Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Gyümölcsfa ültetés Magról

Gyümölcsfa ültetés Magról 6 éve 1 napja #17676

  • emre
  • emre profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 752
  • Köszönetek száma: 168
Sziasztok!
Hamarosan el lesznek ültetve a mindenféle oltványaim, de egyúttal a helyben vetést is ki fogom próbálni, hogy majd pár év múlva kiváltsam az ültetett példányokat. Ehhez szerencsére kaptam vetőmagot úgyhogy indul a kísérlet!
imi
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Gyümölcsfa ültetés Magról 6 éve 2 órája #17678

  • s.baranta
  • s.baranta profilkép
  • TÁVOL
  • Fresh Boarder
  • Hozzászólások: 2
  • Köszönetek száma: 5
Üdv emre!
Sokáig oltványokat ültettem, de nem győztem őket "büfiztetni". A nálam jóval idősebbek, akik a magot a helyére "köpik", ezzel szemben erőlködés nélkül komoly mennyiségű, nagyon finom, széles fajtaválsztékú gyümölcsöt termelnek, persze leginkább a családnak. Már a mi kertünkben is van olyan szilva magonc, amelyik lassan lehagyja az anyját. Lantos Tamás szemlélete figyelemre és követésre méltó: magot helyrevetni (sokat), megkóstolni a termést (kötelességünk a fajtákat szaporítani, ugyanis a klíma változik), ha nem válik be, még mindig át lehet oltani. Hogy csak a legismertebb fajtákat említsem, a Germersdorfi cseresznye és a Rakovszky kajszi is magoncok voltak először. Már csak ritkán vásárolok oltványt, leginkább egy-egy fajta miatt, a magoknak viszont amikor lehet, keresek helyet. Az ember, aki fákat ültetett c. történet főszereplőjének hatására a gyerekeimmel már a falu határában is sokat ültettünk.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: emre, Tboy

Gyümölcsfa ültetés Magról 5 éve 11 hónapja #17679

  • vala_ki
  • vala_ki profilkép
  • TÁVOL
  • Junior Boarder
  • Hozzászólások: 35
  • Köszönetek száma: 20
Szia S.baranta!
Helyrevetésnél alkalmazol valamilyen praktikát, pl a magokat hűtőben tartani, pet palackba ültetni, stb, vagy egyszerűen csak egy luk, majd bele a mag?
Én is tervezek nagyobb területet fásítani helyrevetett gyümölcsfákkal, bármilyen tapasztalatot örömmel meghallgatok.
A "hogyan nem" ek is érdekelnek, szeretek más kárán is tanulni.
Köszönöm előre is.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Gyümölcsfa ültetés Magról 5 éve 11 hónapja #17680

  • emre
  • emre profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 752
  • Köszönetek száma: 168
Lehet alkalmazni a Lantos által említett orosz rulettes módszert is, de én tudatosabban szeretnék szelektálni a kertemben növő fajták közt, főleg hogy nincs több hely 30 fánál.
A másik az, hogy nem véletlenül oltanak nagy általánosságban vad alanyra, megvan annak is az előnye.
Arról nem beszélve, hogy ha nem oltasz be egy fát akkor tényleg ki kell várni az ivarérett kort, miközben oltáskor már ivarérett fa részéről veszünk szaporító anyagot, így felgyorsul a folyamat. Nekem tuti nincs 10 évem erre :)

Vala_ki olvass utána még itt a fórumon is volt olyan téma ami a magvetéssel foglalkozott.
imi
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Gyümölcsfa ültetés Magról 5 éve 11 hónapja #17681

  • vala_ki
  • vala_ki profilkép
  • TÁVOL
  • Junior Boarder
  • Hozzászólások: 35
  • Köszönetek száma: 20
Nem újkeletü az érdeklődésem a téma iránt, de a gyakorlati megvalósítás ezután fog elkezdődni.
Olvastam a régebbi írásokat, és egyéb cikkeket, videókat is, de kevés személyes, részletes, konkrét tapasztalat vagy hiba van megosztva.
Én remélem, hogy akár 20-30 év múlva is élvezhetem a munkám gyümölcsét, de fölösleges 5-6 éves kerülőutakat én is szivesen kihagynék.
Egy zalai nehéz, agyagos déli fekvésű szőlőhegyen szeretnék felhagyott szőlő, kaszáló területeket fásítani. Mélyen van a talajvíz, ezért gondolom nem mindegy, hogy helyben ered vagy ültetve lesz egy csemete. Már van jópár öreg gyümölcsfám, de azt látom, hogy a valószinüleg telepített fák, főleg az almák csak szenvednek, a régi nagy fák valamikor egészségesek voltak a törzsükből itélve, de mivel minimum 15 éve fel volt hagyva a gyümölcsös, a fagyöngy nagyon meggyengítette őket. Úgy néz ki, hogy a nagyját azért sikerült megmenteni.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: emre

Gyümölcsfa ültetés Magról 5 éve 11 hónapja #17682

  • s.baranta
  • s.baranta profilkép
  • TÁVOL
  • Fresh Boarder
  • Hozzászólások: 2
  • Köszönetek száma: 5
Szia vala-ki!
Semmilyen trükköm nincs. A fáknak kiszemelt helyre, nagyjából 1 m²-nyi területre szórom szét a magot, 4-5 cm földet dobok rá, a többit a teremtőre bízom. Lantos Tamás egyszerűen vödörböl szórva, mint pl. a búzát veti el a diót, túlérett vadkörtét, vadszilvát stb. Az elve az, hogy válassza ki magának a gyümölcs a helyet, ne mi, úgyis csak elrontanánk. Abból ami kikel, kiválasztja a legszebbeket, azokkal kezd később valamit. Legközelebb én is kicsit másképp csinálom. Mivel a területem nem túl nagy, marad az 1 m², de több féle magot fogok szétszórni. Tamás evvel azt éri el, hogy minden fája jól érzi magát, jó kondiban van, nem mellesleg ez a sikeres növényvédelem alapja, ha valaki nem akar mérgeket szétszórni a kertjében. Én sem teszem. Amúgy a termőre fordulás szerintem kivárható. Az egyik barackom idén hozza első virágait, nem is keveset, 3 éve dugtam el 8 magot, abból választottam ki. A fagyokat elviselte, idén megkóstoljuk. Anyósom ennek nagy mestere, nagyjából 5 év után kezd szüretelni. 75 évesen még mindig veti a gyümölcs magot. Ezt látta a felmenőitől, csinálja, amíg lépni bír. Sok sikert a munkádhoz!
Utolsó szerkesztés: 5 éve 11 hónapja Beküldte: s.baranta.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: ecovitka, Tboy, vala_ki
Oldal elkészítésének ideje: 0.131 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum