Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám
  • Oldal:
  • 1
  • 2

TÉMA: Rönkös laska gomba ágyás

Rönkös laska gomba ágyás 9 éve 5 hónapja #14058

  • Bolyky
  • Bolyky profilkép
  • TÁVOL
  • Gold Boarder
  • Hozzászólások: 198
  • Köszönetek száma: 107
Elkezdtek nőni az őszi laskagombák a rönkös gomba ágyáson amit egy évvel ezelőtt készítettem már annyira vártam őket!!! Van tavaszi laska is, az az éven nem nőtt, gondolom több idő kell neki, és jövőre indul majd be a termés Ha minden igaz 3-4 évig fog teremni, mert keményfa rönköket oltottam be. A gombacsírát innen rendeltem: gombacsira.hu/gom.html
A weboldalon található útmutató szerint csináltam mindent. Juharfát döntöttem ki a rönkágyáshoz.

PB090002b.jpg


PB090005b.jpg
Utolsó szerkesztés: 9 éve 5 hónapja Beküldte: Bolyky.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: gergo, ecovitka, magzsuzsi, martindian, szabolcs, Tboy

Rönkös laska gomba ágyás 9 éve 5 hónapja #14059

  • ecovitka
  • ecovitka profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 1176
  • Köszönetek száma: 530
Bolyky, leírnád, hogy hogyan oltottad be a rönköket. Az öreg honlapján az alábbit találtam, de kíváncsi lennék a te munkafolyamatodra. Köszi előre is :)

"Oltás.
A nem túl régen döntött fát 30-40 cm-es „karikákra” fűrészeljük fel. A függőlegesen egymásra állított rönkökből rakatot képezünk, miközben a csírát a vágásfelületekre szórjuk. Egy üveg, vagy zacskó (= 4-5 liter) csíra 150-200 kg rönk beoltásához elegendő. A termesztőhelyen maradó hosszabb rönkök, vagy a visszamaradt tuskók beoltása gombával átszövődött fatiplikkel, fapálcikákkal is megoldható (fúrt lyukakba)."
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Rönkös laska gomba ágyás 9 éve 5 hónapja #14062

  • Bolyky
  • Bolyky profilkép
  • TÁVOL
  • Gold Boarder
  • Hozzászólások: 198
  • Köszönetek száma: 107
Az oltás előtt 2 hete döntöttem a fát. Mint az alábbi fotón láthatod, ferde vágásokat csináltam a rönk feléig, az egyik és másik oldalon is.

P7160110b.jpg


Ebbe kentem/nyomtam bele a gomba csírákat, a csíra szemcsés szerkezetű (száraz portól a 2mm hungarocell golyóátmérőig) anyag, elég nehézkes belenyomni a vágásokba. Az 1-1,5m hosszú rönköket félig a földbe helyeztem. Letakartam fekete fóliával és dobtam rá egy kevés földet. Októbertől májusig volt letakarva, utána nyitottam ki és ha szárazság volt, kicsit meglocsoltam (sokat nem kellett az idén).

Fele üveg nyári laskát és fele üveg őszit használtam fel (a másik felét egy falubeli vitte el). Egy kb 25cm vastag fát kellett kidöntenem, és daraboltam fel méterfára. Egy rönköt egyféle gombafajjal kezeltem le. Viszont mindkettő fajta egy helyre lett beföldelve. Remélem értetően írtam le :)
Utolsó szerkesztés: 9 éve 5 hónapja Beküldte: Bolyky.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: ecovitka, magzsuzsi, martindian, petiati

Rönkös laska gomba ágyás 9 éve 5 hónapja #14081

  • Bolyky
  • Bolyky profilkép
  • TÁVOL
  • Gold Boarder
  • Hozzászólások: 198
  • Köszönetek száma: 107
és itt a cserépkályha sütőterében aszalódott laska gomba

PB120002b.jpg
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: martindian, petiati

Rönkös laska gomba ágyás 9 éve 5 hónapja #14083

  • martindian
  • martindian profilkép
  • TÁVOL
  • Moderator
  • Hozzászólások: 1209
  • Köszönetek száma: 578
mennyi ideig tartott?
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Rönkös laska gomba ágyás 9 éve 5 hónapja #14084

  • csacskaanyó
  • csacskaanyó profilkép
  • TÁVOL
  • Gold Boarder
  • Hozzászólások: 215
  • Köszönetek száma: 89
A kert sarkában egy kivágott nyárfa törzsén terem nálunk laska már harmadik éve. Idén kb 10 kilót sikerült összeszednem róla. Ma kezdtem száritani, sosem csináltam, kisérletezem.
gomba.jpg
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
  • Oldal:
  • 1
  • 2
Oldal elkészítésének ideje: 0.119 másodperc
Az fórum motorja a Kunena Fórum