Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Áfonya nem savanyú talajba?

Áfonya nem savanyú talajba? 6 éve 5 hónapja #17550

  • Molyka
  • Molyka profilkép
  • TÁVOL
  • Senior Boarder
  • Hozzászólások: 58
  • Köszönetek száma: 21
Szívesen olvasnám mások tapasztalatát, hogyan sikerült beilleszteni a kertbe ezt a kivételes finomságot!

Egyik nagy kedvencem a fekete áfonya, és jó néhány évvel ezelőtt szomorúan olvastam, hogy a legtöbb kert talaja nem alkalmas a házi termesztésére (az enyém sem).
Írják a tőzeget ültetéshez, és a savas locsolgatást, de ezekkel kapcsolatban azt szűrtem le, hogy a módszerek hamar kevésnek bizonyulnak (miután szépen elfutott szerteszét a gyökérzete). Van persze dézsában nevelhető kis bokor is belőle, de számomra ez nem az igazi.
Aztán három évvel ezelőtt néhány utcával odébb egy ismerősöm szerzett pár bokrot - és a bokrok annak ellenére virítanak és teremnek, hogy még az elültetésükhöz sem használt semmi speciálisat, csak a kiásott anyaföld került vissza rájuk. Ez szöget ütött a fejembe, hogy lesz, ami lesz alapon mégis tehetnék egy próbát vele...

Közben folyik egy hosszú lejáratú kísérletem is arra, hogy a kert egy részét az áfonyák számára hosszú távra is barátságosabbá tegyem. Erről is megköszönném a véleményeket, mert az ötlet puszta agymenés, és semmiféle szakirodalmon nem alapul. Kijelöltem egy 20x30m-es részt, ahova fenyőket ültettem, azt gondolván, hogy az évek alatt kialakult vastag, bomló tűlevél-rétegnek hála ezek majd felnőve savanyítanak annyit a talajon maguk körül, amennyi az áfonyákat is megmentheti, mikor túlnőnek a tőzegen. Ha kellően nagyok a fenyők, a felesleget kivágnám, hogy napfényesebb, ligetesebb legyen, ekkor ültetnék néhány próba-áfonyát. A kitermelt faanyag aprítva ugyanoda kerülne vissza. Ez így nagyon nagy hülyeség?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Áfonya nem savanyú talajba? 6 éve 5 hónapja #17552

  • magzsuzsi
  • magzsuzsi profilkép
  • TÁVOL
  • Gold Boarder
  • Hozzászólások: 179
  • Köszönetek száma: 145
Az ötleted nem agymenés, a szukcesszió során a talaj folyamatosan savanyodik, ahogy nő a gombatúlsúly benne, különösen a tűlevelűek alatt, akiknek még a levelei is savanyítanak. Künönösen, ha nem meszes és nincs túl közel az alapkőzet, így lesz az áfonyák természetes élőhelye is, csak az azért jó sok idő...a mi kb. semleges/enyhén meszes talajunkon egész sok minden néz ki jól, ami elvileg enyhén mészkerülő (paw-paw, viaszmirtusz, kivik, szelídgesztenyék), de az áfonyák nem ez a kategória, azoknak tényleg durván savanyú talaj kell. Anyukám csinálta meg több növénnyel is, hogy az ültetőgödröt oldalról fóliával körbezárta,bele sok tőzeget kevert, de ez is csak 2-3évig működött.Most földbe sülyesztett kiszuperált fa-hordóval próbálkozik. Mivel az áfonyák nem túl nagy növények, szerintem is a zárt dézsa a legegyszerűbb módszer, ha valaki mindenképpen áfonyát szeretne...

Én egyelőre megmaradok az égerlevelű fanyarkánál, az annyival problémamentesebb! :-)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Molyka

Áfonya nem savanyú talajba? 6 éve 5 hónapja #17554

  • Molyka
  • Molyka profilkép
  • TÁVOL
  • Senior Boarder
  • Hozzászólások: 58
  • Köszönetek száma: 21
Nem vizsgáltam még a talajt, de a jelek arra mutatnak (az itt élő növények, és az elérhető talajtérképek is), hogy ez bizony meszes...
Ez már off, de elképzelhető, hogy akkor az indián banán és a kiwi sem fogja jól érezni magát nálam?
Úgy olvastam, hogy a szelídgesztenyék az áfonyához hasonlóan az erősen savanyú talajt kedvelik, mégis előbbiből van két kb. 7-8 éves példányom, ami eddig nem szenvedte meg a dolgot.
Fanyarkából van rézvörös és fürtös; azt nem tudom, melyiket kóstoltam idén (a másik még nem hozott termést), de nem volt az igazi, inkább keserűnek éreztem édes helyett. Fogalmam sincs, mi az oka, remélem, jövőre eltűnik. :)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Áfonya nem savanyú talajba? 6 éve 5 hónapja #17560

  • martindian
  • martindian profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 1209
  • Köszönetek száma: 578
35 éves fenyőerdőben lakunk, de eddig még nem sikerült az áfonya...ültettem vásári 200ft os tól az oázisos 5000ft ig sok félét, de még soha nem hajtott ki következő évben... ültettem simán a fenyvesbe...a szélére stb... nekem tul macerásnak tünik pedig durvás savanyú a talaj és nagyon gondoztam őket... ja még valami, a 35 év alatt pár ceni humusz réteg jött össze a fenyvesben
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Molyka

Áfonya nem savanyú talajba? 6 éve 5 hónapja #17562

  • Molyka
  • Molyka profilkép
  • TÁVOL
  • Senior Boarder
  • Hozzászólások: 58
  • Köszönetek száma: 21
Köszönöm, Martindian! Ez kérlelhetetlenül egyértelmű, döntő tapasztalat. A kis fenyveshez ki fogok találni egy másik hasznosítást is, mert az áfonya igazi rejtély. Talán, mire odaérek, hogy jöhetne az első kísérlet, már sikerül olyan fajtát létrehozni, ami kevésbé kényes...
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Áfonya nem savanyú talajba? 6 éve 5 hónapja #17604

  • magzsuzsi
  • magzsuzsi profilkép
  • TÁVOL
  • Gold Boarder
  • Hozzászólások: 179
  • Köszönetek száma: 145
Molyka, nekem idáig az a tapasztalatom (a kertben is, és másoktól is ezt hallom), hogy a szelídgesztenye egészen toleráns, nálunk pl. 7 és 7.5között van a pH,és az jó neki is, meg a kivinek, paw-pawnak is. Ha a szelídgesztenye jól néz ki nálad, akkor az utóbbiakkal is próbálkozz nyugodtan, de az áfonya tényleg más tészta.

Fanyarkából nekünk égerlevelű van, idén már termett, és nagyon finom édes.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Molyka
Oldal elkészítésének ideje: 0.122 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum