Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám
  • Oldal:
  • 1
  • 2

TÉMA: Kerti út betonozás nélkül

Kerti út betonozás nélkül 8 éve 3 hónapja #16379

  • magzsuzsi
  • magzsuzsi profilkép
  • TÁVOL
  • Gold Boarder
  • Hozzászólások: 179
  • Köszönetek száma: 145
Bárhogy nézegetem, szerintem ez a téma még nem került elő, nekünk viszont éppen ezen fő a fejünk. A kisebb kerti utakhoz (amiket nem használunk olyan extrém sokat) tudunk tök jó megoldásokat: simán fű, ahol annyit járunk, hogy azt kitaposnánk, ott faapríték, vagy lépőkövek.

Viszont van 1-2 fő út egy kertben, amit normál helyen le szoktak betonozni, vagy térkövezni. Kiskaputól a ház ajtajáig, háztól a szerszámtárolóig, vagy a keréknyomok ahol az (egyébként csak max hetente 1x-2x használt) autóval ki lehet állni. Nagyon szeretnénk megúszni a betonozást, viszont az is jó lenne, ha cserébe nem kellene mondjuk havonta karbantartani az utat. Balázs valami sóderágyba rakott bontott tégla-szerűségen gondolkodik, de nem egyszerű a dolog: a sima tégla nem fagyálló, talán le lehetne kezelni valamivel, és akkor az lenne, de akkor már lehet, hogy jobban járnánk valami egyéb anyaggal. Az is kérdés, hogy mennyire mászna be növényzet a téglák közé.

Van esetleg valamelyikőtöknek ilyesféle útja? Nagyon érdekelnének tapasztalatok, részletek, pro és kontra egyaránt. Kovibali, ha esetleg olvasod, Békásmegyeren jól emlékszem, hogy a plébánia oldaltornáca bontott cseréppel volt kirakva? Erről lehet esetleg tudni valamit?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Kerti út betonozás nélkül 8 éve 3 hónapja #16380

  • bedoattila
  • bedoattila profilkép
  • TÁVOL
  • Expert Boarder
  • Hozzászólások: 149
  • Köszönetek száma: 47
Faapríték, tégla, lépőkövek: mindhárom addig jó, amíg nem esik az eső. Ha vizesek, akkor balesetveszélyesek. A betonra ugyanez érvényes, ha teljesen simára öntitek.
Eleddig a legjobb megoldásnak a műanyag járórácsot látom. Ebből rengeteg típus van: olyan is, ami gyalogos ösvényre való, de van olyan is, ami elbír egy rakodógépet is. Érdemes több cégtől bekérni árajánlatot, mert az árak rendkívül széles skálán mozognak. (csak egy gyors kereséssel: autóbejáróhoz alkalmas GRP rács 5 nm-es kiszerelésben 326 euró!)

Azt hiszem a rács előnyeit nem nagyon kell taglalni ezen a fórumon. A hátránya az ára.
Sok helyen láttam olcsó megoldásként betonrácsokat kocsibeállóhoz. Nem tudom, hogy mennyire morzsolódnak el a használat során.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: magzsuzsi

Kerti út betonozás nélkül 8 éve 3 hónapja #16384

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
Zsuzsi, Nekünk benn a városban téglával van kirakva a kocsibeálló és a bizony idővel besüllyed a talajba. Plusz, ahol nem járunk már egy-két éve az autóval ott el is tüntek a téglák. Részben a növényzet, részben a giliszták munkája miatt. Az is tény ,hogy nálunk igencsak süppedős talaj van.
A tanyán rengeteg kitéglázott terület van, amiket jókora földréteg borít. Ezeket akkor fedezzük fel, amikor valamiért belenyojuk az ásót vagy a vasvillát a talajba és megáll. Szóval ezek folyamatos karvantartást, gyommentesítést (no és persze használatot) igényelnek. Ezek a tanyán lévő kitéglázott területek már évtizedek óta nem voltak használatban. Viszont klasszik bontott 30 cm-es kistéglával vannak kirakva és többségük ép. A tégla elfagyhat, de nem mind teszi.

A műanyag járórácstól és kicsit idegenkedem. Van egy kávézó anyuék falujában, ahol szépen kaviccsal ki van szórva a műanyag járórács köze. A kavics összetömörödött, besüppedt és valahogy olyan randa ahogy az a műanyag háló ott éktelenkedik. Plusz, lehet, hogy nagy tömeget elbír, egy ideig. De én azért megkérdőjelezném a tartósságát. Könnyen lehet, hogy hosszú távon a tégla tartósabb.

Attlia, engem érdekelnének a rács előnyei. Nekem valahogy nem evidens.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: magzsuzsi

Kerti út betonozás nélkül 8 éve 2 hónapja #16386

  • bedoattila
  • bedoattila profilkép
  • TÁVOL
  • Expert Boarder
  • Hozzászólások: 149
  • Köszönetek száma: 47
Tégla balesetveszélyes, és munkaigényes. Minden olyan helyen, ahol árnyékban/félárnyékban van remekül megtelepedik rajta a zuzmó, és a legkisebb nedvességre csúszik, mint a csuda. Tapasztalatból írom. Másrészt folyton karban kell tartani: mindig van olyan tégla, ami billeg, mindig van olyan tégla, ami zuzmós és mindig van olyan tégla, ami eltörött/szétmállott. Előnye, hogy esztétikus és olcsó.

A beton járólap ennél sokkal praktikusabb: nem szívja meg magát annyira vízzel és lassabban telepedik meg rajta a zuzmó. A billegés ugyanúgy jellemző rá. Viszont kevésbé töredezik/mállik. És kevésbé esztétikus.

A pataki kavics vagy az apróra zúzott kő sokkal esztétikusabb az összes verziónál, viszont azt időnként újra kell tölteni és döngölni. Karbantartást igényel: gereblyézést, Drágább az előzőeknél.

A műanyag járórács talán csak az öntött betonnál esztétikusabb. A homokfúvott felületű verzió nem csúszik. Ha megfelelő minőségű UV álló, műgyanta+üvegszál rácsot veszi meg az ember, akkor a tartóssága biztosított. Az újrahasznosított műanyagból készültek esetében nem tudom, hogy mennyire tartósak, de ennek is utána lehet nézni. (Vitka, tudok olyan vasúti felüljárót, aminek a műanyag járórácsát kb. 18 évvel ezelőtt rakták le, és mai napig ott áll, még enyhén sem kopott meg – koszos a beleragadt rágógumitól, és a lerakódott rozsdától.) Ilyenekről beszélek, mint ez is, amit a google elsőnek dobott ki: fibrolux.com/hu/main/grp-jaroracsok/preselt-racsok/

Egy-egy lap nagy felületen fekszik a talajon (döngölt homokon/kavicson/agyagon stb.), ezért a billegés nem jellemző. Egy ösvényen/kocsibeállón mindig vannak olyan részek, amiket jellemzően ritkán használ az ember. Ezeken a helyeken a növényzet szépen meg tud telepedni a járórács réseiben. Ezt persze rühellik a gyomirtós újpolgárok, én inkább pozitívumnak látom.
Másik előnye, hogy nem fagy el. A havat, jeget persze nehezebb letakarítani róla, mint az öntött betonról.
Azt is előnyének tekintem, hogy könnyű áthelyezni, ha az ösvény nyomvonalát arrrébb akarja pakolni az ember.
Karbantartása nem túl macera: pár évente fel kell szedni, és újra kell döngölni az alapját, hogy ne süllyedjen meg.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: magzsuzsi

Kerti út betonozás nélkül 8 éve 2 hónapja #16389

  • hargi
  • hargi profilkép
  • TÁVOL
  • Platinum Boarder
  • Hozzászólások: 370
  • Köszönetek száma: 121
Nehéz jó és egyben környezetbarát megoldást találni. Bár nem esztétikus, de pl. az újrahasznosított darált betonnal lehet normális utakat csinálni, ami elbírja a járműveket is, és ha eső esik rá, az elszivárog a hézagok között. Persze elég ronda, takarásként lehet rá szép (és drága) zúzott követ tenni.
A darált betont azért gondolnám bocsánatos bűnnek, mert már úgyis megvan, és egyébként meg hulladéklerakóba menne
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: magzsuzsi, bedoattila

Kerti út betonozás nélkül 8 éve 2 hónapja #16409

  • Muzsikus
  • Muzsikus profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 424
  • Köszönetek száma: 134
Én úgy csináltam, hogy a sima talajra raktam filcet, arra ment a kavics, a kavicsba pedig a beton járólap. A kavicsban szépen nő a citromfű, körömvirág, zsálya. A lapok nem billegnek. szegélyt kell jól megcsinálni, nem kell annyi járólap, amiből lehet egyszerűt és dizájnosat is választani. Kavics felfrissítéshez elég egy gereblyézés. Viszont sem kavics sem zúzalék nem javasolt ott, ahol állatok is járnak. Nálunk a szamarak patája így is folyton tele van kaviccsal, ami csúnya dolgokra képes a zúzalékról nem is beszélve.
Mindezek ellenére én a szegélybe lerakott kéreg és azon elhelyezett beton járólap kombót akarom még kipróbálni.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: magzsuzsi
  • Oldal:
  • 1
  • 2
Oldal elkészítésének ideje: 0.133 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum