Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Iván kertje

Iván kertje 10 éve 3 hónapja #9988

  • tisztamo
  • tisztamo profilkép
  • TÁVOL
  • Platinum Boarder
  • Hozzászólások: 455
  • Köszönetek száma: 260
Gyulai Iván beküldte:
Még egy kérdés: Lesz elég tápanyag a burgonya fejlődéséhez az említett módszerrel is?
/ komposztom még nincs /

Ha lesz benne elég nitrogén a zöld részekből, akkor igen. Pusztán szalmával, szénával biztosan nem.

Nekünk ezzel ellentétes tapasztalatunk van.

Szűz füves földet szénával takarva a krumpli szépen fejlődött nekünk mindig, csak a vízellátással volt probléma, de olyan években, mikor elég eső volt, vagy ha öntöztünk, gyönyörű krumplijaink nőttek így. Ez például egy ilyen ágyás 2012-ben, a fűre raktam a krumplit és szénával takartam. A száraz nyarat nem jól bírta, 1,5 kg/m2 volt a termés:

028_1024x685.JPG


Itt a háttérben lévő krumpli úgy emlékszem, csak szalmával van takarva, de előtte sekélyen fel volt ásva a talaj. Újkrumplinak szedtük ki, így kb. 3 kg/m2-es termés volt. A takaráson kívül semmit nem adtunk a talajhoz:

035.JPG


Ez pedig 2013, A bal oldalon van egy sötétebb barna folt, amiből épp kel ki a krumpli és a borsó. Az a terület már előző évben is meg volt művelve. Csak előző ősszel hullott diólevéllel takartunk jó vastagon, szándékosan semmi más utánpótlást nem tettünk arra a területre. Öntöztünk, 5.1 kg/m2 volt a krumplitermés, a borsót nem mértük, az is szép volt:

002_800x536.JPG
Utolsó szerkesztés: 10 éve 3 hónapja Beküldte: tisztamo.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: gergo, ecovitka, Szil, 7fűkertje, Tboy

Iván kertje 10 éve 3 hónapja #9989

  • mzozo
  • mzozo profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 327
  • Köszönetek száma: 185
Gyulai Iván beküldte:
Igen, ez egy jó módszer, de itt a szalmát műtrágyázzák. A jó módszer a látványos produkcióra vonatkozik, és nem a minőségre. A tápanyag spektrum ugyanis meglehetősen szűk. Ezért ragaszkodom a szerves trágyával kevert szalmához, illetve a komposzt-bakhátas módszerekhez.

Szó sincs róla, hogy műtrágyázni kell a bálákat. Trágyázni kell a bálákat, ami komposzttea, trágyalé, biodinamikus preparátum vagy gilisztakomposztlé is lehet. A bálákra/ba az áztatás után kevés erdei talajt rakva megvan az ültető/vető közeg. Ha a területnek van lejtése, és a bálákat egy kontúr vonalon helyezzük el, akkor a lefolyó esővizet is felfogják, ami tovább segíti a talaj regenerálódását, lazulását. (a félárnyékos hely és a bálák takarása természetesen ugyanúgy részei a rendszernek, így nem is áll olyan messze a bakhátas módszertől :) )
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Tboy

Iván kertje 10 éve 3 hónapja #9990

  • mogyoró
  • mogyoró profilkép
  • TÁVOL
  • Senior Boarder
  • Hozzászólások: 53
  • Köszönetek száma: 29
Sziasztok!


A pentozán hatás nem jelentkezik akkor, amikor bomlatlan anyagba csak úgy beleültetünk? A baktériumok a növénytől veszik el a szükséges nitrogént a bála lebontásához. Szerintetek működne ez a technológia úgy, hogy első évben a bálát csak érlelem? Értem ezalatt azt hogy benedvesítés- és nedvesen tartás mellet- utána pillangós vetnék a tetejére és csak a következő szezonba menne bele a kultúrnövény?

Csak egy tipp lehet felesleges kör.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Iván kertje 10 éve 3 hónapja #9992

  • hargi
  • hargi profilkép
  • TÁVOL
  • Platinum Boarder
  • Hozzászólások: 370
  • Köszönetek száma: 121
Igen, ez egy jó módszer, de itt a szalmát műtrágyázzák

Lehet trágyalével, vagy más "bio" dologgal is hozzáadni a tápanyagot, a lényeg a szalma, mint termesztőközeg alkalmazása
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Iván kertje 10 éve 3 hónapja #9993

  • tisztamo
  • tisztamo profilkép
  • TÁVOL
  • Platinum Boarder
  • Hozzászólások: 455
  • Köszönetek száma: 260
mogyoró beküldte:
Sziasztok!
A pentozán hatás nem jelentkezik akkor, amikor bomlatlan anyagba csak úgy beleültetünk? A baktériumok a növénytől veszik el a szükséges nitrogént a bála lebontásához. Szerintetek működne ez a technológia úgy, hogy első évben a bálát csak érlelem? Értem ezalatt azt hogy benedvesítés- és nedvesen tartás mellet- utána pillangós vetnék a tetejére és csak a következő szezonba menne bele a kultúrnövény?

Csak egy tipp lehet felesleges kör.

Itt van egy kis különbség, mi nem az anyagba ültetünk, nálunk a krumpli érintkezik a talajjal is, a gyökerei abban nőnek. Ha alul talaj van, felül takarás, nincs semmi probléma. Az is biztos, hogy a pentozán hatás sokkal kisebb, mint gondolni szokták, és nem tart egy egész évig. Másrészt amíg nyers az anyag, addig abból nem csak nitrogént, hanem lényegében semmit nem tud felvenni a növény. Kár a nitrogénen ennyit pörögni.

A bálák lebomlanak a következő évre, ha kinthagyod őket. Ezek szalmabálák voltak, tavasszal tettem ki őket, hogy a kacsák nem menjenek ki a lyukas kerítésen:

IMG_0182.JPG


Az 5 bálából 1 szinte eltűnt (középn, a képen nem is látszik), 2 pedig elvesztette a súlyának kb. 70%-át. Szerintem gombák bontották le őket.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Iván kertje 10 éve 3 hónapja #10015

  • Gyulai Iván
  • Gyulai Iván profilkép
  • TÁVOL
  • Junior Boarder
  • Hozzászólások: 23
  • Köszönetek száma: 42
Teljesen egyetértek. Arra céloztam, hogy az említett módszernél műtrágyázzák a szalmát.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldal elkészítésének ideje: 0.140 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum