Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Iván kertje

Iván kertje 6 éve 1 hónapja #8791

• ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Köszönetek száma: 527
Tök jó dolgokat írsz Martindián és nagyon klassz, hogy így utána számoltál. Az a meglátásom, hogy legtöbb esetben nagyon nehéz konkrét számokkal dobálozni. Az emberek konkrét számokat várnak és Iván betippelte, hogy kb. azt a mennyiséget használja. De bálában persze, hogy nehéz kifejezni a lovak alol kijött almot.

A valóság az, hogy ha az ember nem akar belerokkanni a dokumentációba és minden falevelet és szalmaszálat tételesen lejegyezni, akkor lehetelen pontosan megmondani, hogy 1000 nm-be mi megy bele. Már két éve hordjuk a tanyánkra a szerves anyagot és lehetlennek érezném azt pontosan betippelni, hogy mekkora mennyiséget mozgattunk meg. Pláne, hogy legtöbbször az a helyzet, hogy mindig olyan forrást használunk, ami éppen rendelkezésre áll. Tehát nálunk pl. nincs két olyan ágyás, amit valaha azonos módon készítettünk volna elő. Egyszerűen csak azért mert mindig más és más anyag kerül hozzánk vagy akad a kezünkbe. Avar a strandról, falevél a városból, faapríték teherautóról lekönyörögve, szalma, széna, fűkaszálék... Ezek a legjellemzőbbek.

Iván mutatott egy módszert, ami szerintem mindenkinél máshogy fog működni mint nála. Annak aki elöször csinál ilyet 50 bálánál többet pedig nem is érdemes megmozdítania. Tehát szerintem érdekesség képpen jó dolog bírálni és gondolkodni a számokon, de az egész sztorinak egyáltalán nem ez az esszenciája. Ezt a 60cm mulcs témát egészen biztos, hogy ki fogom próbálni, de teljesen kizárt, hogy ezt 10-20 nm-nél nagyobb területen fogom elkezdeni. Tök felesleges belerokkanni. Iván sem egyik napról a másikra alakította át a kertjét. Most még nem néztem meg a videót, de amikor élőben hallgattam a táborban, akkor megemésztettem és elraktároztam azt ami számomra inspirálólag hatott és ki szeretném póbálni, a többi pedig nekem oly édes mindegy...
Szerintem a kulcs, amit el kell fogadnunk az az, hogy nincs recept. A saját bőrünkön kell megtapasztalni, hogy mi működik a mi életterünkben.

Toti2, Az erdő számunkra a legnagyobb tanítómester. A kertünkben és a veteményesünkben pontosan az a célunk, hogy az erdei talajhoz hasonlatos viszonyokat alakítsunk ki. A permakultúrának a koncepciója is abból származik, hogy egyszercsak felmerült az a gondolat, hogy az erdőnek miért nem kell műtágya, öntözés, vegyszer és mégis olyan szépen virul. A talaja porhanyós és az ökoszisztéma egy bonyolult kapcsolathálózat segítségével képes fenntartani magát. Mi ezt a kapcsolathálózaztot szeretnénk megérteni és alkalmazni a zöldség, gyümölcs, tüzifa és amennyire csak lehetséges, a szántóföldi termesztésben is.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: gergo, Baltazár

Iván kertje 6 éve 1 hónapja #8794

• martindian
  • martindian profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Köszönetek száma: 577
Vitka, sajnos nem oromomben szamolgatok a dolgok utan,hanem a kertepitest nekem szoros dokumentalassal kell keszitenem, bar nagyon nem vagyok egy adminisztralgatos tipus, de ugy szeretnem kialakitani a fenttarthato kertet, hogy utanna dokumentalva tudjam "atadni" , hogy ez valoban cask ennyibe kerul es valoban cask ekkora okologiai labnyommal elvegezheto es nalam szigoru felteteleknek kell megfelelnie mindennek azon a teren, hogy mi mennyi kulso energiabevitellel epulhet es mekkora forrast,milyen tavolsagrol hozhato,szallithatok es az mashol nem igen hianyozhat, tehat cask felesleget mozgathatok A-bol B-be.
Csak gyorsan, hogy ne legyen felreertes kesobb...en nem azt akartam mondani, hogy a modszer nem jo , vagy nem mukodik, cask azt hogy az en rendszeremben se nem fenttarthato se nem permakulturas epp ezen okbol... Abban is igazat adok Neked, hogy nem lehet pontos szamokat adni rengeteg szituban, plane, ha az embernek nem is az a celja hogy dokumentalt adatokat,hanem tudast kozvetitsen, ebben tokeletesen igazad van! De nagyon nagy tevedesi hatart sem szabad megengedni magunknak akkor amikor Tanitunk masokat,mert ez kesobb visszauthet....csalodast okozhat anak aki "masolni" akarja a mintamat, azt erezheti, hogy valamit rosszul csinalt, vagy azt hogy nem vagyok hiteles.
50 bala es az 500,illetve 1000 bala tul van azon a tures hataron ami megfelelo szerintem....
Ismetlem ebbe sehol mashol nem kotnek bele, de most egy permaforumon beszelgetunk ahol a nem az a cel , hogy a rendszerunkben kinek terem tobb zoldseg, hanem az, hogy kinek terem meg fenttarthato modon, kis okologia nyomokat hagyva es ez nem olyan modszer szerintem.......es abban is igazad van, hogy Te 20nm en csinalod majd, mert az kigazdalkodhato szamodra!
A masik amit nekem a tervezesnel figyelembe kell vennem masokkal szemben, hogy nem hasznalhatok "kulso segitseget" cask bizonyos tavolsagon belulrol es azt is cask bizonyos mertekben.Ertem ez alatt, hogy cask onnan hozhatok mulcsot,ahonnan akkor is tudok majd, ha pl nem less benzin, olyan helyrol hozhatom el az osszegyujtott levelet,ahonnan vagy kezi , vagy allati erovel megoldhato stb...tehat ki van szamolva egy bizonyos merteku okologia labnyom aminel nagyobbat nem lephetek es igy kell megoldanom a fenttarthatosagot.
Ezt cask azert irtam le, hogy ne erezzetek kotozkodesnek a dolgot az 50 es 500 bala kozt.

Mellesleg azzal is tisztaban vagyok, hogy egy minden rendszer beinditasa nagyobb energiat igenyel, mint a mozgasban tartasa, egyszeru fizika. Viszont en azoknak keszitem a dokumentaciot es terveket,akik nem most szallnak be a dologba, hanem mondjuk30-50 ev mulva,amikor nem less lehetoseguk az elso nagy energiafroccsot bevinni,mert lehet, hogy nem less meg hozza foszilis energiahordozo olyan elerheto mertekben,mint most.

Iván kertje 6 éve 1 hónapja #8795

• Luti
  • Luti profilkép
  • TÁVOL
  • Platinum Boarder
  • Köszönetek száma: 104
Erdőtalaj fagyott-e?
Erről 2 tapasztalatom van:
- Egyszer kiadta lelkét egy szegény tyúkunk. olyan -5 nagyobb fagy volt. Mindenhol, ahova ki voltak engedve a tyúkok, kilátszott a talaj és olyan kemény volt, hogy nem volt kedvem visszamenni a csákányért. A kerítésen kívül van egy kis akácosunk, ott félresöpörtem az akácleveleket, majd olyan puha és porhanyós volt a talaj, hogy könnyen kiástam a gödröt.
- Tavaly erdőt ritkítottunk, és ott az avar nagyon vékony volt. Talán mm-ben sem volt mérhető.
Onnan vittem haza talajt oltani a komposztot. A levelek össze voltak fagyva (otthon az akácosnál még az sem!), de alatta a talaj rendben volt.
Zöldebb életmód: begreeny.com

Iván kertje 6 éve 1 hónapja #8796

• martindian
  • martindian profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Köszönetek száma: 577
erdo,
az erdok talaja a normal teleken felso retegeben megfagy! A tavalyi tel nagyon enyhe volt! Ha ezek a telek jonnek,akkor nem less fagyott a talaj.Fuggetlen az erdo surusegetetol, hisz a suru erdo lombkoronaja gyerebb,kevesebb cserje fonja be az kozep reteget es az aljnovenyzet is joval gyerebb, gyokerosszefonodasain keresztul a fold hoje is mas mertekben erkezik a felszin fele. A vastagon mohaval boritott,lombhullato erdoben nem jellemzoen kialakulo,napfenyt min 70%ban atengedo,apro tisztasok talaja nem fagy be. Ha a lombtakaro zart es a ho idoben erkezik,akkor a talaj kepes egesz telen megfagyas nelkul fenmaradni, a fold hoje altal benne aktiv talajeletet megtartani.
Mefleloen zart lomtakaro mellett,a minusszal egyutt erkezo tartos havazas mellett minusz 20 fokban is kepes fagyas nelkul megusznia fold felso reteg is, de ez egyre ritkabb a klimank miatt es az erdok allando mesterseges beavatkozasi miatt (nem a vagasra gondolok, hanem a tajidegen fajok behozatalara)

Kihuagytam valamit amit nem szoktam, cask most kapkodok :
Ez cask sajat tapasztalat es azon a tajegysegen ahol en elek!!!
Utolsó szerkesztés: 6 éve 1 hónapja Beküldte: martindian.

Iván kertje 6 éve 1 hónapja #8800

• Luti
  • Luti profilkép
  • TÁVOL
  • Platinum Boarder
  • Köszönetek száma: 104
Egy dolog még:
Az avar alatt plusz hőtermelés okozhat, hogy az élet ott dolgozik a szerves anyagon. Tehát melegít, mint a komposzt.
Zöldebb életmód: begreeny.com

Iván kertje 6 éve 1 hónapja #8805

• mzozo
  • mzozo profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Köszönetek száma: 184
én annyit fűznék hozzá, (amit Vitka is említett) hogy ez nem egyszerre kialakult dolog, ez egy folyamat.
és a 60 centi mulcsot nem kell minden évben ráhordani a területre, így bővül az ágyás.

lent a táborban is többek ki voltak akadva a 60centi szalmától, de azon kevesen lepődtek meg, hogy pl honnan van ennyi 5 éves komposzt??? merthogy 5 év, az mégis csak 5 év, és a komposzt sem éppen az a vég nélkül rendelkezésre álló termék.
;)
Oldal elkészítésének ideje: 0.387 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum