Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Kivi,citrom

Kivi,citrom 10 éve 1 hónapja #12032

  • atiteszter
  • atiteszter profilkép
Kiwivel és pawpawval én is próbálkozok majd hamarosan.
De szerintem ha c vitamin fontos akkor a homoktövis verhetetlen!
Még most is tökéletes állapotban van a mézben.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Kivi,citrom 10 éve 1 hónapja #12059

  • Bicajos
  • Bicajos profilkép
Örülök nagyon a kivis témának. Nekem két tövem van, 2 éve ültettem őket.
Olvastam arról, hogy van Zalában Fityeházon egy ültetvény, amit szeretnék egyszer megnézni. Esetleg járt már ott valaki?

Ma találtam ezt:
www.kert.szie.hu/resource/2337.pdf

Itt szerepel Kisharsány és Tahitótfalu is, ahol a 80-as években telepítettek kivit. Kíváncsi lennék, hogy mi lett ezekkel az ültetvényekkel.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Kivi,citrom 10 éve 1 hónapja #12073

  • ugro
  • ugro profilkép
  • TÁVOL
  • Fresh Boarder
  • Hozzászólások: 17
  • Köszönetek száma: 19
Igen, én jártam Fityeházon kb 3 éve, láttam a kiviültetvényt, akkor lehetett olyan 4 éves. Az Indexen van néhány fórum, kifejezetten a kivivel, kakiszilvával és egyéb, nálunk is termő gyümölcsökkel foglalkozik. Az egyik ilyen topic a "nálunk is termő új gyümölcsök", ennek a vezetője, vagy fő személyisége Varga János, akivel le lehet levelezni egy esetleges találkozót - legalábbis tavaly még volt erre lehetőség. Akár a fórumon keresztül is kapcsolatba lehet vele lépni.
Ide teszem a fórum linkjét:
Nálunk is termő új gyümölcsök:
forum.index.hu/Article/showArticle?na_st...&t=9181283&na_order=
Ez pedig egy nagyon jó cikk a kivi neveléséről, amelyet az említett Varga János és Miklós Ákos írtak:
Miklós Ákos – Varga János cikke a kiviről
www.treemail.hu/magazin/cikkek/termesszunk-kivit-magyarorszagon

Sajnos nagyon ritkán írok fórumba - bár lelkes olvasó vagyok, és fogalmam sincs, jól tettem-e be a linket. Elnézést kérek, ha nem, nem igazán tudom működtetni egyelőre ezeket.
Utolsó szerkesztés: 10 éve 1 hónapja Beküldte: ugro.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: csacskaanyó, Kardosszilvi, magzsuzsi, nomád, Bicajos

Kivi,citrom 10 éve 1 hónapja #12074

  • ugro
  • ugro profilkép
  • TÁVOL
  • Fresh Boarder
  • Hozzászólások: 17
  • Köszönetek száma: 19
Folytatnám a hozzászólást: 4 vagy 5 éve érdeklődöm a kivi - káki - füge - indianai banán stb., nálunk is termeszthető egzotikumok iránt. Most már van egy szőrös kivi párom, 2 minikivim, meg 4 db tavalyi paw-paw magoncom - még élőnek tűnnek. Nagyon szívesen leírnám a tapasztalataimat, amelyeknek csak egy része saját, gyakorlati megismerés, a többi netes információ. Évek óta olvasom a fórumokat, amelyeket lejjebb belinkelek, és így az ottani topictársak tapasztalataiból okulva, már sok mindent másképp csinálnék, mint ahogy kezdtem. Az a probléma, hogy talán túl sok mondandóm volna, és nem szeretnék senki türelmével visszaélni, (velem az a baj, hogy ritkán írok, de akkor nagyon sokat) :)
Beteszem a másik két topic linkjét is:

Fagytűrő déligyümölcsök:
forum.index.hu/Article/showArticle?t=9107936

A kivi sikeres termesztése:
forum.index.hu/Article/showArticle?t=9181194

Nekem a "Fagytűrő..." jött be legjobban, de a másik kettő is érdekes.
(Mivel új vagyok itt a fórumon, írok magamról a Bemutatkozóban.)
Visszatérve a fityeházi ültetvényre, egy topictalálkozó kapcsán jártunk ott kb. 20-an. Láttuk a növényeket, bemutatót kaptunk a nevelés mikéntjéről, de hogy mi a további sorsa a terméknek, nem igazán tudom: hogy hova - kinek termelik, azt sem tudom, mert nem informáltak róla. Van ott füge és datolyaszilva ültetvény is, ezekről szintén nincs több infóm. A vendéglátóink, Varga János és néhány "tanítványa" nagyon kedvesek voltak, megmutatták az egész környéket, de sok kérdés vagy fel se merült, vagy nyitva maradt.
A 80-as évekbeli kísérleti ültetvényekről Varga János elmondta, hogy a kiviket olyan, déli fekvésű, száraz lejtőkre telepítették, ahol a vízigényes kivi nem is maradhatott meg, - indoklás: szubtrópusi növény (ez nem igaz),kell neki a sok nap és meleg. Az ültetvény persze kipusztult, ebből pedig levonták a következtetést: nálunk nem lehet kivit termeszteni. (mert persze a növény a hibás!)
Ha gondoljátok, leírok majd néhány tapasztalatot, részben sajátot, részben a fenti topicok "lakóinak" tapasztalatait, illetve azt, amit én szűrtem le az ő tapasztalataikból.
Bocsi, kicsit hosszú voltam - mondtam, hogy velem vigyázni kell :)
Utolsó szerkesztés: 10 éve 1 hónapja Beküldte: ugro.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: csacskaanyó

Kivi,citrom 10 éve 1 hónapja #12077

  • martindian
  • martindian profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 1209
  • Köszönetek száma: 578
Kedves Ugro'
Koszonom, hogy irtal a temaban...en kulon szertnelek megkerni arra, hogy ird le bovebben a tapasztalataidat,infoidat ide ! ;)
Tobbunket is erdekel a dolog,plane a sajat tapasztalsaok es hasznon dolgok...amit maskepp csinalnal ma!
Az a baj,hogy sokmindennel foglalkozik mindenki, hisz szinte mindannyian nem reg kezdtunk, ezert rengeteg a teendo, igy nincs ido minden adatot osszeollozni..Ezert kulonjo, ha valaki alaposan ki tud fejteni egy temat itt es nem kell tobb oldalrol osszeszedni azt :)
Amugy koszi a hasznos linkeket is!
Koszi elore is!!!
A kakiszilvarol van annyi infod,hogy nyissunk neki uj topicot? Nekem a szivem csucske, de keves az gyakorlati tapasztalatom es az elemelti meg mar feledesbe merult :(
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Kivi,citrom 10 éve 1 hónapja #12078

  • csacskaanyó
  • csacskaanyó profilkép
  • TÁVOL
  • Gold Boarder
  • Hozzászólások: 215
  • Köszönetek száma: 89
Ugro!
Vagyunk itt többen is, akik képesek hosszú lére ereszteni a mondókájukat, de ha ebben a lében sok ehető dolog van, akkor itt senki nem fog haragudni érte.
Számomra máris hasznos volt a hozzászólásod.
Figyelem az indulása óta ezt a kivis témát, mert nagyon piszkálja a fantáziámat. Ami elbizonytalanít, az az, hogy az ember rendel 2-3 ezer forintért per darab.. a tövekből és 3-4 év után derül ki, hogy a termős helyett is porzóst kap... és kezdheti előröl az egészet. Nem sok kedvem van hozzá. Ha biztosan lehetne tudni a tövek nemét, nem gondolkodnék egy percet sem, biztosan rendelnék, na nem sokat, nekem 1 fiú+ 3 -4 lány bőven elég lenne. Apukám gyümölcsfaló, kilószám képes megenni a gyümit, válogatás nélkül, biztosan örülne egy termő kivi fának/bokornak.
Ha tapasztalt kivisektől tanulhatunk és esetleg tőlük lehetne vásárolni is és nem zsákbamacskát, akkor biztosan vevő lennék pár tőre.
A kivivel kapcsolatban, Nem mélyedtem komolyan a témába, de azt olvastam róla hogy a meszes talajt nem bírja. Milyen mélyre megy le a gyökere? Ha egy köbméteren kicserélném a földet és abba ültetném vajon elég lenne e neki?
Ez csak egy kérdés a sok közül, ha lesznek válaszok, majd folytatjuk. Addig is jó fórumozást! Üdv közöttünk!
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldal elkészítésének ideje: 0.120 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum