Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Gyümölcsfák vadkár elleni védelme

Gyümölcsfák vadkár elleni védelme 4 éve 5 hónapja #17880

  • Zoo Lee
  • Zoo Lee profilkép
  • TÁVOL
  • Expert Boarder
  • Hozzászólások: 90
  • Köszönetek száma: 44
Sziasztok!

Kiváncsi volnék, hogy milyen tippeitek vannak a klasszikus kerítés, vadháló, villanypásztor, műanyag háló, stb. megoldások mellett.

Amit eddig láttam: nádszövet a törzs köré.

Amit eddig csináltam: - csirkehálóval vettem körül 3 karó segítségevel a kis fákat, a lombjukat és a törzsüket is megóvandó.
- régi fa redőnnyel vettem körü a nagyobb fák törzsét

Ami még tervben van:
- emberi haj kiszórása a fák közelébe (fodrászatból)
- csipke, kökény és egyéb szúrós cserje ültetése a nagyobb fák tövébe
- a ti további ötleteitek alkalmazása :)
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Tboy

Gyümölcsfák vadkár elleni védelme 4 éve 5 hónapja #17881

  • Tboy
  • Tboy profilkép
  • TÁVOL
  • Expert Boarder
  • Hozzászólások: 90
  • Köszönetek száma: 39
Én is szenvedek az őzkárral a csemete mogyorókat,cseresznyét, barackot mindig lecsipkedik :evil:
2 M es 6os betonvasakat szúrtam le és a tetejükre a nyári sörösdoboztermésből raktam szélzörgőnek. Zörgős műanyagcsíkokat kötök az ágak végére... előkarácsonyi dísznek :D
Kutyaszőr pörkölve nylon harisnyában.... illetve őzcsont felaggatva zörgőnek. Még ezt találtam a leghatásosabbnak.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Gyümölcsfák vadkár elleni védelme 4 éve 5 hónapja #17882

  • berkenye
  • berkenye profilkép
  • TÁVOL
  • Senior Boarder
  • Hozzászólások: 45
  • Köszönetek száma: 32
Ami még tervben van:
- emberi haj kiszórása a fák közelébe (fodrászatból)
- csipke, kökény és egyéb szúrós cserje ültetése a nagyobb fák tövébe
- a ti további ötleteitek alkalmazása


2017 tavaszán egy erdővel határos, helyenként kökénnyel-vadrózsával-szederrel benőtt legelőre ültettem úgy 3 tucat gyümölcsfát, némi tisztogatás után. A területen van minden, őz, szarvas, vaddisznó, mezei és üregi nyúl. Ezek közül nálam az első kettő okozta a legtöbb kárt, ebben a sorrendben.

Amiket én próbáltam:
Körbeszurkálás másfél-két méteres kökényágakkal - a nyúlrágás ellen megvédte a fákat, de hamar kiszárad és olyan lesz mint a ropi. Közben remekül összeszurkálja az ember mindenét. Az élő kökénybokor sem jó védelem szerintem, mert nálam a kökényesben pihennek előszeretettel az őzek nappal.
A szúrós kategóriából még az élő erdei szeder védte meg legjobban az egyik fát, az ültetésnél kiirtottam egy másfél méteres átmerőben, de hamar visszanőtt az áthatolhatatlan szeder és megvédte az almafát (ez a fa vitte a legtöbbre két év alatt, a többit újra és újra megrágták az őzek). Végül is a fás legelőkön is csak így tud feljönni az újulat. Igaz, a tölgyfa levelét eleve kevésbé szeretik a vadak.
Többféle vadriasztó cucc a gazdaboltból - egyik sem működött. Szerintem az emberi haj taszító hatását is legyőzi az éhség.

Végül idén tavasszal a fák felét egyenként bekerítettem, 3 hosszú akáckaró, meg 175 magas vadháló köréjük, és lőn, ezek a fák beindultak, a többi nem tudott túl nőni a veszélyzónán...

Ősszel szeretnék mindenféle fákat ültetni magról (tölgymakk, szelídgesztenye, dió - a kis diómagoncok kérgét a szarvas hántotta le nálam, kivégezve az összeset). Ezúttal Szabolcs kollégánál, az Alföldön látott módszerrel: szúrós ágak, de ezúttal fektetve, egymásra halmozva. Ez nagyobb területet igényel.

Sepp Holzernél olvastam még anno, hogy ő állati csontokból főzött kátrányszerű anyagot s azzal kente be a kis fák törzsét. Ezt nem próbáltam, de jó esélyt adok neki, hogy működik.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Gyümölcsfák vadkár elleni védelme 4 éve 4 hónapja #17885

  • golya94
  • golya94 profilkép
  • TÁVOL
  • Expert Boarder
  • Hozzászólások: 122
  • Köszönetek száma: 97
Nalunk nem a fakat annyira bantya, de a szölöt uj ültetveny nagyon. Nem akkortunk bekeritni, mert csak a elsö évek a gond, az idös növeny nem annyira bantanok.
Amit segit a leggjobb nalunk volt a vérliszt. Minden esö után porzástunk vérliszttel az uj hajtás, és ezt már nem szereti a kis öszike. Nem nagyon szép munka, de segit.

Esetleg ezt segit a fak vedeni is
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldal elkészítésének ideje: 0.156 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum