathmarcsi
  • hkollathmarcsi profilkép
  • TÁVOL
  • Junior Boarder
  • Hozzászólások: 34
  • Köszönetek száma: 17
Sziasztok kedves segítőim!

Összeállítottam a márciusi cikket. Kérlek lektoráljátok bátran mind tartalmilag, mind - akinek kedve van - stilisztikailag. A 3. elvet úgy gondoltam, hogy tördelésnél külön, más alapszínű flekken lenne tördelve, így kiemelve.

Vasárnap estig várom a hozzászólásokat, akkor véglegesítenem kell. :-)
Köszönöm!

M

3. elv - Érj el hozamot
Bármely rendszert úgy kell megterveznünk, hogy minden szinten önállóságot biztosítson, hasznot hozzon, önfenntartó legyen.
„Az éhség rossz tanácsadó.”

Permakultúra – Az önfenntartó kert – március

A permakultúrás szemléletet a kertünkbe kezdő veteményezőként akár a gyep megtréfálásával is bevihetjük.
A gyeppel borított területen akkora lyukakat vájunk a fűbe, amikbe éppen belefér egy-egy piacon vásárolt zöldség vagy virág palánta. A lenyírt fűvel pedig körbemulcsozzuk a kis palántákat. Már működő veteményes esetén a felszántott talaj elgereblyézése helyett a mulcsot elhúzzuk, kis mélyedést készítünk és oda vetünk. Az elvetett magokra vékonyan visszahúzzuk a földet, de a mulcsot nem. Azt csak akkor, ha a növény már kikelt és elég erős ahhoz, hogy a mulcs ne nyomja el.
Alkalmas takarásra a bomlásban lévő fűrészpor, szalma, széna, lekaszált gyomok, faapríték, apró gallyak, karton papír, falevél, félig lebomlott faforgács, háncs, lombföld. Koratavasszal levágjuk és mulcsként a földre helyezzük az évelő növények szárát (pl. krizantém, menta, stb.) is.
A mulcs alatt a gyep bomló gyökérzete is segíti a talaj porhanyóssá válását. A mulcsnak a gyep elnyomása mellett nagyon sok jótékony hatása van. Megtartja a nedvességet, növeli a talaj szervesanyag tartalmát, védi a talajt az eróziótól és a közvetlen napsütéstől.
További apró ötletek a fórumozók tollából:
- elrendezzük és előkészítjük az ágyásokat a vetéshez; helyenként, ahol erre szükség van egy-két téglát teszünk az ágyásba, hogy mindig ugyan oda lépjünk és ne tapossuk a talajt.
- saláta féléket, retket, hagymát, zöldborsót vetünk, mindre igaz, hogy érdemes több fajtát és időben 1-2 héttel eltolva ültetni
- beszerzünk még évelő fűszer és gyógynövény, bogyós gyümölcs palántákat, csemetéket
- friss mulcsot teszünk az ágyásokra,
- megmetszük a rózsát, a gyümölcsfákat, levágjuk az elhalt ágakat, s a lemetszett növényi részeket komposztáljuk,
- kiépítjük az öntözőrendszert
- gyógynövény levekkel és biodinamikus preparátumokkal lekezeljük kórokozók ellen a gyümölcsfákat,
- a tavalyi komposzthalmok megbontása, átrakása, a kész komposzt elterítése a termőterületen
- a februárban kivágott, visszametszett fák gallyait összehordva új dombágyást lehet kialakítani
- ahogy elkezd melegedni az idő, ki kell takarítani a kutya-macska házát/ólját.
- megjelennek az első ehető vad növények: salátaboglárka, tyúkhúr, pitypang, ezek salátaként is fogyaszthatóak, sőt kúraszerűen fogyasztva némelyik kiválóan kiegészítő a húsvét előtti böjti étrendet, segíti a megtisztulást,
- gyógynövények begyűjtésének kezdete: galagonya virágos hajtása, ibolya, százszorszép virágja
- esővíz tárolók előkészítése (föld alatti tartály esetén érdemes ilyenkor kiszivattyúzni, hogy a tavaszi esőkkel tölthessük fel)
- szobai növények átültetése nagyobb cserépbe, ha szükséges
- medvehagyma lelőhelyről ássunk ki tavasszal néhány teljes növényt és ültessük át a kertünkbe. Az árnyékos nedves helyet szereti. Már idén is szedhetünk róla levelet, jövőre pedig újra hajt. Virágzás előtt értékesebbek a hatóanyagai.
- érdemes sok csalánt szedni teának és zöld turmixnak. Nyugodtan kísérletezzünk zöld turmixokkal. Az egyik legegyszerűbb összetételű, ha az alma mellé egy marék csalánt (ne legyen vastag szára, ha az, akkor csak a leveleket rakjuk bele és a virágját) teszünk az aprítógépbe az italunkhoz.

Fényképes kertleírásokat és a permakultúrával kapcsolatos számtalan téma alapos megvitatását olvashatják az alábbi honlapon: www.permaforum.hu
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Évkör - tennivalók a kertben - MÁRCIUS 11 éve 1 hónapja #5088

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
Marcsi! Csodálatos lett a cikk! Nagyon szépen összefoglaltad a beérkezett javaslatokat. Csak ámulok, figyelek, tanulok.

Egyedül a 3.elv leírását érzem egy kicsit kevésnek. Hozzáírtam egy-két mondatot arról, hogy hogyan lehet ezt az elvet pl. a kertre értelmezni.


"3. elv - Érj el hozamot
Bármely rendszert úgy kell megterveznünk, hogy minden szinten önállóságot biztosítson, hasznot hozzon, önfenntartó legyen.

A permakultúrás szemlélettel kialakított kertben sokszor egy-egy növénynek alacsonyabb a hozama, mint a monokultúrában nevelt társának. Azonban a természetet másoló permakultúrás kertben egy területegységen sokkal több féle növény nevelkedik, melyeknek az összeadott hozama több, mintha csak egyféle növény ültetnénk. Ezen túlmenően a leszüretelt zöldségek és gyümölcsök mellett pl. hozamnak számít a növények egymásra gyakorolt jótékony hatása, a pillangósok által megkötött légköri nitrogén, a sövény szélfogó hatása, és a kertet felkapírgáló tyúkok munkája és trágyája is.

„Az éhség rossz tanácsadó.”"
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldal elkészítésének ideje: 0.144 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum