Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Matrac természetes anyagból

Matrac természetes anyagból 10 éve 5 hónapja #8029

  • emre
  • emre profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 752
  • Köszönetek száma: 168
Nálunk épp aktuális lenne egy matraccsere és annak ellenére, hogy eljátszadoztunk már a szalmaágy (surgyé) gondolatával, foglamunk sincs, hogy milyen, könnyen elérhető, finomabb természetes anyagokkal lehetne kitömni egy már meglévő huzatot.
imi
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Matrac természetes anyagból 10 éve 5 hónapja #8055

  • Bozse
  • Bozse profilkép
Jelenleg is a telken egy majdnem szalma matracot használok. Egy sűrű szövésű dunna huzatot "áldoztam" föl huzatnak. Jó száraz szénát töltöttem bele (vigyázz aszat vagy egyéb szúrós növény ne kerüljön bele, nagyon kellemetlen lehet), egy 2,5X1 m-es deszka oldalra van rakva, rajta egy kiszolgált pamut töltésű paplannal (az aszat miatt került rá).
Gyerekkoromban a nagyszüleimnél még előfordult a szalmazsák. Az istállóban és a tanyán csak ilyenek voltak. Jól tudtam rajta aludni, én is más is. Cserélni kell a zsákban a szalmát mert a használat alatt összetöredezik és összeesik. A cserélési periódusra nem emlékszem, de úgy rémlik évente. Ja és az egerek is szeretik, kirágják a zsákot és beletelepednek. Egér ellen macska, sikló, jól záródó nyílászáró.
Eszembe jut még, hogy az ottalvós közintézményekben (katonaság, kolesz, kórház) a vaságyak matracai úgy nevezett kenderkóccal voltak kitömve, illetve akkoriban még előfordult a lószőr párna is, de ezt nem láttam hogyan nézett ki belülről. A kenderkóc az egy vékony szálakból álló, nem túl merev, laza anyag, olyasmi csak világosabb mint a kenderkötél, mintha a vízvezeték szerelők is használták esetleg még most is használják tömítésre.
Persze, ha van lehetőség, akkor én a gyapjút választanám. Rugalmas, puha, kánikulában sem meleg, hidegben jól tartja a hőt. Egy subán, vagy gyapjú derékaljon is nagyon jót lehet aludni, de számomra a szalmazsák is jobb a szivacsnál.
Esetleg a libatoll. De ez nekem nagyon meleg.


Üdv: Bözse
Utolsó szerkesztés: 10 éve 5 hónapja Beküldte: Bozse.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Matrac természetes anyagból 10 éve 5 hónapja #8062

  • emre
  • emre profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 752
  • Köszönetek száma: 168
Köszönöm az ötleteket, így elő pillantásra a gyapjú tűnik a legkedvesebbnek.
imi
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Matrac természetes anyagból 10 éve 5 hónapja #8091

  • Bozse
  • Bozse profilkép
Egy kárpitos szakkönyv, lehet további segítség
www.terrasoft.hu/mikolap/barkacs/karpitip.pdf
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Matrac természetes anyagból 10 éve 5 hónapja #8098

  • AttilaK
  • AttilaK profilkép
  • TÁVOL
  • Platinum Boarder
  • Hozzászólások: 682
  • Köszönetek száma: 318
Pont tegnap este olvastam, hogy Tahitótfalun a Magyar Gábor elégeti a rackái gyapjúját, mert nem tudja eladni.
Lehet, hogy érdemes volna megkérdezni, hogy van-e épp eladója, vagy inkább tüzel vele.
Fura az ember egyébként, a huculokat is inkább leadja a vágóhídra, mintsem olcsóbban adná.
Nem az a beteg, aki nem alkalmazkodik egy abnormális világhoz.
Utolsó szerkesztés: 10 éve 5 hónapja Beküldte: AttilaK.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Matrac természetes anyagból 10 éve 5 hónapja #8107

  • emre
  • emre profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 752
  • Köszönetek száma: 168
Már 10 évvel ezelőtt is hallottam ennél sokkal "archaikusabb" vidékeken, hogy a gyapjú nem hoz hasznot, csak gondot. Gondolom ez azért függ a gyapjú minőségétől is, de ebbe nem megyek bele mert nem értek hozzá. Ellenben azt olvastam, hogy remek tápanyagutánpótlást biztosít a talajnak. Bomlása lassú, de sokáig táplál.

Az, hogy fura ember, az tény, de a többség szemében te is az vagy Attila meg sztem mindenki aki erre a fórumra jár :lol:
A sztorit egyébként ismerem, tudom pontosan mi vezetett ide, de nem tudom a vágóhidas döntés minek tudható.
imi
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldal elkészítésének ideje: 0.125 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum