Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám

TÉMA: Talaj PH változtatás

Talaj PH változtatás 11 éve 11 hónapja #2798

  • Veronik
  • Veronik profilkép
Abban tud valaki segíteni, hogy savanyú talajt hogy lehet feljavítani? Az Őrségben általában savanyú, alacsony termőképességű talajok vannak.
Közben a válaszon magam is gondolkodom... lehet, hogy ebből az adottságból kellene kiindulni...
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Természetes talajjavítók 11 éve 11 hónapja #2800

  • Muzsikus
  • Muzsikus profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 424
  • Köszönetek száma: 134
Meszezés.
Nálunk pont hogy meszes a talaj, szóval gyakorlati tapasztalatom nincs. Anno azt tanították, hogy 0,3-0,5 tonna mész hatóanyagot kell hektáronként két lépcsőben kijuttatni, lehetőleg istállótrágyázással összekötve. Ennek hatása 10-15 év is lehet.
Cukorgyári mésziszap pl 50% körül tartalmaz meszet.
Persze mielőtt nekiugrasz,érdemes lenne konkrétan megmérni a talajsavanyúságot, vagy még jobb, ha alkalmazkodó növényekkel termelsz.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Veronik

Válasz: Természetes talajjavítókat keresek 11 éve 11 hónapja #2801

  • Veronik
  • Veronik profilkép
Ó, igen, nem voltam elég konkrét! A termőképességét - nagyon savanyú- kellene javítani, hogy haszonnövényeket tudjak termelni, illetve a szerkezetét is, nagyon kötött, agyagos.
Valószínűleg be is vizsgáltatom, úgy tudom, a talaj savanyúságának többféle paramétere van, amit a lakmuszpapír nem mond el...
Közben még olvasgattam a fórumon, hasznos ötleteket találtam a szerkezet javítása terén, de a PH javítására eddig csak a meszezés jutott el hozzám.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Talaj PH változtatás 11 éve 11 hónapja #2803

  • Razide
  • Razide profilkép
A fahamu is elég lúgos, csak nem szabad túlzásba vinni, mert a káliumtartalma miatt problémák lehetnek, különösen agyagos talajon.
http://www.szike.zpok.hu/hova-szorjuk-fahamut
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Természetes talajjavítókat keresek 11 éve 11 hónapja #2808

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
Veronik beküldte:
Ó, igen, nem voltam elég konkrét! A termőképességét - nagyon savanyú- kellene javítani, hogy haszonnövényeket tudjak termelni, illetve a szerkezetét is, nagyon kötött, agyagos.
Valószínűleg be is vizsgáltatom, úgy tudom, a talaj savanyúságának többféle paramétere van, amit a lakmuszpapír nem mond el...
Közben még olvasgattam a fórumon, hasznos ötleteket találtam a szerkezet javítása terén, de a PH javítására eddig csak a meszezés jutott el hozzám.

Veronik, jó hírem van. A pH javítására is használhatod a nagy jolly jokert azaz a szerves anyagot (amit valószínüleg a szerkezet javítására is használsz).

De menjünk csak az elejére. Valóban jó lenne ismerni a pH-t. Viszont érdemes figyelembe venni azt is, hogy a talajban egyik cm-ről a másikra is lehetnek nagy variációk a pH-ban (pl. gyökerek kölelében egészen más lehet a pH, mint pár centivel arrébb). Részben ezért és a sótartartalom befolyása miatt nem csak a lakmusz papír nem ad biztos eredményt, de még a laboratoriumi módszerekkel megállapított pH is nagyban eltérhet a valóságostól a módszertől függően.

Azt írod, hogy "nagyon savanyú" a talaj. A legtöbb növény számára 5.5 és 7 pH között állnak rendelkezésre a tápanyagok a legnagyobb arányban. Magyarul az enyhén savas talaj a legalkalmasabb a legtöbb növény termesztésére.

A meszezés valóban segít a pH-t javítani. 0.5 -1 kg mészkővet szoktak kijuttatni négyzetméterenként. A fahamu is segíthet.

Én a következőképp járnék el ha hasonló helyzetben lennék:
Addig amíg nincs eredmény a pH-ról, nem ruháznék be semmiféle meszező anyagba. Miközben a talaj szerkezetét javítod a savas talaj okozta esetleges hátrányok is enyhülnek.
Így növelheted a szerves anyag tartalmát a talajnak:
- ültess takaró növényeket, zöld trágyát
- mulcsozz
- juttasd vissza a talajra a növényi maradványokat
- használj mulcsnak pillangósokat
- használj állati trágyát

Savas talajban a kioldódó aluminium okozhatja a legnagyobb károkat. Az aluminium ionok egy részét a fenti módszerek alkalmazásakor a humusz és szerves savak megkötik. A pillangósokban és állati trágyában lévő kálcium is enyhítheti a talaj savasságát.

Ha valóban nagyon savas a talaj, akkor talajelőkészítésnél (pl. réteges mulcsozás) én szórnék egy két lapát fahamut a rétegek közé és pihentetném egy jó fél-egy évig.

Remélem ezzel segítettem valamicskét. Majd számolj be arról, hogy mire jutottál, hogy mi is okulhassunk belőle :)

Sok sikert!
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Veronik

Válasz: Természetes talajjavítókat keresek 11 éve 11 hónapja #2809

  • Veronik
  • Veronik profilkép
Kedves Ecovitka!
Köszönöm, ez kezdetnek úgy vélem, megteszi! :)
Türelem, jő talajt terem...
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldal elkészítésének ideje: 0.184 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum