Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám
  • Oldal:
  • 1
  • 2

TÉMA: Erjedt, mocsaras víz jó a növényeknek?

Erjedt, mocsaras víz jó a növényeknek? 4 éve 9 hónapja #17870

  • begin
  • begin profilkép
  • TÁVOL
  • Senior Boarder
  • Hozzászólások: 53
  • Köszönetek száma: 10
Sziasztok,

Nem olyan régen vagyok kert tulajdonos, bocs ha hülyeséget kérdezek.

Olvastam a komposzt teáról, a készítéséről, és elég bonyolultnak hangzik.

Szeretnék azzal megpróbálkozni, hogy a normál komposztba való dolgokat belelököm egy dézsa vízbe és hagyom erjedni, akár még földet is bele, aztán azzal locsolok. Ha fogyott a vízből akkor feltöltöm újból és folyamatosan rakom bele a maradék növényi részecskéket, konyhai hulladékot stb stb. Elég nagy a kert el tud állni a szélén és nem zavar senkit, ha van szaga is.

Így nem kell bajlódni sem a sima komposzt forgatásával, sem a komposzttea készítésével, hanem csak ami amúgy is kidobni való, abból készül egy lé, amit lehet locsolni.

Logikusan gondolkodva a természetben mindenféle lebomló anyag van, egyik erjed másik bomlik, egyikben ilyen bacik dolgoznak, másikban másfélék, miért csak a sima komposztálási eljárás eredményezhet olyan anyagokat, amelyeket a növények hasznosítani tudnak?

Szerintetek ez működhet? Jót fog tenni a növényeknek? Köszi a válaszokat!
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Erjedt, mocsaras víz jó a növényeknek? 4 éve 9 hónapja #17871

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
Szia. Én nem ajánlom ilyesminek a használatát. Próbálom összefoglalni, hogy miért.
Nemrégiben készítettem egy ázalákot csalánból és fekete nadálytőből. Ez klasszikus ázalék, napi egyszeri kevergetéssel, amiről sokan ódákat zengenek. Hajítottam bele egy marék komposztot is, miért ne alapon. Abban van egy halom mikroorganizmus, talán egy részük a vízben is túlél.
Egy hét után az egész brutálisan elkezdett bűzölögni, 2 hét után a döglegyek beköpték a felszínét. Harmadig héten pedig úgy döntöttem, hogy ilyen ocsmányságot én nem viszek a veteményesem közelébe sem. Úgyhogy végül a kerünk mögötti susnyásba borítottuk.

Fontos tudni, hogy a talajban élő hasznos szervezetek, beleértve a mikróbák zömét is, az aerob körülményeket szeretik. Az ilyen ázalékokban az anaerob vagy fakultatív anaerob mikroorganizmusok szaporodnak fel, akiknek a legfőbb funkciója a lebontás. A lebontás során egy sor tápanyag gáz formájában elvész. Tehát az általad beáztatott növényi maradványokban lévő tápelemek nem tudnak teljesen hasznosulni a kertedben, mert mielött még oda kerülnének elillannak a levegőbe.
A talajod számára sem előnyös anaerob (levegőtlen) körülményeket kedvelő vagy elviselő mikróbákat kijuttatni. Különösen ha tömörödött vagy más okból levegőtlen a talajod. Ezenek a mikróbáknak a rendszeres kijuttatása szépen felélheti a talajodban lévő humusztartalmat is. Illetve azt is érdemes észben tartani, hogy számos kórokozó mikroorganizmus kifejezetten a levegőtlen körülményeket kedveli. Így a mindenféle növényi maradványok áztatásával esélyes, hogy patogéneket is szépen visszacirkulálod vagy behozod a rendszeredbe.

Egy szó mint száz, jobban jársz ha komposztálsz. És nem kell minden áron teát készítened. A talaj szempontjából sokszor előnyösebb egy vizes komposzt kivonat (komposzt extarktum). 2-3 marék jó minőségű komposztot teszel 15 liter klórmentes vízbe, jól felkevered és ezzel (vagy például 1:10 arányban higított vezrziójával, attól függően, hogy mekkora területen dolgozol) locsolod be a kezelni kívánt növényeket. 2-3 hetente ismételve bámulatos eredményeket tudsz elérni a veteményesben :)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Erjedt, mocsaras víz jó a növényeknek? 4 éve 9 hónapja #17874

  • begin
  • begin profilkép
  • TÁVOL
  • Senior Boarder
  • Hozzászólások: 53
  • Köszönetek száma: 10
Köszönöm a részletes választ!

Így már érthetőbb a dolog. Akkor megpróbálkozok a komposztálással. És a növénybeszerzős témában is köszönöm a javaslatokat.


Bocs az off témáért, de nem láttam sehol erre vonatkozó címet. Mi történt a fórummal, hogy így kihalt?
Régebben amikor itt jártam sok sok új téma vetült fel, rendszeresen voltak meghívott vendégek is, most pedig alig történik valami egy héten. Hova tűntek az emberek? Szétszéledtek? Feladták a permakultúrát?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Erjedt, mocsaras víz jó a növényeknek? 4 éve 9 hónapja #17875

  • Milán
  • Milán profilkép
  • TÁVOL
  • Fresh Boarder
  • Hozzászólások: 3
Szia! Én is sajnálattal látom, hogy alig van mozgás itt. Gondolom a facebook miatt lehet. Ott több csoport is van, ilyen témában, és gondolom oda mentek át az emberek. :(
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Erjedt, mocsaras víz jó a növényeknek? 4 éve 9 hónapja #17876

  • Molyka
  • Molyka profilkép
  • TÁVOL
  • Senior Boarder
  • Hozzászólások: 58
  • Köszönetek száma: 21
Bocsánat az offért, de ezt én is nagyon sajnálom. Az még a jobbik eset, ha más platformon folytatódik lelkesen a tapasztalatok áramlása - bár én nem képviseltetem magam se fb-on, se máshol ezen a fórumon kívül, úgyhogy már csak magamnak jegyezgetem fel a kis kerti történelmet. Remélem, legalább a Manna-kert blogolása hoz még ide a jövőben is üdítő motivációt, ötleteket és húsvér élményeket az okulásra.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Erjedt, mocsaras víz jó a növényeknek? 4 éve 8 hónapja #17877

  • magzsuzsi
  • magzsuzsi profilkép
  • TÁVOL
  • Gold Boarder
  • Hozzászólások: 179
  • Köszönetek száma: 145
Sajnos amennyire tudom, a fórumoknak ez a természetes dinamikája, idővel elnéptelenednek, mert már minden fontos témáról esett szó. Szerintem nem a forma a fontos, hanem az általa kialakult valós kapcsolatok. Ezek nekem azóta is nagyon sokat adnak, tudom, hogy milyen problémával kihez érdemes fordulni, és igen, kicsit már kiléptünk az online térből, és ez szerintem nagyon jó!

Ami személyesen engem illet, az élethelyzetem is változott, a fórum fénykorában még Budapesten laktunk, és kanyi fia gyerekünk sem volt, egyszerűen most, két kicsi gyerek, és az egyre inkább beinduló kert mellett annyira lecsökkent a monitor-időm, hogy nagyon-nagyon nehezen találok időt fórumozásra, de ugyanúgy a facebook-on sem posztolgatok.

Molyka, szerintem keresd azokat az élő programokat, ahol személyesen is megismerkedhetsz a hazai/környékbeli permaarcokkal, illetve a facebookon tényleg van ilyen irányú aktivitás, azt is érdemes lehet megfontolnod, én is sok permaismerősömmel leginkább ott tudom követni, hogy mi történik! Én a blogon évi pár bejegyzést továbbra is fogok írni, az nem marad abba, de a fórum nem rajtam áll, illetve nekem mostanában sajnos nagyon korlátozottak a lehetőségeim.. Pedig nagyon szupereket szoktál írni, és kérdezni, mindig örömmel olvasom, csak sajnos most irkálni nagyon kevés az időm.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Milán
  • Oldal:
  • 1
  • 2
Oldal elkészítésének ideje: 0.133 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum